Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще заменят ли новите отоплителни уреди старите печки на твърдо гориво

Снимка: Радио Видин

Използването на алтернативни източници за отопление ще бъде една от основните задачите за всички европейски държави през следващите години. Европейският съюз предлага различни програми, които са свързани с тази дейност. Програмата "Лайф" е финансов инструмент на ЕС за подкрепа на проекти, свързани с околната среда и действията по климата. Главната цел на програма "Лайф" е да допринесе за внедряването, одобрението и развитието на политиките и законодателството на ЕС в областта на околната среда и климата като кофинансира проекти с Европейска добавена стойност. € 3.4 милиарда евро са отделени за тази програма за периода 2014- 2020 година. Програма "Лайф" е отворена за кандидатстване от държавни или частни организации, субекти и институции, регистрирани в ЕС. С финансовата подкрепа на програмата, чрез проект "Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух", шест общини в България са включени в програмата, като сред тях е и Община Монтана. Община Видин пък предприема решителни стъпки по проект по Оперативна програма "Околна среда" и също работи в тази насока. Как върви реализацията на проектите?

Община Монтана приключи пилотната част по реализацията на програма "Лайф". На 50 домакинства са подменени печките на твърдо гориво с екологични уреди, каза кметът на Монтана Златко Живков. Бюджетът на програмата е 1 милион 745 000 лева, а участието на общината е в размер на 698 000 лева:

"Ние сме газифициран град, а преимуществата на синьото гориво са многократно по- големи, отколкото всички останали, като екология и като чистота на въздуха. Монтана е най-малката община, но по действия е на първо място. Общината първа направи пилотната фаза и инсталира уредите на домакинствата. Това е първото нещо, което се случва не само в България, но и в ЕС." Програма "Лайф" ще се реализира до 2024 година. От април 2021 година нови уреди ще очакват да получат още 478 домакинства в Монтана. Документи продължават да се приемат. Изборът на новите отоплителни уреди е личен, правят се анкети, минава се на проверки, за да се установи къде и какви са възможностите и разбира се какви са желанията на гражданите."- обясни кметът на Община Монтана Златко Живков:

В община Монтана има доволни граждани, чиито уреди вече са подменени и те ще посрещнат без страх предизвикателствата на зимата, каза още кметът Златко Живков. Един от тях е и Светлин Николов с газово котле от програма "Лайф"- с него разговаря Любо Андреев:

"Доволен съм от тази програма на Общината, по която кандидатствах. Досега бях на гориво- дърва, на камина и реших, че трябва да преминем на газ за по- чист въздух на Монтана, а и съответно на мен, на моите деца и на внука ми, който живее при нас. Това е по- изгодния вариант, по- чисто е за всички нас и би трябвало и други хора да го направят ... Аз имам и бронхиална астма, което допълнително усложнява положението и от гледна точка на здравословното ми състояние."- сподели Светлин Николов от Монтана.

Община Видин също предприема решителни стъпки по проект по Оперативна програма "Околна среда" и също ще предложи на своите жители подмяна на старите печки на твърди горива със съвременни алтернативни отоплителни уреди. Потърсихме Десислава Тодорова, заместник-кмет по европейските политики и инвестиции на Община Видин, за да научим повече за реализацията на този проект:

"Първият етап на проекта ще приключи с изготвяне на цялостна визия за подхода на Община Видин за подмяна на отоплителните устройства на твърдо гориво. През втория инвестиционен етап, въз основа на резултатите от първия етап Община Видин ще избере и изпълнител, съгласно Закона за обществените поръчки и ще реализира инвестиционните дейности за демонтаж на използваните отоплителни устройства и за доставка и монтаж на новите отоплителни уреди ... Социално- икономическите ползи ще бъдат подобрено здраве и качество на живот на населението на Община Видин ... Към настоящия момент Община Видин има решение за определяне на изпълнител на първия етап от проекта, като решението на Комисията се обжалва пред Комисията за защита на конкуренцията от класирания на трето място участник, който е предложил цена за изпълнение близо 70 хиляди лева по- висока от определения изпълнител на обществената поръчка. Насрочена е дата за разглеждане на жалбата на 1-ви ноември и след произнасяне на КЗК се надявам да сключим договор с избрания изпълнител и да стартираме дейностите по изпълнение по същество."- обясни Десислава Тодорова, заместник-кмет по европейските политики и инвестиции на Община Видин.

Като цяло видинчани са скептично настроени към програмата за подмяна на отоплителните уреди, но някои от тях споделиха, че биха се възползвали от тази възможност:

"Чувала съм, но аз се отоплявам на климатик ... Аз живея на село и се отоплявам на дърва и въглища. Трябва да ги сменим, но няма пари за такива неща- не можем да си позволим с тия пенсии ... Засега сме на дърва. Те вярно, че ги дават така печките, но засега сме на дърва."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Ошане - между природния рай и социалната изолация

И днес продължаваме да търсим мнения за причините, породили обезлюдяването на Северозапада и западането на този регион, като дадем поредния конкретен пример с още едно село от него.  В рубриката "Добро утро, кмете" ще посетим белоградчишкото село Ошане . То се намира в Западния Предбалкан, край река Арчар, на около 12 км северозападно от..

публикувано на 15.08.25 в 14:30

От 5 септември: Засилен контрол и по-високи глоби по пътищата

С обнародването в "Държавен вестник" новите правила за движение по пътищата са факт.  Промените влизат в сила след по-малко от месец - на 5 септември .  Сред най-значимите новости: както общинските, така и камерите на тол системата, вече могат да установяват превишената скорост. Предстои да бъдат уточнени онези 50 участъка по магистралите..

публикувано на 14.08.25 в 11:00

Ще объркат ли двойните цени търговци и потребители?

Периодът на двойно обозначаване на цените ще бъде една година, като той вече започна на 8 август. В този период цените в левове и в евро се поставят в непосредствена близост, изписват се ясно, четливо, с еднакъв по размер, вид и цвят шрифт. Със същия размер, вид и цвят на шрифта трябва да бъде изписана и валутата на съответната цена. В..

публикувано на 13.08.25 в 10:45

Ще замирише ли на асфалт това лято в Северозапада?

Близо 200 млн. лева обявиха, че ще вложат в ремонти, строителство и дълготрайни активи тази година трите областни центъра на Северозападна България. Изпълняват ли по график строително-ремонтните дейности? Помислено ли е и за по-малките населени места? Има ли спънки за изпълнението на капиталовата програма на общините?  Капиталовата програма на..

публикувано на 12.08.25 в 13:10

Защо ни трябва специализирана летателна техника за гасене на пожари

България е обхваната от пожари. При някои от тях изгоряха домове на хора, други унищожиха гори и реколта. За да може да се справи с огнената стихия, България поиска помощ по въздуха съгласно Механизма за подпомагане на Европейския съюз. Липсата на специализирана летателна техника прави борбата с огнената стихия бавна и неефективна. Затова..

публикувано на 11.08.25 в 14:47
Любен Иванов

Любен Иванов: 15 години ГЕРБ унищожаваше Северозапада в интерес на ДПС

Четири вота на недоверие, скандали, арести, договорени средства по ПВУ, както и продължаващи сътресения в ДПС, белязаха политическия сезон, фокусиран почти изцяло върху Еврозоната.  Правителството на Росен Желязков обещава, че ще следва и занапред заявените приоритетите, докато протестърските настроения се засилват през горещото лято...

публикувано на 07.08.25 в 10:25
Ваня Василева

Ваня Василева: Господин Пеевски подкрепи моите усилия за развитие на инфраструктурата в нашия край

"Считам, че започнах работата, която е най-важната за хората от нашия регион: това, което бях договорила да започне, защото 3-4 години беше замразено всичко по проекта относно пътя, който трябваше да бъде до Видин. Така чаканата магистрала визирам. Не знам дали точно магистрала ще бъде в истинския смисъл, но поне да бъде този път, който беше започнат и..

публикувано на 07.08.25 в 10:00