В град Дунавци местните хора искат да покажат какъв е бил в миналото битът в този край. Идеята е на Надя Захариева, която дълги години е преводач и преподавател по английски език в столицата. Професията я отвежда на много места по света, а сега често се връща в родната си къща.
Пази съдове, предмети, без които в миналото не можело в домовете, а сега в много къщи са захвърлени и ненужни. Смята, че мястото им е в музеите или етнографските сбирки и заедно с местното читалище "Светлина 1922" и подкрепата на Регионалния исторически музей във Видин, поставя началото на такава в Дунавци.
"Трябва да знаят поколенията какво е било някога…Нека това да бъде и за в бъдеще, защото хората има какво да дадат, има какво да кажат и да оставят за поколенията"- казва Надя Захариева.
Нека да има последователи, призова и кметът на Дунавци Димо Скорчев:
"Идеята е прекрасна и аз поемам ангажимента да направим такава сбирка."
Така ще бъде поставено началото на една нова сбирка, каза библиотекарят в читалището в град Дунавци Даниела Маринова:
"Сега ще сложим началото на една нова сбирка, която ще бъде ценна за местните хора и тук е момента да приканя всеки, който има такива предмети, за заповяда, да ги остави, като на всеки предмет ще бъде написано името на дарителя. Ще бъде описан периодът и за какво е ползван."
В читалището в Дунавци разчитат и на подкрепа на Регионалния исторически музей във Видин.
"Ние съвсем безвъзмездно сме готови да помогнем на читалището в Дунавци да си подберат експонатите, да ги определят, да ги опишат и да си аранжират една временна експозиця. Така хората, които са дарили ще могат да усетят смисъла от този акт“- каза директорът на музея Десислава Божидарова.
"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..
Неделята, която отбелязваме днес е Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..