Близо половината от българите (44,5%) са напълно съгласни с мерките срещу COVID-19 у нас, на другия полюс са 28,4% от хората, които изцяло ги отричат. Такива са резултатите от проучване на нагласите към ситуацията с коронавируса, направено от Центъра за обществени и политически изследвания "Галъп интернешънъл".
На въпроса дали е необходимо отново да се въведат твърди ограничителни мерки 42,5% от българите признават, че им е писнало от всякакви ограничения. Подобна позиция е неприемлива за 54,8%. Мненията по въпросите за коронавируса са разделени и дори поляризирани, коментира политологът Първан Симеонов:
"Обществото е объркано, което е съвсем нормално с новия ръст на случаите. Бързам да кажа, че изследването приключи на първи ноември. То е между 28 октомври и първи ноември, което значи, че няма как да отчете примерно днешния ръст. Когато питаме как се справя правителството, има лек превес на негативните оценки. Когато питаме за маските, лек превес има в подкрепа на маските. Когато попитаме за ново затваряне, нещата са на кантар. Както виждате, почти навсякъде мненията са разделени или почти по равно, или с много малки мнозинства, което показва, че няма много ясно обществено мнение в тази ситуация. Има и едни тревожен симптом. Знаете, не винаги равната подялба на мненията значи крайности, значи поляризация, но има един индикатор, по който наистина наблюдаваме поляризация - оценките за степента на опасност. Ние следим от месеци индикатор, в който респондентите казват: "Смъртоносна опасност, едно от най-страшните неща, които са се случвали на човечеството". Това е паническа реакция, съгласете се. Друга група казват: "Това е опасно, но в крайна сметка е един силен грип". Това е една тревожна реакция, но доста по-умерена. Има една неглижираща реакция на хора, които се съгласяват с мнението "тази опасност е преувеличена и е по-скоро медийна паника, шумотевица. Сред тези три междинната, умерено тревожната винаги е била най-голяма. и сега тя остава на-голяма, но растат двете крайности. Затова казвам, че по този показател има известна поляризация, т.е обществото се разделя на непримирими позиции- едните, които казват "стига глупости" и други, които казват "хора, страшно е, съвземете се". Това е опасният симптом от изследването, затова си позволявам да говоря, че има известно объркване и даже някаква поляризация."
Много осезаема е тревогата за здравната система, сочи проучването. 76,2% споделят страха, че евентуално няма да могат да разчитат на здравната система при нужда. 21,7% явно не изпитват такъв страх. 75,7% намират обаче, че медиите създават и излишна паника. 62,3% виждат подобна вина у институциите. Очевидно, не са малко и хората у нас, които не са склонни да преувеличават опасността и биха желали по-спокойна публична среда, е изводът, който се налага според Центъра за обществени и политически изследвания.
Мерките срещу епидемията с достатъчни, но не се спазват, казват видинчани:
"Нормално е това, което се предприема, но според мен младите много подценяват мерките... В чужбина се спазват мерките и ако те хванат без маска, те глобяват... Не виждам никъде да правят забележки."
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..