Близо половината от българите (44,5%) са напълно съгласни с мерките срещу COVID-19 у нас, на другия полюс са 28,4% от хората, които изцяло ги отричат. Такива са резултатите от проучване на нагласите към ситуацията с коронавируса, направено от Центъра за обществени и политически изследвания "Галъп интернешънъл".
На въпроса дали е необходимо отново да се въведат твърди ограничителни мерки 42,5% от българите признават, че им е писнало от всякакви ограничения. Подобна позиция е неприемлива за 54,8%. Мненията по въпросите за коронавируса са разделени и дори поляризирани, коментира политологът Първан Симеонов:
"Обществото е объркано, което е съвсем нормално с новия ръст на случаите. Бързам да кажа, че изследването приключи на първи ноември. То е между 28 октомври и първи ноември, което значи, че няма как да отчете примерно днешния ръст. Когато питаме как се справя правителството, има лек превес на негативните оценки. Когато питаме за маските, лек превес има в подкрепа на маските. Когато попитаме за ново затваряне, нещата са на кантар. Както виждате, почти навсякъде мненията са разделени или почти по равно, или с много малки мнозинства, което показва, че няма много ясно обществено мнение в тази ситуация. Има и едни тревожен симптом. Знаете, не винаги равната подялба на мненията значи крайности, значи поляризация, но има един индикатор, по който наистина наблюдаваме поляризация - оценките за степента на опасност. Ние следим от месеци индикатор, в който респондентите казват: "Смъртоносна опасност, едно от най-страшните неща, които са се случвали на човечеството". Това е паническа реакция, съгласете се. Друга група казват: "Това е опасно, но в крайна сметка е един силен грип". Това е една тревожна реакция, но доста по-умерена. Има една неглижираща реакция на хора, които се съгласяват с мнението "тази опасност е преувеличена и е по-скоро медийна паника, шумотевица. Сред тези три междинната, умерено тревожната винаги е била най-голяма. и сега тя остава на-голяма, но растат двете крайности. Затова казвам, че по този показател има известна поляризация, т.е обществото се разделя на непримирими позиции- едните, които казват "стига глупости" и други, които казват "хора, страшно е, съвземете се". Това е опасният симптом от изследването, затова си позволявам да говоря, че има известно объркване и даже някаква поляризация."
Много осезаема е тревогата за здравната система, сочи проучването. 76,2% споделят страха, че евентуално няма да могат да разчитат на здравната система при нужда. 21,7% явно не изпитват такъв страх. 75,7% намират обаче, че медиите създават и излишна паника. 62,3% виждат подобна вина у институциите. Очевидно, не са малко и хората у нас, които не са склонни да преувеличават опасността и биха желали по-спокойна публична среда, е изводът, който се налага според Центъра за обществени и политически изследвания.
Мерките срещу епидемията с достатъчни, но не се спазват, казват видинчани:
"Нормално е това, което се предприема, но според мен младите много подценяват мерките... В чужбина се спазват мерките и ако те хванат без маска, те глобяват... Не виждам никъде да правят забележки."
Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..
Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..
Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..
Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..
Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..
Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..