Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мненията по въпросите за коронавируса са поляризирани, показва проучване

Снимка: Радио ВИДИН

Близо половината от българите (44,5%) са напълно съгласни с мерките срещу COVID-19 у нас, на другия полюс са 28,4% от хората, които изцяло ги отричат. Такива са резултатите от проучване на нагласите към ситуацията с коронавируса, направено от Центъра за обществени и политически изследвания "Галъп интернешънъл"


На въпроса дали е необходимо отново да се въведат твърди ограничителни мерки  42,5% от българите признават, че им е писнало от всякакви ограничения. Подобна позиция е неприемлива за 54,8%. Мненията по въпросите за  коронавируса са разделени и дори поляризирани, коментира политологът Първан Симеонов:


"Обществото е объркано, което е съвсем нормално с новия ръст на случаите. Бързам да кажа, че изследването приключи на първи ноември. То е между 28 октомври и първи ноември, което значи, че няма как да отчете примерно днешния ръст. Когато питаме как се справя правителството, има лек превес на негативните оценки.  Когато питаме за маските, лек превес има в подкрепа на маските. Когато попитаме за ново затваряне, нещата са на кантар. Както виждате, почти навсякъде мненията са разделени или почти по равно, или с много малки мнозинства, което показва, че няма много ясно обществено мнение в тази ситуация. Има и едни тревожен симптом. Знаете, не винаги равната подялба на мненията значи крайности, значи поляризация, но има един индикатор, по който наистина наблюдаваме поляризация - оценките за степента на опасност. Ние следим от месеци индикатор, в който респондентите казват: "Смъртоносна опасност, едно от най-страшните неща, които са се случвали на човечеството". Това е паническа реакция, съгласете се. Друга група казват: "Това е опасно, но в крайна сметка е един силен грип". Това е една тревожна реакция, но доста по-умерена. Има една неглижираща реакция на хора, които се съгласяват с мнението "тази опасност е преувеличена и е по-скоро медийна паника, шумотевица. Сред тези три междинната, умерено тревожната винаги е била най-голяма. и сега тя остава на-голяма, но растат двете крайности. Затова казвам, че по този показател има известна поляризация, т.е обществото се разделя на непримирими позиции- едните, които казват "стига глупости" и други, които казват "хора, страшно е, съвземете се". Това е опасният симптом от изследването, затова си позволявам да говоря, че има известно объркване и даже някаква поляризация." 


Много осезаема е тревогата за здравната система, сочи проучването. 76,2% споделят страха, че евентуално няма да могат да разчитат на здравната система при нужда. 21,7% явно не изпитват такъв страх. 75,7% намират обаче, че медиите създават и излишна паника. 62,3% виждат подобна вина у институциите. Очевидно, не са малко и хората у нас, които не са склонни да преувеличават опасността и биха желали по-спокойна публична среда, е изводът, който се налага според Центъра за обществени и политически изследвания.


Мерките срещу епидемията с достатъчни, но не се спазват, казват видинчани:


"Нормално е това, което се предприема, но според мен младите много подценяват мерките... В чужбина се спазват мерките и ако те хванат без маска, те глобяват... Не виждам никъде да правят забележки."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светла Буюклийска

Сдружението "Врачанските къщи" става на 4 години

Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца.  Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..

публикувано на 29.11.24 в 17:05

Готови ли сте за "Убийства в Грейт Дидлинг"

Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Сали и Кори - котки с рок имена от Враца

Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..

публикувано на 29.11.24 в 13:08

Танцов клуб "Шарения" представя юбилеен концерт в Козлодуй

Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него.  Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 29.11.24 в 13:00

Ден без покупки - възможно ли е?

Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..

публикувано на 29.11.24 в 12:21

Концерт на "Шоколадче" ще зареди Видин с рок енергия

Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията.  Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..

публикувано на 29.11.24 в 12:03

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37