Образователната медиация е сравнително нова наука. Това е способ за доброволно разрешаване на спорове, при който страните се подпомагат от трето, неутрално и безпристрастно лице - медиатор, за постигане на взаимно приемливо споразумение. Медиацията е един от способите за извънсъдебно разрешаване на спорове в различни сфери на нашия живот, оказва се може да има и такава в училищната среда.
Образователната медиация е нова трудова длъжност, която е по инициатива на МОН, за обхват и задържане на ученици - казва медиаторът Мирослав Людмилов: "По принцип образователната медиация възниква от правната медиация, когато търсим решение на проблем, преди да влезем в съдебен спор и търсим арбитър и прилагаме методите на правната медиация и в нашата дейност. ...Когато има проблем между ученици, трябва да се проведе разговор и да се види какъв е проблемът и много често се намесват и родителите... Когато говорим за учениците, трябва да говорим и за родителите и за социално- икономическата устойчивост на тези семейства... Много ученици нямат родителски контрол, родителите са в чужбина... Работим върху проблеми - непосещаване на училище, агресия, употреба на наркотични вещества... Големият проблем е, че образованието е наложена необходимост.."
Каква е равносметката и какво констатира при срещите си с учениците и техните проблеми след една година работа като образователен медиатор?
"Когато има проблем с учениците, когато не може да се намери онзи консенсус между училището и родителите, тогава се намесваме ние, медиаторите, с похватите на структурния диалог. Посещаваме семействата, провеждаме разговори, за да завършат успешно 12 клас. Има ученици, които търсят възможността да разговарят с някого, много е важно да ги мотивираме... Мотивирам даден ученик въз основа на психологията и добрия тон. Помагам на учениците да открият себе си ... и да им дадем надеждата, че има смисъл в това, което правят. .."
Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..
Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..
Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..
Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..
Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..
Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..