Образователната медиация е сравнително нова наука. Това е способ за доброволно разрешаване на спорове, при който страните се подпомагат от трето, неутрално и безпристрастно лице - медиатор, за постигане на взаимно приемливо споразумение. Медиацията е един от способите за извънсъдебно разрешаване на спорове в различни сфери на нашия живот, оказва се може да има и такава в училищната среда.
Образователната медиация е нова трудова длъжност, която е по инициатива на МОН, за обхват и задържане на ученици - казва медиаторът Мирослав Людмилов:
"По принцип образователната медиация възниква от правната медиация, когато търсим решение на проблем, преди да влезем в съдебен спор и търсим арбитър и прилагаме методите на правната медиация и в нашата дейност. ...Когато има проблем между ученици, трябва да се проведе разговор и да се види какъв е проблемът и много често се намесват и родителите... Когато говорим за учениците, трябва да говорим и за родителите и за социално- икономическата устойчивост на тези семейства... Много ученици нямат родителски контрол, родителите са в чужбина... Работим върху проблеми - непосещаване на училище, агресия, употреба на наркотични вещества... Големият проблем е, че образованието е наложена необходимост.."
Каква е равносметката и какво констатира при срещите си с учениците и техните проблеми след една година работа като образователен медиатор?
"Когато има проблем с учениците, когато не може да се намери онзи консенсус между училището и родителите, тогава се намесваме ние, медиаторите, с похватите на структурния диалог. Посещаваме семействата, провеждаме разговори, за да завършат успешно 12 клас. Има ученици, които търсят възможността да разговарят с някого, много е важно да ги мотивираме... Мотивирам даден ученик въз основа на психологията и добрия тон. Помагам на учениците да открият себе си ... и да им дадем надеждата, че има смисъл в това, което правят. .."
Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..
Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление, което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно" (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..