Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Животът в условията на COVID-19 през очите на учениците

Снимка: БГНЕС


Изпращаме особена година, през която световната коронавирусна пандемия причини криза с невиждани в последните десетилетия внезапност, дълбочина и въздействие върху всеки аспект на социално-икономическия живот.

На какво ни научиха отминалите 366 дни? Отне ли нещо от живота тежката криза, която съпътства ежедневнието ни? Това попитахме ученици от нашия град, които през по-голяма част от настоящата календарна година се обучаваха онлайн.

12-токласничката от "Цар Симеон Велики" Антония Каменова намира и положителни моменти в изминалите месеци.

"Последните месеци бяха необичайни, досега не бяхме запознати с онлайн обучението. Съвсем в началото беше странно, докато свикна и се адаптирам. Изминалите месеци бяха ползотворни, не губихме материал. Животът беше напрегнат, хората се притесняваха за здравето си и това на близките. Има и положителни страни, макар и да са засенчени от отрицателните - повече внимание започна да се обръща на околните, на близките и приятелите. Комуникацията се засили. Това време го прекарахме в контакт по интернет. Липсваше връзката очи в очи, но не се забравихме. Вирусът сякаш ни направи по-близки".

Най-важният урок, който научихме през коронакризата, е да ценим времето, каза още тя и определи 2020 като година на смесените емоции.

"За учителите също са тежки времената, защото липсва връзката, която сме установили. Онлайн обучението зависи от сериозността на ученика в крайна сметка. Ще запомня годината с ценния урок, който ни даде: да ценим времето, през което сме навън. Научи ни да ни е грижа, да оценяваме малките неща - например, излизането до магазина. Разбира се, всеки осъзнава сега какво значи свободата, свободният контакт, спокойствието. Година на смесените емоции, но нещата ще се оправят".

За пръв път учебният процес се осъществяваше дистанционно

Как протече онлайн обучението, попитахме Анита Иванова от видинската езикова гимназия "Йордан Радичков".

"Що се отнася до учебния процес, ученици и учители показаха желание и реагираха бързо, защото няма желание за изпускане на учебен материал. По-добрият вариант е присъственият. Това, което ми направи силно впечатление, е че хората започнаха да се разхождат, да обръщат внимание на природата. Връзката я установявахме през онлайн приложения - непрекъснато си говорихме на видео разговори".

Според 12-токласничката изводът от месеците на изолация е, че планове не трябва да се правят.

"Очаквам, разбира се, ситуацията да бележи подобряване. Всеки копнее да излиза свободно, да се вижда с приятели. На някои от нас годината ни е последна, предстоят ни изпити. Не съм съгласна, че кризата ни отне много. Ако някой ти е истински приятел, карантината не може да ти го отнеме. Научихме се да не правим планове, защото животът може да се преобърне за част от секундата".

Целият втори срок на изминалата година премина под формата на дистанционно обучение. От края на октомври гимназистите отново се върнаха към онлайн средата.

За приспособяването към виртуалната класна стая разказа Радослав Кънчев от ГПЧЕ "Йордан Радичков".

"Изминалите 9 месеца ни разделиха със социалността, с хората. Пандемията ни отдели от обикновеното ежедневие, настъпи хаос заради динамичността. Трудно се приспособих към преминаването към онлайн обучението, защото е навик да си сред хора, сред съучениците, постоянно да си навън. Първият месец беше най-труден. От друга страна, научихме се на дисциплина. Независимо какво се случва, човек трябва да запази спокойствие и самообладание. Вирусът ни научи на най-прости неща - дори как да си мием ръцете. Живеем в ситуация, в която от нас се изисква да бъдем внимателни. Не ни се отне твърде много, защото има семейства, които не прекарват достатъчно време заедно. Сега имаха удобен шанс за социализиране. Ние учениците определено бяхме разединени".

Сложните ситуации изискват сложни решения, напомни 12-токласникът и отбеляза, че годината, преминала под знака на COVID-19, показва значението на технологическите иновации.

"Отминалата година ми даде възможност да погледна над нещата от дръг ъгъл. Размишлявах дълго за всичко, което искам да променя. Опитвам се да разменя хоби за нещо ново. За да не бъдем изцяло черногледи, можем да отбележим, че миналите месеци дадоха възможност да бъдеш креативен. Очаквам по-добра година, което е и стандартното пожелание. Вече има ваксина, хората осъзнават, че тази битка се развива положително".

Освен като година, преминала в непознат до този момент учебен формат, Радослав Кънчев, който ще кандидатства в Софийския университет и в Академията на МВР, ще запомни изминалите дни с протестите, компроматите и разстроената икономика, объркала живота на обществото.

"Изпаднахме в криза - хората останаха безработни. Икономиката претърпя крах. Обществото изрази своето недоволство чрез протестите, които продължиха над 100 дни. Най-силно впечатление прави именно икономическата криза. Ние сме следващото поколение - онова, от което се очаква един ден да управлява. Трябва да имаме самосъзнание от ранна възраст, да сме активни, а не просто да критикуваме срещу телевизора. Притеснение за бъдещето си нямам - насочил съм се към област, която ще ми позволи да работя и след като завърша".

Остават броени часове до настъпването на новата година. Освен пожеланията за по-светли дни, отдалечаващи ни от коронавирусната заплаха, трябва да си направим и равносметка, за да извлечем правилните поуки, които да ни напътстват през следващите месеци.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42