Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсват ли ни заведенията и ресторантите?

Снимка: Радио Видин

Коледно- новогодишните празници постепенно отшумяват и спомените за посрещането на 2021 година ще са завинаги свързани с невъзможността ни посетим ресторант или любимото си заведение. Причината за това е наложената забрана за тяхната работа до 31 януари 2021 година. Свикнахме ли вече с ограничените събирания и липсва ли ни емоцията, която предлагат ресторантите и контактите с много хора- познати и непознати? В началото на годината много от заетите в бранша продължават да са временно без работа- поне до края на януари, според наложената в момента забрана за работа на заведенията и ресторантите. Всички, като че ли тайно се надяват тази забрана да падне по- рано и те отново да се завърнат по работните си места. Същевременно управляващите обявиха новия пакет от мерки като обезщетение за хората, останали временно без работа заради пандемията. Чувстват ли се защитени ресторантьори и собственици на заведения? Разговаряхме с Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията. 

"Като цяло се надяваме мерките да продължат до 31 януари. Притеснителното е, че пускат училищата и ако скочат бройките пак, потърпевш ще е отново нашия бранш. Но това вече няма да се издържа, по принцип имаме уверението, че на 1 февруари ще работим ... Мерките дават ефект според здравните власти- има малко заразени, има малко хора в болници, бройката на починалите е намаляла рязко, бройката на излекуваните се е увеличила- всички предпоставки, за да работим спокойно ... В цялата страна е минорно настроението, защото хората искат да работят, но да не кандидатстваш за 75% от заплатата- 75% от възнаграждението ви по трудов договор е 100% от нетното ви възнаграждение. няма как да ми го обясни някой, че няма да кандидатства." - поясни Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията. 

Видинчани коментираха, че определено заведенията им липсват и настроението в домашна обстановка по празниците е различно.

"Да, липсват ни. Не мисля, че скоро ще ги отворят ... Честно казано се усети липсата по време на празниците, но да се надяваме, че всичко това ще отмине ... Абсолютно липсват и в другите държави ядат и пият поголовно. На никой не му пука и си плащат глобите и готово. Тия мерки, които са въведени не действат ... Искам да ви кажа, че ми липсват. Няма човек, къде да седне и да изпие едно питие. В домашни условия също става, но не е като да седнеш с приятели, другари."- коментираха видинчани. 

Райна Ангелова, родом от Мездра работи като главен готвач в заведение за хранене на студенти в столицата. През летния сезон тя си позволява и работа по морските ни курорти, но в момента е без работа и се надява заведенията скоро да отворят отново врати. Попитахме я как се справя със ситуацията:

"Много трудно се справям, но добре че съм попаднала на шефове, които са ми подали здраво ръка. Пуснали са ме по едни мерки, но тия мерки не стигат за никъде, но те дават и нещо от себе си. Така се опитвам да закърпя по някакъв начин нещата. Добре е, че поне през лятото имаше доста добър сезон и бях поспестила някой лев. това беше всъщност глътка въздух, защото от март месец до юни не бях стъпвала изобщо на работа."- каза Райна Ангелова.

Потърсихме и собственик на заведение в Северозападна България. Разговаряхме с Борислав Георгиев, собственик на заведение в центъра на Лом:

"Общо взето положението е тегаво. Персоналът е в отпуск, понеже в момента има тази опция за тези 24 лева и това е единствения начин все пак някакви пари да взимат, защото дори и да ги освободя, дори и да ги ппратя на борсата, работа не могат да си намерят- такава е обстановката в момента, че работа няма почти никъде ... Хората вече много обедняха, това е самата истина- говорим за малките населени места, не говорим за София. по- добре е да си кажем истината. Хората обедняха и всичко, което е спестено и заделено вече е изхарчено."- обясни Борислав Георгиев.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45