Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна подготовката на Държавния план-прием за следващата учебна година

4
Снимка: Радио ВИДИН

РУО - Видин започна подготовката  за следващата учебна година 2021-2022.  Предстои да бъде одобрен Държавния план-прием в училищата на територията на област Видин. Необходимо е той да бъде балансиран, като се залага на професиите на бъдещето. Насоката на МОН е над 60% от учениците да бъдат обхванати в професионално обучение, а останалите в СТЕМ обучение,  обясни началникът на Регионално управление по образованието - Видин Веселка Асенова: 


"През 2020-2021 направихме изключително балансиран държавен план прием... До 15 февруари представям обобщеното предложение за Държавен план-прием на Комисията по заетостта към Областния съвет за регионално развитие... МОН е поставило целеви стойности - учениците в професионални паралелки да са  61,8% и ученици в СТЕМ - 48,5% и 3 броя брой паралелки с чужди езици..."

Към момента седмокласниците в област Видин са 673-ма, с 30 по-малко от необходимия брой ученици, с които да се запълнят 27 паралелки при пълняемост 26 ученика.  Има предложения за нови паралелки в професионалните специалности, уточни Веселка Асенова:


"В Професионалната гимназия в Дунавци се предлага професия "Растениевъд" - специалност "Полевъдство", В СУ "Никола Вапцаров" - Дреновец ще предлагат професия "Икономист" - специалност "Земеделско стопанство" , в СУ "Св. Св. Кирил и Методий" Ново село предлагат нова  професия "Техник лозаро-винарство" - специалност "Лозаро-винарство"... В СУ "Васил Левски" град Кула ще имат паралелка с 2 професии - 13 ученици в професия "Химик -технолог" и 13 ученици в професия "Оператор на информационно осигуряване"."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18