Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как пандемията промени културните събития

Снимка: Радио ВИДИН

По традиция празниците Йордановден и Ивановден се отбелязват в Кула по стар стил- на 19 и 20 януари и тяхното честване е с типичен обичай за Кула- "Къпачи". Къпачите тръгват през нощта на 19 януари и ритуално къпят за здраве всички именници, както и младите семейства, които наскоро са се събрали. Въпреки че тази година е белязана с опасността от COVID-19 и всякакви събития и празници, които предполагат струпване на хора, са забранени, в Кула все пак няма да пренебрегнат традицията. 

"На 19-и срещу 20-и и до обяд на 20-и, групата на къпачите ще посети различни домове на младоженци и на Ивановци, но този път на дворовете- няма да влизат вътре вкъщи ", каза Силвия Христова- сътрудник в читалище "Просвета" в град Кула.

В село Бърдарски геран в община Бяла Слатина традиционно провеждат международния карнавален фестивал "Фършанги". Фършанги за католическия свят и банатските българи са дните преди Великите пости, когато се организират карнавални шествия. Тази година фестивалът няма да се проведе, обясни Ирина Босилкова- председател на местното читалище "Съединение":

"Тази година няма да успеем да осъществим нашия традиционен карнавал "Фършанги" поради пандемията. Зле се отразява. Много хора не са доволни от това нещо, не могат да го приемат. Самият празник всеки може да си го празнува, но не и под тази форма, под която се събират към 2000-3000 човека. Не е по силите ни да следим за реда и спазване на абсолютно всички мерки.... "

В продължение на два дни през септември 2020 година археологически комплекс "Калето" в Мездра се превърна в средище на средновековните традиции, бит и култура. Въпреки пандемията, Общината проведе традиционния фестивал. 

"Постарахме се да подчиним неговото провеждане на всички противоепидемични мерки, които трябваше да бъдат взети... Надяваме се да осъществим инициативите, които имаме за 2021 година, като по традиция Фестивалът за средновековните традиции, бит и култура трябва да бъде през май и за тази година датите са 14-16 май", каза Светла Дамяновска- главен експерт "Културно наследство и религиозни дейности" в Община Мездра. 

Край врачанското село Оходен миналата година се преведе и фестивалът "Слънцето на Тодорка", който посрещна гости от страната с интерес към древното минало на региона. Фестивалът е създаден по идея на Сдружение ТЕМП-АРТ и Регионален исторически музей- Враца. Организаторите отлагат провеждането от втората половина на месец юли за първата половина на месец септември.

"Форматът на фестивала не се промени. Голямата дилема беше това, че тъй като той мина вече на провеждане през година, т.е. през 2019 година не беше реализиран, така вече стана, че на всяка четна година да се случва и тука беше дилемата, ако се пропусне тази година реално той ще бъде застрашен по принцип. Имахме късмета да го планираме във време, в което епидемиологичната обстановка беше твърде ниска", обясни директорът на РИМ- Враца Георги Ганецовски.

Пандемията направи невъзможно събирането на групите и школите към Общинския младежкия дом в Монтана. Спряха концертите и изявите. Ръководството обаче намери начин и форма да проведе традиционния конкурс "Напеви от Северозапада".

"Опитахме се да сме гъвкави. Миналата година успяхме да реализираме "Напеви от Северозапада" под формата на видеоконкурс, както правим с конкурса за българчета в чужбина", разказа директорът на Общински младежки дом- Монтана Асен Асенов

Промениха се и културните събития в община Видин. Някои отпаднаха от календара през 2020 година, други се проведоха на открито. Вече е планиран и културният календар за 2021 година. 

"Въпреки че не проведохме такива традиционни събития като възстановката за 3 март или фолклорният събор "Алботин" или останалите събори по селата, въпреки това промеждутъците, когато все пак имаше възможност и беше допустимо да се правят подобни публични събития, успяхме да реализираме някои от новите идеи, които ръководството на Общината има", заяви Силвана Сюлейман- главен експерт "Култура" в Община Видин.

Културният календар на Общината за 2021 година включва и нови събития, организаторите имат готовност и да сменят формата, да бъдат направени в дигитална среда.

"Животът продължава, пандемията все някога ще свърши и вярвам, че това някога ще е през 2021 година."

Как пандемията промени работата на културните институции може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00