Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как пандемията промени културните събития

Снимка: Радио ВИДИН

По традиция празниците Йордановден и Ивановден се отбелязват в Кула по стар стил- на 19 и 20 януари и тяхното честване е с типичен обичай за Кула- "Къпачи". Къпачите тръгват през нощта на 19 януари и ритуално къпят за здраве всички именници, както и младите семейства, които наскоро са се събрали. Въпреки че тази година е белязана с опасността от COVID-19 и всякакви събития и празници, които предполагат струпване на хора, са забранени, в Кула все пак няма да пренебрегнат традицията. 

"На 19-и срещу 20-и и до обяд на 20-и, групата на къпачите ще посети различни домове на младоженци и на Ивановци, но този път на дворовете- няма да влизат вътре вкъщи ", каза Силвия Христова- сътрудник в читалище "Просвета" в град Кула.

В село Бърдарски геран в община Бяла Слатина традиционно провеждат международния карнавален фестивал "Фършанги". Фършанги за католическия свят и банатските българи са дните преди Великите пости, когато се организират карнавални шествия. Тази година фестивалът няма да се проведе, обясни Ирина Босилкова- председател на местното читалище "Съединение":

"Тази година няма да успеем да осъществим нашия традиционен карнавал "Фършанги" поради пандемията. Зле се отразява. Много хора не са доволни от това нещо, не могат да го приемат. Самият празник всеки може да си го празнува, но не и под тази форма, под която се събират към 2000-3000 човека. Не е по силите ни да следим за реда и спазване на абсолютно всички мерки.... "

В продължение на два дни през септември 2020 година археологически комплекс "Калето" в Мездра се превърна в средище на средновековните традиции, бит и култура. Въпреки пандемията, Общината проведе традиционния фестивал. 

"Постарахме се да подчиним неговото провеждане на всички противоепидемични мерки, които трябваше да бъдат взети... Надяваме се да осъществим инициативите, които имаме за 2021 година, като по традиция Фестивалът за средновековните традиции, бит и култура трябва да бъде през май и за тази година датите са 14-16 май", каза Светла Дамяновска- главен експерт "Културно наследство и религиозни дейности" в Община Мездра. 

Край врачанското село Оходен миналата година се преведе и фестивалът "Слънцето на Тодорка", който посрещна гости от страната с интерес към древното минало на региона. Фестивалът е създаден по идея на Сдружение ТЕМП-АРТ и Регионален исторически музей- Враца. Организаторите отлагат провеждането от втората половина на месец юли за първата половина на месец септември.

"Форматът на фестивала не се промени. Голямата дилема беше това, че тъй като той мина вече на провеждане през година, т.е. през 2019 година не беше реализиран, така вече стана, че на всяка четна година да се случва и тука беше дилемата, ако се пропусне тази година реално той ще бъде застрашен по принцип. Имахме късмета да го планираме във време, в което епидемиологичната обстановка беше твърде ниска", обясни директорът на РИМ- Враца Георги Ганецовски.

Пандемията направи невъзможно събирането на групите и школите към Общинския младежкия дом в Монтана. Спряха концертите и изявите. Ръководството обаче намери начин и форма да проведе традиционния конкурс "Напеви от Северозапада".

"Опитахме се да сме гъвкави. Миналата година успяхме да реализираме "Напеви от Северозапада" под формата на видеоконкурс, както правим с конкурса за българчета в чужбина", разказа директорът на Общински младежки дом- Монтана Асен Асенов

Промениха се и културните събития в община Видин. Някои отпаднаха от календара през 2020 година, други се проведоха на открито. Вече е планиран и културният календар за 2021 година. 

"Въпреки че не проведохме такива традиционни събития като възстановката за 3 март или фолклорният събор "Алботин" или останалите събори по селата, въпреки това промеждутъците, когато все пак имаше възможност и беше допустимо да се правят подобни публични събития, успяхме да реализираме някои от новите идеи, които ръководството на Общината има", заяви Силвана Сюлейман- главен експерт "Култура" в Община Видин.

Културният календар на Общината за 2021 година включва и нови събития, организаторите имат готовност и да сменят формата, да бъдат направени в дигитална среда.

"Животът продължава, пандемията все някога ще свърши и вярвам, че това някога ще е през 2021 година."

Как пандемията промени работата на културните институции може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05