В условията на пандемия ролята на здравните медиатори е особено важна там, където до хората по-трудно достига информация за рисковете от зараза. В квартал "Нов път" във Видин те са трима. Назначени са от Общината и работят на терен, където са почти ежедневно. С 5- годишен опит като здравен медиатор Кристина Маринова споделя, че е наясно с проблемите на местните хора:
"Нашата работа е да обясняваме на хората здравословните проблеми, да ги консултираме, съпровождаме до болница или социална институция, в зависимост от това какъв е проблемът им. В момента се занимаваме с раздаването на топъл обяд, като спазваме всички противоепидемични мерки. След това започваме нашата съществена работа, която е свързана с консултирането, с образователна цел. Лепим плакати, раздаваме брошури в квартала. В момента са ни определили пункт тук в квартала, в двора на училището, сграда, която не е обитавана, само за нас е, за тези хора, които идват, тъй като няма определена сграда... По време на обхода раздаваме материалите, обясняваме как правилно да се поставят маските и за личната хигиена- да дезинфекцират, да си мият ръцете, за спазването на дистанция. Имаме и случаи, в които на възрастни хора купуваме лекарства. Първо отвиваме до личния лекар да се изпишат, купуваме ги от аптеката и след това ги занасяме. Придружаваме хората до личните лекари и до специалисти, защото някои от тях нямат роднини, нямат близки. Ако човека няма лична карта, съдействаме и за това. Взаимодействаме си с много институции- социалната служба, ТЕЛК, дори с МВР, когато е необходимо."
Медиаторите помагат на хората от квартала, които участват в програмата за топъл обяд. Заедно със служителите от полицейския участък миналата година медиаторите проверявали и дали хората, които са под карантина спазват ограниченията. Сега вече това не се налага, а благодарение и на тяхната разгласа, повечето от хората в "Нов път" спазват мерките срещу епидемията, които са наложени и знаят как да се предпазват:
"Откакто има епидемия, в квартала няма наплив на народ. Спазваме всички мерки, които са дадени. Няма събирания и сме доста стриктни. Вкъщи цялото семейство дезинфекцираме дрешки, врати. На обществени места ползваме предпазните маски... Маска, миене на ръце, отдалечени един от друг на 2-3 метра и повече вкъщи. Стоим вътре. Не само в квартала, а и по медиите се говори и навсякъде как да се предпазваме... Носим си маските, когато ходим, пазаруваме и не излизаме много."
Работата на здравните медиатори включва и срещи с най-малките. Така с помощта на медиаторите още в ранна възраст се създават навици сред децата.
"Ние наскоро направихме една кампания в детската градина със съгласието на директора. Помолихме по същия начин директора на РЗИ да ни предостави някакви предпазни средства. Той ни даде дезинфектанти за ръце, специално за деца, сапунчета, ръкавици за персонала... От София ни бяха предоставени стикери как децата да си мият правилно ръчичките. Залепихме ги на чешмите, за да ги виждат децата"- казва Кристина Маринова.
Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери , един от младите хора, които се включиха в празника. Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление . Той е възпоменание за кръщението на Христос..
Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..
През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..
„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..
Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..
Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите. Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..
Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..