Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промени ли се изкуството през изминалата година на пандемия?

Снимка: Фейсбук, Колаж радио Видин

В началото на март светът отбеляза 1 година от началото на пандемията, причинена от коронавируса. Животът се превърна в комплекс от правила, мерки и забрани. Всяка сфера на обществения живот прие по свой собствен начин новите правила и се опита да оцелее с възможно най- малките поражения. Светът на изкуството също бе разклатен от последиците от локдауни, забрани за пътуване и социално дистанцирани изложения, концерти и спектакли. Бизнесът с покупки и продажби на изкуство също се наложи да се адаптира, за да ограничи загубите си. Глобалните продажби на произведения на изкуството са спаднали с 22% през 2020 година, сочат данни от доклада "Пазар на изкуството" на водещи световни издания. Това е и най- значителният пазарен спад след финансовата криза. Светът на изкуството трябваше спешно се адаптира, за да може да оцелее. Как реагираха творците? Какви са темите, които ги провокират днес и как пандемията се отрази върху тяхното творчество? 

Горица Маджарска е поетеса от Враца, преподавател по история в средно училище "Козма Тричков". Член е на Конфедерацията на българските писатели и на литературен клуб "Арфа" в града под Околчица. Преди година от печат излезе първата и книга със стихове, озаглавена "Дяволът си търсеше жена". Чисто психологически човек се разтоварва, четейки поезия, а това е много важно за всеки един от нас, каза за радио Видин Горица Маджарска:

"Не случайно в психологията това нещо се нарича сюблимация, тоест когато има някакво напрежение ние го изразходваме чрез творчеството си. Всеки обича да чете стихове, особено в момент, когато се опитва да се разтовари, така че поезията според мен не просто разтоварва, търсим красивото в живота, тя е нещото, което може да ни изведе извън грозната действителност и да ни прнесе в един много по- красив свят ... Сега изведнъж като ни затвориха, много хора започнаха да пишат на социална тематика, като повечето стихотворения, които съм срещала в социалните мрежи са на хумористична тематика, тоест опитваме са да избягаме от грозното ежедневие, като го осмеем. Не знам доколко успяваме да го направим, защото колкото и да се опитваме да избягаме от цялата ситуация, това е нашето настояще и това ситуацията, в която ще живеем вероятно още дълго време."- обясни Горица Маджарска, поетеса от Враца.

Как работи върху творбите си в условия на пандемия един художник- приложник днес? Даниела Константинова, е автор на редица самостоятелни изложби, а по професия е учител. Родена е в Лом, където и до днес живее, работи и твори. С нея разговаря сътрудникът ни Владимир Недев:

"Аз нямам този проблем, по простата причина, че нашият вид изкуство е доста самостоятелен вариант на създаване. Творецът е съм с творбата си, работи и обикновено не трябва да има публика около него, а да се усамоти в ателие или стая, в която да може да създава нещата си. Пандемията пречи дотолкова, че ограничава на моменти възможността да е сред природата и да пътува, което на мен ми е важно. Въпреки всичко успях да пътувам, на доста места ходих в България, но това е зареждащата част, да излезеш от затвореното пространство и да се заредиш с това, което те заобикаля, като природа, архитектура и неща, създадени от човека и дори да срещнеш нови личности, това допринася. Аз съм от хората, които са в мир със себе си и са в свой свят и са щастливи от това, което правят и намирам начини да го показвам."- сподели Даниела Константинова, художник- приложник от Лом.

Казват, че рок музиката винаги е отправяла своят протест срещу недъзите на обществото. А днес те май са доста ... недъзите. Какво е да си рок музикант в условията на пандемия, липсват ли големите концерти, близостта на публиката и как това се отрази върху творчеството на заетите в жанра. Разговаряхме с Деян Каменов от Видин- фронтмен и вокалист на рок група Д2:

"Всичко липсва от тоя лайвстайл- срещите с хората, клубовете, големи или малки концерти просто контакта с публиката го няма. Това е основния начин да усетиш това което си направил, как хората го възприемат, да видиш фийдбек- обратна връзка отсреща и до усетиш емоциите на хората, Това е всъщност за мен най- ценното нещо от това, което правим ... Всеки може да пише сам в къщи, музика да композира, да се срещаме и да си пращаме онлайн неща и всеки да вижда идеите на другите. Ценното все пак за мен е живата връзка и живото свирене, което го няма от година вече го няма ... Не мисля, че е сериозно да се конкретизират дати за участия, на фона на това, че мерките се менят през две седмици или три."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10