Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

780 000 лева получиха собственици на отчуждени имоти по трасето на пътя Видин-Ботевград във Видинско

Снимка: МС



Собственици на имоти, отчуждени във връзка с модернизацията на пътя Видин-Ботевград на територията на Видинска област, твърдят, че все още не са получили обезщетенията си. Отчуждителните процедури стартираха след решения на Министерския съвет от средата на миналата година. В писмата за отчуждаване, изпратени до собствениците, е записано, че средствата за обезщетяване са за сметка на Агенция "Пътна инфраструктура", посочен е и 14-дневен срок за обжалване пред административния съд по местонахождение на имота.

Част от отчуждените имоти са на територията на община Макреш. Всички уведомителни писма са връчени на собствениците. Голяма част от тях вече са получили обезщетенията си, други продължават да събират необходимите документи, но има и такива, които не са направили необходимото, за да получат парите си, обясни кметът Митко Антов:

"Събирахме се в Областна администрация, разнесли сме писмата, хората са обезщетени. Някои, които не са си представили достатъчно документи от наследници, в момента продължават да ги изваждат и да ги представят. За да се открие площадката, трябваше да бъдат връчени всички писма и всички писма са връчени. Проблемът е, че повече са наследниците, трябва да се извади удостоверение, трябва пълномощно, за да се открие банкова сметка и т.н. Тези процедури си вървят. С две думи нещата, които спираха проекта да тръгне, са оправени и сега, в един момент, който не си е представил удостоверение, не си е представил банкова сметка или обжалва процедурата за отчуждаване, защото може да не е съгласен с оценката, сега вече си текат тези процедури... Има хора, не искам да коментирам, лично съм присъствал на един човек, който... Срещата беше в Димово и човекът от Вълчек, излизайки от срещата в Димово, случайно го виждаме, защото щяхме да ходим да го търсим, и му връчихме писмото. Той е първият, на който е връчено, още не се и получил обезщетението, защото не е направил нищо, за да го получи..."

1660 са отчуждените имоти по трасето на пътя във Видинска област. Изплатени са 780 000 лева по около 420 заявления, каза областният управител Момчил Станков и припомни какъв е пътят, по който трябва да преминат собствениците, за да получат обезщетенията си:

"Парите сами няма как да дойдат до тях. Или по електронен път, или идват на място, попълват заявление, легитимират се като собственици с документ за собственост, който може да бъде нотариален акт, съдебно решение, решение на поземлена комисия, договор за доброволна делба. Това са видовете документи за собственост. Ако са наследници на този имот, представят и удостоверение за наследници. Посочват банкова сметка, защото парите се превеждат по банков път. Попълват декларация дали тези имоти имат вещи тежести на тях или нямат. Служителите на Областна администрация разглеждат документите, правят своевременно проверка дали имат вещи тежести, дали са ипотекирани, или са собственост на други лица, и изплащаме буквално на следващия ден сумата, която се полага на собственика."

Собственици на имоти, чиито обезщетения са в по-малък размер, често се отказват да ги търсят, защото не им се струва изгодно. Непотърсени остават и обезщетения за имоти с голям брой наследници, които трябва да получат малка сума, но преди това е необходимо да отидат при нотариус, за да направят делба. Във всички случаи обаче парите не се губят, когато и да дойдат, тези собственици ще ги получат, добави областният управител. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18