Кръгла маса на тема "Ефективни практики за ефективно преподаване и обучение" се проведе във Видин. Организатор на инициативата е Професионална гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев"- Видин. В срещата участваха педагогически съветници, медиатори, представители на РУО -Видин, на Агенцията "Закрила на детето" и др.
Директорът на гимназията Евлогия Манджукова представи особеностите на училищното образование в 10 европейски страни- Ирландия, Германия, Австрия, Финландия, Италия, Словения, Хърватия, Латвия, Сърбия и България. Най- висок резултат в образованието е постигнала Финландия. Там учениците от първи клас учат 4 чужди езика, 27 % от възрастното население участва в различни обучения и курсове. Учителите имат пълна автономия, но тя се обвързва с добри резултати и затова имат и голяма свобода. В Словения учителите имат професионална автономия, а безплатно музикално образование се осигурява на всяко едно дете.
Дискутира се възможно ли е да се вземе опит от всички добри практики в европейските страни. Оказва се, че всичко опира до традиции, манталитет, потребност, а в България един от проблемите е, че съвременното поколение не припознава образованието като ценностна система.
Бяха представени проблемите, които се констатират сред учениците, от Мирослав Людмилов- образователен медиатор в гимназията :
"Това е нарушената комуникация на родителите с училището, липсата на мотивация в семейството към детето... Има и социално-икономически причини като покупателна способност на семейството за мобилни устройства и др... Чест проблем е високият стил на учебниците, който демотивира детето... Трудна им е терминологията... Улицата също възпитава и оказва влияние... Най- напред ние разговаряме с детето , комуникацията е водеща..."
Изводът, който се наложи е, че най- важна е връзката на децата с родителите, след което следва училището.
Училищното ръководство помага със закупуване на тетрадки, дрехи, осигуряване на безплатен транспорт, безплатни закуски, за да бъдат задържани децата в риск и да не отпаднат. "Скъпите учебници не са по силите на всяко семейство да бъдат закупени", казва Евлогия Манжукова.
Дете в риск може да бъде също, ако е добре материално осигурено, но расте в рискова семейна среда, когато се възпитава в неправилна ценностна система. Затова толкова е важна ролята на образователния медиатор и педагогическия съветник, които да работят съвместно с родителите.
ОУ "Любен Каравелов" също представи свои добри практики и инструменти за обхват и задържане на учениците си. Това става чрез участията им в различни национални програми, в групи по интереси, качествено и достъпно образование, добри условия за учене, обясни Мария Митева- педагогически съветник:
"Разполагаме с целодневна организация на учебния процес, топлия обяд. По програма "Училищен плод и училищно мляко" малките ученици получават два пъти в седмицата продукти... Имаме екип за подкрепа за личностно развитие и той се състои от двама ресурсни учители, логопед и психолог. Класните ни стаи са оборудвани с компютърни конфигурации, безжичен интернет, училищно радио, актова зала, групи по интереси, групи за подкрепа по успех. Програма "Променяме родителя, активен партньор в училищния живот", има цел да приобщим родителите... В момента изграждаме СТЕМ среда на стойност 300 хиляди лв."
Изводът е, че семейната среда определя поведението на ученика, най-важна е ролята на семейството, след което следва връзката ученик-учител. Важно е детето да чувства, че училището е място, където може да развие своя потенциал и да намери помощ и подкрепа в учителите и в педагогическия съветник.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..
Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление, което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно" (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..