Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимир Богданов, ВМРО: Има доста обезпокояващи, антибългарски тенденциии в сегашното Народно събрание

Красимир Богданов от ВМРО
Снимка: Жоро Александров

ВМРО не успя да събере достатъчно подкрепа на 4 април и остана под прага за представителство в новия парламент. Как изглежда отстрани и отвън ситуацията в Народното събрание? За коментар потърсихме досегашния депутат и областен председател на ВМРО Враца Красимир Богданов.

Радио Видин: Гледайки тона в Народното събрание, чувайки приоритети, които част от политическите сили залагат пред това Народно събрание, бихте ли се съгласили, че може би е по-добре, че не сте вътре?

- Интересен въпрос. И аз си го задавам в последните дни и ми се струва, че наистина обстановката не е подобаваща на едно истинско българско Народно събрание, още повече че имаше сериозни заявки за промяна в отношението към опоненти, към опозиция, към политическите формации, но за съжаление не виждаме това. Виждаме взаимни обвинения, нападки, опит да се изтъкват приоритети, които може да се важни за някого, но едва ли са най-съществените за българското общество. Слушайки лидерите на новото мнозинство, оставам с впечатление, че реваншизмът, саморазправата и желанието да се удовлетворяват някакви амбиции, които са имали тези лидери и партии във времето, когато са били опозиция или извън парламента, надделяват над градивното. Нищо градивно не видях.

Още не знаем каква политика ще се преследва. Единственото, което е заявено за момента, е, че ще се работи за промяна на Изборния кодекс за връщането на неограничения брой изборни секции в Турция, да речем. Това е сериозен проблем, ще даде шанс на съседната нам държава да се меси сериозно във вътрешните работи на България. Представете си, че има възможност да се избират между 8 и 10 депутата от ДПС от Република Турция, както е било в минали времена. Това означава, че тази политическа формация със силната подкрепа на външна сила ще бъде изключително важна в каквито и да било бъдещи избори и управления на страната. Другото, което ме притеснява, е откровено заявеният курс на някои от тези партии в подкрепа на антибългарската теза, че Македония трябва да получи дата за преговори за членство в ЕС без да е изпълнила Договора за приятелство и добросъседство и без да е съобразено с българската национална кауза. Друго, което видях, че е заявено, са промени в Конституцията на страната, които не са предложени по законосъобразния начин и освен това отварят вратата за приемането на Истанбулската конвенция и на нетрадиционни за България ценности. Досега ние като национална патриотична организация успявахме да отстояваме и да не допуснем да се случи. Това виждам на първо четене и мисля, че има доста обезпокояващи тенденциии.

Политическите анализатори предвиждат да има рано или късно предсрочни избори при тази конфигурация в парламента. ВМРО направи ли своите изводи защо не успя да прескочи 4-процентната бариера, ще вземете ли мерки за следващите избори?

- Опитваме да направим този анализ. Работим по изчистването на това, което не сме успели да постигнем и да убедим българските граждани. Може би самата ситуация беше за нас изключително неблагоприятна с оглед на това, че бяхме вкарани в общ отбор с мнозинството ГЕРБ, с най-голямата управляваща доскоро политическа формация. Протестите през лятото бяха насочени към 10-годишното управление на Борисов, но ние като коалиционен партньор също понесохме щети. Някои наши непремерени действия, поява в моменти, когато вероятно е трябвало да се намери друг начин на политическа изява и говорене, също са имали отражение. Идеята, че патриотичният вот по някакъв начин е разединен на тези избори, сигурно също е повлияло сериозно. Но най-вече хората искаха нещо, което и получиха всъщност и заради това пожелаваме успех на каквото и да било легитимно българско правителство.

Прави са политолозите в оценката за нетрайността на бъдещото управление, имайки предвид навлизането на политически формации, които са доста "хлабави", нямат ясна визия, нямат структура, нямаме представа кой стои реално зад тези политически формации и дали лицата, които ги представляват, са истинските ръководители на тези движения. Както и важният въпрос за ДПС, което е един от основните опоненти и срещу чиято политика ние от ВМРО винаги сме противостояли. Чухме след консултациите при президента, че ДПС дава подкрепата си на новите формации и няма да учства в конфигурации с други политически сили, което много ясно подсказва, че ДПС иска да има едно слабо правителство, зад което не е ясно кои личности и какви политики стоят и в тази неясна обстановка. Явно точно натам вървим- ДПС винаги са искали да бъдат балансьорът и чрез изнудване, извиване на ръце, да могат да прокарват тази политика, която на тях е угодна. Ние сме сигурни, че ДПС, ако се чустват значими, ще поискат и промяна на Закона за българското гражданство, както се опитаха и в миналия парламент, но тогава срещнаха нашата съпротива и това не се получи. Те искат да се даде възможност на децата и внуците на изселниците по спогодбите от 60-те и 70-те години, също да имат право да придобиват българско гражданство, което отваря вратата на стотици хиляди хора, които някога по някакъв начин  техни предшественици са имали някаква връзка с България и които в момента нямат нищо общо с България, не знаят български и не са внесли нито лев данъци в българската държава, нито се интересуват от България, освен по време на избори, да получат българско гражданство и служебно да печелят победи оттук нататък завинаги.

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28