Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готови ли са лекарите и фармацевтите за работа с електронни рецепти

Снимка: архив

От 1 май електронни рецепти трябва да заменят хартиените, издавани от лекарите за лекарствата по Здравна каса. Въвеждането им започна поетапно още през миналата година, като за това настояха от Съюза на българските фармацевти. Идеята им бе да се подпомогнат пациентите, които заради пандемията са затруднени и се притесняват да посещават личните си лекари.

Повечето видински аптеки вече са инсталирали необходимия софтуер, но очакват нова промяна, която да позволи работа и с електронни, и с хартиени рецепти. Това обясни председателят на Регионалната фармацевтична колегия Николай Тодоров: 

"Фармацевтите очакват рецепти, а лекарите трябва да започнат да изписват. Но дали това ще се случи и дали са изследвани всички теоретични проблеми, които могат да възникнат, защото този феномен само електронни рецепти, без хартиени, е характерен май само за България, не се знае дали няма да възникнат и проблеми. Тоест това, което започне, ако започне от следващия месец, може да доведе до леки проблеми в началото. Усилно се говори, че може би ще се отложи това нещо - 2 или 3 месеца...Проблемът е, че е нова система, както казах тя е уникална за България, в другите страни има електронно здравеопазване и рецепти, но хартиеният носител не отпада. Надявам се да се вземе такова решение - да останат и двата варианта."

Личните лекари също са готови за електронните рецепти, но и те като фармацевтите се надяват да останат валидни и хартиените. В противен случай затруднения ще имат хората от малките и отдалечени населени места, смята общопрактикуващият лекар с практика в село Дреновец д-р Благой Славчев:

"Нали се сещате, че има хора, които са на място, има хора паркинсоници, има хора, които не могат да отидат до града и да се наредят на опашки, има хора, които по чисто финансови причини, не им достигат парите и не могат да отидат до Видин, или до Лом, или до Белоградчик... Като има и електронни, като има и хартиени рецепти е по-добре. Разберете, не сме готови за това нещо, и на фармацевтите ще им бъде трудно, и на нас ще ни бъде трудно, и на пациентите ще им бъде трудно и негативите ще ги оберем ние, лекарите."

Електронното предписване на лекарствени продукти ще улесни всички. То обаче не означава дистанционно издаване на рецепта, обясни от своя страна председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в област Видин д-р Емил Мушанов:

"Той трябва да дойде, да му се пусне амбулаторен лист, да се подпише, и ако е инвалид човекът, съответно негов близък. Това даже е по-лесно за пациента, защото му се дава едно номерче и той не се разхожда с книжки, с хартии, с щуротии. Намаляваме хартиите и намаляваме възможността за технически грешки, защото самата система няма да позволи. А и това е много хубаво, защото по-лесно ще се работи."

Междувременно стана ясно, че в Портала за обществени консултации е публикуван проект на Наредба за изменение на Наредбата за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти. Предлага се възможността за издаване на рецепти на хартиен носител да се удължи до 30 юни. Целта е да се даде възможност на медицинските специалисти да се приспособят напълно към новия ред. Срокът за провеждане на обществената консултация е 30 април.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Светиите от българския род

В първата неделя след Неделя на Всички светии , се чества паметта на всички български светии. Прославяме ги, възнасяме молитви към тези, които са просияли от нашия род през вековете. Всеки християнски народ в оградата на светата Христова Църква е дал светци. Такива сме дали и ние българите. Преподобният наш отец и светец Паисий..

публикувано на 07.07.24 в 08:00

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02

Професия "сватбен агент"- предизвикателството да превръщаш приказките в реалност

В рубриката "Професия-хоби" ще ви срещнем с дама, която присъства в един от най-важните дни на всеки човек, а именно- в сватбения. Тя е Петя Богомилова-Кънчева от Видин и има сватбена агенция.  Задачата ѝ не е лека. Нейната работа е свързана с планирането и изработване на сватбени декори и въобще създаването на цялостната визия на този важен..

публикувано на 05.07.24 в 14:00

Михаил Александров: За животните- с любов!

Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров , е във видинското село Рупци.  За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за..

публикувано на 05.07.24 в 10:30