Предстои въвеждането на имунизационен паспорт или дигитален зелен сертификат, който в условията на пандемия ще улесни връщането към нормалното придвижване в държавите от Европейския съюз и да помогне за туризма. Документът, който се предвижда да влезе в сила от юни, освен за 27-те държави членки, ще се признава също от Швейцария, Лихтенщайн, Исландия и Норвегия. Евродепутатите подкрепиха използването на неотложната процедура, която дава възможност за по-бърз парламентарен контрол върху предложенията на Комисията. Искаме да гарантираме, че всички граждани в Европейския съюз са третирани по еднакъв начин, когато държавите членки решат да премахнат ограниченията за свободно движение за притежателите им, каза еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс:
"Комисията приема положително факта, че Европейският парламент се съгласи да задейства спешната процедура, която позволява да се разгледа бързо това предложение, да се приеме преди лятото, но бърз преглед не означава повърхностен преглед.
С това предложение ние искаме да улесним връщането към нормалното движение в рамките на Европейския съюз. Да се помогне на съгражданите ни да се върнат към правото си да се движат свободно по начин, който отговаря на обстановката заради пандемията."
Сертификатът ще удостоверява дали притежателят му е бил ваксиниран, както и дали е прекарал вече COVID-19. Ще дава информация за наличието на антитела в организма и дали приносителят му е бил тестван негативно за коронавирус.
Проучване на социологическата агенция "Галъп интернешънъл" сочи, че българите все още са разделени по отношение на идеята за ваксинационни паспорти, но притесненията заради пандемията остават. Почти половината от планиращите пътуване или почивка в чужбина в близките месеци са биха го отложили, ако ситуацията не се промени видимо, съобщи изпълнителният директор на агенцията Първан Симеонов:
"Получаваме кантар в общи линии- 50 % за, 43% против. Това показва, че няма генерално отрицание, няма и голямо въодушевление. По-скоро има амбивалентна позиция."
Имунизационният паспорт ще е предимство при пътуване, категорична е Валентина Александрова, регионален представител на Северозапада в Асоциацията на екскурзоводите в България:
"Не е лесно в условията на пандемия, когато хората знаят, че делегират част от правата си да бъдат временно спрени или ограничени, само и само да се преодолява такава глобална ситуация. Едно от техните права- на свободно придвижване, не че е абсолютно забранено, но всяка една от държавите въвежда отделен режим на преминаване или за влизане вътре и престой в нея. Както знаем, до момента без основателна причина дори и движението между самите държави е нежелателно. Тук идва и въпросът, ако трябваше да се помогне за по-бързо преминаване на граници, според мен този имунизационен паспорт ще увеличи бързината, с която се обработва туристическият поток от гледна точка на бързина, обработване и на спокойствие за това, че туристите, които влизат в държавата, не са опасност за самата държава. Този зелен общ паспорт ще допринесе за това, но когато ограничаваш част от права, от тук тръгнаха и дългите дебати- първо да се въведе ли, ако се въведе какъв статут ще има, трето как ще изглежда и четвърто с каква продължителност е той като валидност. Веднага се постави и въпросът защо се въвежда този паспорт? Той ще ограничи ли правото на избор на човек, който иска да пътува- да се ваксинира или не? Абсолютно е задължително обаче представянето на документ или за антитела в болшинството от европейските държави или тест 72 часа преди това. Когато ти виждаш, че прекосяваш няколко европейски държави, искаш едно пътешествие, което е над десет дни или десетдневна екскурзия в чужбина, ясно е, интелигентният турист разбира, че само с тест няма да може да осъществи такова пътуване. Имунизационният паспорт не само ще даде едно спокойствие на човека, който се имунизира, но ще даде и едно предимство при пътуване. Няма да се налага да се съобразява всеки път с множество документи и изисквания. Той знае, че представяйки този паспорт, на граница ще бъде обработен и бързо ще преминава, без да бъде връщан."
Имунизационният паспорт ще помогне, казват хората, които планират екскурзия през лятото:
"Всяко пътуване обогатява. Вече след като хората започнаха да се ваксинират, би трябвало нещата малко да се успокоят. Все пак човек трябва да си има едно наум и да бъде и по-дисциплиниран. Трябва да свикнем с това. Не можем да се затворим вкъщи. Пътуванията и в страната, и в чужбина липсват. Лично на мен това най-много ми липсва."
Проектът "Имунизационен паспорт" ще бъде отделен закон, затова въпросът трябва да премине през нормалната законодателна процедура във всяка страна членка и накрая да бъде одобрен от Съвета на ЕС и от Европейския парламент.
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..
Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..
"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..