Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Алтимир - село с древно минало и съхранени традиции



Село Алтимир е разположено в плодородната Дунавска равнина, по левия бряг на река Скът. На 40 км е от Козлодуй, на 14 км от общинския център Бяла Слатина. В селото в момента живеят над 1000 жители, но в близкото минало то е наброявало над 3000 души. В миналото хората са намирали работа в съществуващите тогава  предприятия ТПК, ТКЗС, Ферма,


Селото е съществувало през новокаменната епоха, като селище. Доказателство за това от откритите артефакти от кремък, кости от животни, глина, които са  намерени  през 1924 г. при прекопаване за трасето на железопътна линия Оряхово - Червен бряг. В края на 18 век селото е опожарено и опустошено от кърджалиите. Жителите му се разбягват в горите из околността и във Влашко. След време стари родове, се връщат и възобновяват селото, но малко на изток от старото селище.
децата на Алтимир
Вероятно в края на седми век е образувано Алтимир с днешното си име. Името и производните му е лично име на прабългарски  владетел и  означава: Ал- ръка, и темир, домир, демир, тимур - желязо.


Кмет на село Алтимир за трети мандат е Благовест Благоев, той е от този край, познава проблемите на хората и работи за решаването им:

 
"Усилията ми са насочени към качествено административно обслужване на населението и реализиране  на социална  политика... Работим за подобряване на инфраструктурата на селото. 
Девизът ми е: "Работа, продуктивни отношения и желание да създаваме съвместно", това е мой девиз със започването на кметската ми дейност в Алтимир. В момента оправяме сградата на кметството, по проект за енергийна ефективност, прави се цялостен ремонт...Продължава реконструкцията  по водопроводната мрежа.. Продължаваме с  реконструкция по уличното осветление... Село Алтимир е едно от големите села в община Бяла Слатина, в него живеят около 1100 души... Има и млади семейства, които успяват да намерят препитание най-вече в близките градове, населението е по-скоро застаряващи. Някои от тях работят в земеделието... Имаме трима - четирима крупни животновъди и създават работни места, но това е нежелана професия..Младите хора пътуват до Бяла Слатина, до Козлодуй, Мездра...Работят в чужбина няколко месеца, прибират се и отново се връщат в чужбина... Много ремонти се направиха в Алтимир... Има и интерес за закупуване на къщи от софиянци и от чужденци."

 детската градина в Алтимир
 Кметството Алтимир работи съвместно с община Бяла Слатина по различни програми и проекти:


"В момента работим по национална програма "Предоставяне на грижи в домашна среда" , патронажна грижа за възрастни хора и др... За "Топъл обяд" ма 83 потребители... лична помощ - 4 човека, патронажна грижа - 8 човека ...Хората станаха по-изнервени вследствие на COVID, основният проблем е липсата на пари..."
 

В село Алтимир няма аптека, една част от населението ползва услугите на лекар от село Липница, а друга част на лекари от Бяла Слатина. Закупуването на лекарства се случва с човек, който има основно задължение да пазарува лекарства и хранителни продукти. Проблемът остава отворен.  Транспортната схема се актуализира съвместно с община Бяла Слатина.

В село Алтимир се спазват всички мерки свързани с пандемията, има и хора, изкарали коронавирисна инфекция. В момента има 10 човека, от тях една част са хоспитализирани, другата част - карантинирани.

Благовест Благоев е трети мандат кмет в селото, за този период от работа като кмет е успял да направи доста неща, и за това се чувства удовлетворен като кмет:

"Преасфалтирахме доста улици в селото, парка направихме, църквата ремонтирахме... Църквата ни е действаща... Ромите са 1/3 от населението, живеем заедно и сме като едно цяло, нямаме сериозни различия..Пожелавам весели празници и да се радват на живот и здраве!"
 църквата в Алтимир

НЧ "Просвета 1926" е културно средища, което съхранява традициите и народните обичаи през вековете. Към читалището има танцова група "Алтимирка", група за модерни танци,  певческа група "Весели сърца",  за нея  - разказва секретар-библиотекарят Нина Иванова:


"Имаме и танцова група, бе сформирана 2011 година, започна като танцов клуб кръстихме я "Алтимирка"... Имаме един любим фестивал "Кукурузени усмивки" ..Имаме много грамоти от много фестивали... "Тодоркината " се играе само в село Алтимир... Имаме кръжок по приложни изкуства ..."
Лазаруване в Алтимир
В село Алтимир има пенсионерски клуб, наречен е "Радост", в него членуват 48 жители на селото. дейността му е разнообразна - казва председателят Ваня Георгиева:

"Приятно е да се живее в селото..По мое време се закри училището, това е най-голямата грешка на ръководството на кметството... Много неща ни липсват... Сега се направиха шосетата, но тротоарите са ужас! Много е натоварено шосето, не може да се мине по него, а минават тирове и карат с бясна скорост...Много е опасно!"

Боядисване на яйца в Алтимир
Павлина Иванова е на 76 години, тя е родом от селото, тук е работила като учител и като общественик, като председател на читалищното настоятелство, днес продължава да живее в селото, в свободното си време пише. Има издадена стихосбирка. Защо живее днес в Алтимир разказва Павлина Иванова:

"Животът е тежък, особено сега с пандемията, защото усетих какво е отчуждаването от родните си хора... тъжно е днес да се живее на село. Хубаво би било един банкомат да имаме за изтегляне на пенсиите, защото е страхотно напрежението в пощата, когато получават пенсиите си.."


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Светиите от българския род

В първата неделя след Неделя на Всички светии , се чества паметта на всички български светии. Прославяме ги, възнасяме молитви към тези, които са просияли от нашия род през вековете. Всеки християнски народ в оградата на светата Христова Църква е дал светци. Такива сме дали и ние българите. Преподобният наш отец и светец Паисий..

публикувано на 07.07.24 в 08:00

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02

Професия "сватбен агент"- предизвикателството да превръщаш приказките в реалност

В рубриката "Професия-хоби" ще ви срещнем с дама, която присъства в един от най-важните дни на всеки човек, а именно- в сватбения. Тя е Петя Богомилова-Кънчева от Видин и има сватбена агенция.  Задачата ѝ не е лека. Нейната работа е свързана с планирането и изработване на сватбени декори и въобще създаването на цялостната визия на този важен..

публикувано на 05.07.24 в 14:00

Михаил Александров: За животните- с любов!

Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров , е във видинското село Рупци.  За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за..

публикувано на 05.07.24 в 10:30