Отговор на тези и други въпроси днес дават народните представители: Росица Кирова от ГЕРБ- Видин; от Монтана- Атанас Костадинов- БСП и от Монтана - Красимир Богданов бивш депутат от ВМРО.
До момента само една партия имаше реалния шанс при тази конфигурация да състави правителство, но това не стана.
Слави Трифонов каза- Народът така пожела, не ни даде пълното право да управляваме сами- другото е да сме зависими.
"Никой не очаква от "Има такъв народ" да влязат в коалиция с партиите на статуквото, те са заявили, че няма да го правят.", коментира ситуацията народният представител от ПП ГЕРБ, Росица Кирова.
"Връчването на мандата не означава задължително правенето на коалиция. Това означава да излъчиш кабинет, да потърсиш подкрепа. Там има доста партии от протеста, които седят в тяхната част на залата и с които се оказва, че имат пълно съгласие по много точки...
Аз очаквах да се гласува на Министерски съвет прехвърляне на сградата на ТМТ-то, първите два етажа, на филиала на русенския университет във Видин, за да можем да му обособим собствен кампус и вече да има възможности да разговаряме за следващите специалности- за медицински персонал, физиотерапевти и рехабилитатори, и да решаваме конкретни проблеми на Видин и региона. За съжаление, заради мораториума, който беше наложен, това не можа да се случи..."
Няма печеливш от всичко това, което се случва в Народното събрание, смята и народният представител от БСП Монтана, Атанас Костадинов.
"Нима ще правим избори, докато има една единствена политическа сила в парламента- "Има такъв народ"? Нима оттук нататък ще забравим възможните коалиции и широкото съгласие между повече от 2- 3 партии? За нас това не е невъзможно. Това трябва да е посоката, но в същото време не трябва да се правят безпринципни договорки. Аз не разбирам позицията на Трифонов. Освен това не приемам да разговаряме с един човек през Facebook. Искаме го пред нас, на живо, в реален диалог и дебат..."
Като се гледа изборния резултат и разпределението в Парламента, явно избирателите казват - в никой от вас нямаме доверие да управлява самостоятелно. Трябва да има диалог, да се уточнят основните приоритети, свързани с реалните потребности и проблемите на хората като социално- икономическата криза и пандемията, а не с Изборния кодекс и заплатите на депутатите, нито със специализираните съдилища. Да се състави коалиция или експертно управление, което да реши тези проблеми. Разбраха ли посланието на избирателите, питаме и Красимир Богданов, бивш народен представител от ВМРО"
"...Тези избори отминаха и се избра такъв състав на Народното събрание с една единствена цел- да се промени Изборния кодекс.... Не видяхме нищо градивно до този момент. Има важни теми, които засягат цялото българско общество- и управлението на проблема с коронакризата, и икономическите проблеми, които изпитва нашата държава. Още повече, заради пандемията се очаква да има и кризисни моменти, които ще засегнат много български граждани, производители и фирми. И вместо да се заемем с тези наболели въпроси, ние започнахме от най-лесното- Изборния кодекс..."
Според Конституцията, третият проучвателен мандат трябва да бъде връчен от президента на избрана от него политическа група от останалите в парламента, в случая - БСП. Ако и тази партия не успее да състави правителство, както се очаква да стане, утре вероятно тя ще получи и върне мандата. Така държавният глава трябва да разпусне Парламента и да насрочи дата за предсрочни избори. Те трябва да се проведат до два месеца. Назначава се и служебно правителство, чиято функция е да осигури провеждането на изборите.
А 45-ят парламент ще бъде запомнен като първият, който не успя да излъчи кабинет.
Целите интервюта може да чуете в звуковия файл.
Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет. Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН. Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица. Част от втората парламентарна..
От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..
След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..
На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост. Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...
Как да се намалят жертвите на пътя? Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще. Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..
Как да се намалят жертвите на пътя? Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще. Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..