Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли да се осъвремени изучаваният материал по литература

Снимка: Радио ВИДИН

"До моето първо либе" на Христо Ботев, "Железният светилник" на Димитър Талев, "Балкански синдром" на Станислав Стратиев, "Ноев ковчег" на Йордан Радичков, "Андрешко" на Елин Пелин са сред произведенията, които влизат в изучавания материал по литература за 11 клас. В момента учениците от 11 клас на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров"- Видин изучават творбата "Крадецът на праскови" на Емилиян Станев.

"Тя е много интересна и можем да я разберем по всякакъв начин. Може и да се включат част от някои съвременни автори, обаче да не изключваме и тези. На мен любимият ми автор е Йордан Йовков. Той пише само разкази и смятам, че неговите разкази са прекрасни", каза Марина Петрова- ученичка от 11 клас.

"Иван Вазов за мен е един от любимите ми автори, защото във всичките му произведения винаги има частица патриотизъм, която те кара да помниш своето минало. Според мен е хубаво да има винаги от старите автори", заяви Ванеса Ваньова от 11 клас на видинското училище.

"Класиците със сигурност трябва да останат, но може би може да се осъвремени малко, защото не може години наред да се изучават едни и същи произведения. Малко разнообразие според мен трябва да има", допълни 11-класничката Мария Николова.

За да тръгнеш да надграждаш, трябва да тръгнеш от класика, за да знаеш кои са критериите. Има неща, които наистина са вечни, заяви Анжела Ангелова- учител по български език и литература ПГ "Проф. д-р Асен Златаров"- Видин:

"Откакто промениха системата, вече има два гимназиални етапа, в първия етап се изучава хронологично литературата, а във втория етап се изучава тематично. Разликата е в това, че при хронологичното изучаване достигаме до причинно- следствените връзки. Как след всеки един автор следват другите... Вече, тематичното изучаване, научава децата да търсят връзки между самите произведения. Тук има доста съвременни автори или да не кажем съвременни- хора, които са на моята възраст, например, това са автори, които са доста близки до тях като време. Тук влиза вече Йордан Радичков, влиза Николай Хайтов, влизат поети, които не са изучавани до този момент. Влизат драматурзи като Станислав Стратиев, който не може да се отрече, че е световно известен български драматург. Така че, мисля че обогатяването на програмата доста помага. Влиза Йордан Радичков с един роман, който е "Ноев ковчег". Не знам дали са способни още да разберат "Ноев ковчег", но аз разчитам на това, че един ден те сами ще го потърсят, да го прочетат."

Писателят Владимир Зарев смята, че би могло да се осъвремени учебното съдържания и сред изучаваните автори да влязат и такива като Георги Господинов, Милен Русков, Захари Карабашлиев:

"Би ми се искало повече съвременни автори наистина да влязат в учебниците. Децата да ги изучават, защото това е техният близък свят и този свят е много интересен. Той е различен от това, което те виждат по улиците, което споделят помежду си. Той е по- богат, изпълнен с идеи и разбира се с човешки съдби, които показват съдбата на България. Тъй че наистина никак няма да е лошо, ако този списък от имена се осъвремени и ако там попаднат наистина достойни съвременни автори."

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

След пет години една трета от работещите в болницата във Видин ще са пенсионери

Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..

публикувано на 04.12.24 в 16:31

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45