Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Параход Радецки" отново плава с пътници

Снимка: Радио Видин

Днес се навършват 55 години от първия рейд на единствения плаващ музей в България  - Национален музей "Параход Радецки". Корабът е реплика, но максимално наподобява оригиналният параход, от който Ботев и неговите четници слизат на козлодуйският бряг, каза за Радио ВИДИН Михаил Симов, ръководител на отдел "Възраждане" към Националния Исторически музей, под чиято шапка е и музейя - кораб:


"Оригиналният параход е унищожен още през 1914 г., след като изчерпва експлоатационният си ресурс е нарязан за скрап, с което тази историческа реликва е безвъзвратно унищожена. Но през 1966 година в корабостроителният завод в Русе слиза реплика на "Радецки". Като е взета за основа корпуса и механичната част, парната машина на един кораб, който също е построен в корабостроителницата, където е построен и оригиналният "Радецки"... Още изначално той е замислен да бъде едновременно действащо плавателно средство, което да извършва плавания по река Дунав. Нали вече не с комерсиална, а с чисто така цел, свързана с историческата памет и едновременно с това да бъде музей, посветен на Ботев и неговата чета. Тези си функции "Радецки" продължава да изпълнява и днес, макар че историята му през последните 55 г. е изпълнена с така доста трудни моменти. Недостиг на средства, организирани са множество кампании за набиране на финанси, да може да се подържа плавателното състояние на кораба и така добрия му външен вид. Преди година и половина за пореден път "Радецки" премина планов преглед и ремонт, този път той беше извършен в град Браила, Румъния и след него корабът отново получи лиценз за плаване, и в момента той може да извършва своите традиционни кратки плавания по Дунав. Освен това беше основно обновена и музейната експозиция, от която посетителите могат да научат така някои, надявам се, нови и интересни факти за похода на Ботевата чета, както и историята на самият кораб, за онзи австрийски параход, така и за съвременната реплика, която и днес може да бъде видяна и посетена."


Национален музей "Параход Радецки" също така плава днес за първи път с пътници след планов ремонт извършен в Румъния преди година и половина, разкрива Михаил Симов:


"През миналата година не се извършваха тези туристическите плавания по Дунав, тъй като нали, заради ограничителните мерки във връзка с ковид пандемията. Днес ще плава корабът за пръв път с пътници, откакто е ремонтиран, като част от тържествата - Ботевите дни в Козлодуй. Предвидена е и да се направи възстановка на историческото слизане на козлодуйският бряг. И всеки, който желае да посети кораба, може да го направи. Той работи без почивен ден, става въпрос за музейната експозиция... Самият кораб се намира на изградения специално за него пристан в Козлодуй, към който така има един много хубав парк, с места за отдих, беседки, пейки, барбекюта. Едно приятно място за почивка..."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17