Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Подгоре искат да задържат младите хора

12
Снимка: Радио Видин

Основният проблем на Подгоре е, че липсата на работа и лошата инфраструктура са обезлюдили района и сега е много трудно да бъде възстановен нормалният живот в този край. Това обясни  кметът на село Подгоре, община Макреш, Илия Каменов. Според него сега, когато е започнала земеделската работа, всеки си е по градинките и селото съвсем е добило облика на запустяло. 

Илия Каменов не е първи мандат кмет, познава добре живота на хората тук и смята че в граничния със Сърбия район, трябва да има държавна политика за възстановяване на населените места.
 

"Повечето от жителите са стари хора и не е много лесно с тях, защото трябва постоянно да ги обслужваш. Те имат проблеми, а няма кой да им помага. По програмите пък бройките са много малко. Имахме някои по програмата за лични асистенти, но повечето ги съкратиха. Сега по тази програма имаме пет души. Те ходят при възрастните, носят им храна и обслужват около 30 човека в селото.

Иначе тук работа няма. Не е ли по някоя програма от кметството, друго няма. Тук работни места не се откриват, нямаме и предприятия. В земеделието работят 5-6 души, в кравефермата също работят няколко и това са. Тук трябва или да се направи нещо за откриване на работни места, или младите трябва да се задържат по някакъв начин- например чрез програми за обслужване на старите хора.  






Млади хора има в стопанството, там работят в кравефермата. Децата са около 5-6, ходят на училище в Раковица- идва рейсче, взима ги и ги кара, а след заниманията ги прибира.
 

В района има различни животни. Намира се и по някой вълк, но рядко. Като намаляха хората, намаляха и животните. Имаме един животновъд, който се занимава с овцевъдство. Може би над 100 бройки да има овце. Но е само той и кравефермата тук.
 
Имаме много улици в лошо състояние. Пътят до селото също е лош, както и тези до околните села в района. Очакваме нашия път да го оправят по някакви програми. Гледам, че нещо замерват,  може и да го оправят. Говореше се, че ще се прави от Димово до Връшка чука. Но дали ще стане и кога ще стане, не знам.


Уличното осветление в селото е добро. Имаме и поддръжка, идват в месеца един- два пъти. Добре е осветено- имаме над 100 лампи, а населението ни е стотина души...

Предвидили сме уличните чешми в селото, които са изворни, да си ги подновим и оправим. Едната се е запушила и сега се мъчим да открием къде е проблемът, защото от нея идват и от други села да точат вода. Като отпуснат парите, ще се работи по нея...

Иначе нямаме проблеми с общинското ръководство. С институциите се държим нормално. С полицията също. Проблем са само парите. Няма ли пари, няма работа и нищо не може да се направи..." - разказва кметът. 
   
Трябва да ни се помогне, за да можем и ние да си помогнем после сами, смятат масово и жители на селото.

"В този пограничен район хората се изнасят, защото няма къде да се работи. Седят на по 50 лева по програмите към кметството. А вече няма и програми... Тук всеки гледа да се спасява и тръгва нанякъде- я Димово, я Белоградчик, я Видин... Аз отглеждам животни. Имам 17 кози. Почти сама си ги гледам, защото децата са във Видин... 
Аз гледам две баби. На обяд им нося храна и се прибирам. Хората са доволни от храната. Карат ни я от Макреш всеки ден... Аз съм млад човек и искам тук да има например детска площадка или салон, в който да се събираме... Добре живеем- като на село- много работа и малко забавления. Така сме свикнали. Имаме пенсионерски клуб, но аз не членувам в него. Причината не е, че там са само жени. Макар че, то вече и жени няма, само 3-4... Имаме подвижна аптека, която идва всяка събота и ни дават лекарства. И лекар идва по някой път. Нямаме заболели от коронавирус. То ние сме 20 човека, ако ни хване- край..."  


Подробности за живота в малкото погранично село и целите интервюта с жители, председателя на местното читалище Иванка Иванова и кмета на Подгоре, Илия Каменов- в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00