Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Подгоре искат да задържат младите хора

12
Снимка: Радио Видин

Основният проблем на Подгоре е, че липсата на работа и лошата инфраструктура са обезлюдили района и сега е много трудно да бъде възстановен нормалният живот в този край. Това обясни  кметът на село Подгоре, община Макреш, Илия Каменов. Според него сега, когато е започнала земеделската работа, всеки си е по градинките и селото съвсем е добило облика на запустяло. 

Илия Каменов не е първи мандат кмет, познава добре живота на хората тук и смята че в граничния със Сърбия район, трябва да има държавна политика за възстановяване на населените места.
 

"Повечето от жителите са стари хора и не е много лесно с тях, защото трябва постоянно да ги обслужваш. Те имат проблеми, а няма кой да им помага. По програмите пък бройките са много малко. Имахме някои по програмата за лични асистенти, но повечето ги съкратиха. Сега по тази програма имаме пет души. Те ходят при възрастните, носят им храна и обслужват около 30 човека в селото.

Иначе тук работа няма. Не е ли по някоя програма от кметството, друго няма. Тук работни места не се откриват, нямаме и предприятия. В земеделието работят 5-6 души, в кравефермата също работят няколко и това са. Тук трябва или да се направи нещо за откриване на работни места, или младите трябва да се задържат по някакъв начин- например чрез програми за обслужване на старите хора.  






Млади хора има в стопанството, там работят в кравефермата. Децата са около 5-6, ходят на училище в Раковица- идва рейсче, взима ги и ги кара, а след заниманията ги прибира.
 

В района има различни животни. Намира се и по някой вълк, но рядко. Като намаляха хората, намаляха и животните. Имаме един животновъд, който се занимава с овцевъдство. Може би над 100 бройки да има овце. Но е само той и кравефермата тук.
 
Имаме много улици в лошо състояние. Пътят до селото също е лош, както и тези до околните села в района. Очакваме нашия път да го оправят по някакви програми. Гледам, че нещо замерват,  може и да го оправят. Говореше се, че ще се прави от Димово до Връшка чука. Но дали ще стане и кога ще стане, не знам.


Уличното осветление в селото е добро. Имаме и поддръжка, идват в месеца един- два пъти. Добре е осветено- имаме над 100 лампи, а населението ни е стотина души...

Предвидили сме уличните чешми в селото, които са изворни, да си ги подновим и оправим. Едната се е запушила и сега се мъчим да открием къде е проблемът, защото от нея идват и от други села да точат вода. Като отпуснат парите, ще се работи по нея...

Иначе нямаме проблеми с общинското ръководство. С институциите се държим нормално. С полицията също. Проблем са само парите. Няма ли пари, няма работа и нищо не може да се направи..." - разказва кметът. 
   
Трябва да ни се помогне, за да можем и ние да си помогнем после сами, смятат масово и жители на селото.

"В този пограничен район хората се изнасят, защото няма къде да се работи. Седят на по 50 лева по програмите към кметството. А вече няма и програми... Тук всеки гледа да се спасява и тръгва нанякъде- я Димово, я Белоградчик, я Видин... Аз отглеждам животни. Имам 17 кози. Почти сама си ги гледам, защото децата са във Видин... 
Аз гледам две баби. На обяд им нося храна и се прибирам. Хората са доволни от храната. Карат ни я от Макреш всеки ден... Аз съм млад човек и искам тук да има например детска площадка или салон, в който да се събираме... Добре живеем- като на село- много работа и малко забавления. Така сме свикнали. Имаме пенсионерски клуб, но аз не членувам в него. Причината не е, че там са само жени. Макар че, то вече и жени няма, само 3-4... Имаме подвижна аптека, която идва всяка събота и ни дават лекарства. И лекар идва по някой път. Нямаме заболели от коронавирус. То ние сме 20 човека, ако ни хване- край..."  


Подробности за живота в малкото погранично село и целите интервюта с жители, председателя на местното читалище Иванка Иванова и кмета на Подгоре, Илия Каменов- в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25