Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли да бъдат ревизирани мерките срещу коронавируса?

Снимка: Радио Видин

През последните дни резултатите от направените тестове срещу COVID-19 показват обнадеждаващи резултати. Днес новите случаи на заразени с COVID 19 пациенти в област Враца са 3, сочат данните от Националния информационен портал. В област Видин новозаразените са също 3-ма, а в област Монтана няма нови случаи. 94 са случаите за страната, при направени общо 11 151 теста. Какво показват тези данни и можем ли да бъдем оптимисти за изход от пандемията? От началото на седмицата страната ни вече е изцяло в зелената зона на комбинираната карта на Европа за коронавируса, става ясно от сайта на Еврокомисията. Картата отчита брой случаи и процент позитивни тестове за последните 14 дни. Съседна Румъния също е в зелено. Големи части от територията на Гърция обаче, са обозначени като рискови. С най-лоши показатели са Нидерландия, както и региони в Испания и Швеция. Коментирайки преместването на България в зелената зона, здравният министър Стойчо Кацаров посочи, че това, че сме в зелената зона не бива да ни успокоява прекалено. "Опасността не е отминала и единственият начин да намалим риска е като се ваксинираме масово. Нека използваме летните месеци и да го направим, за да можем да се върнем към нормалния начин на работа."- призова Стойчо Кацаров в изявление, разпространено от пресцентъра на здравното министерство. Въпреки малкия брой ваксинирани у нас, обаче в сравнение с другите европейски държави в началото на седмицата страната ни официално влезе в зелената зона на пандемията. Какво означава това? Разговаряхме с д-р Елена Борисова, директор на РЗИ Монтана:

"Цифрите са обнадеждаващи, но това не трябва да ни успокоява в никакъв случай. Държавата е в извънредна епидемична обстановка до 31 юли, така че трябва да се съобразяваме с това. След жълтата зона е зелената, т.е. заболеваемостта на 100 000 души е много ниска. Има глътка въздух, но не трябва да се успокояваме прекалено и трябва да сме внимателни в поведението си."- уточни д-р Елена Борисова.

Нивото на колективния имунитет у нас ще стане ясно до месец, обявиха преди ден от здравното министерство. За целта ще се създаде база от данни, която да събере броя преболедували, които са лежали в болница, тези на домашно лечение, както и ваксинираните пациенти. Системата за информация се разработва от софтуерни фирми, занимаващи се с медицински софтуер, обяви здравният министър Стойчо Кацаров. Информацията ще се сортира по ЕГН, по области, общини и адрес. Според неофициално проучване на колективния имунитет, направено от една от големите лаборатории в страната между 25 май и 11 юни, стана ясно че 43% от българите са били инфектирани с COVID-19. 

Собствениците на заведения сякаш поеха глътка въздух след поетапното разхлабване на мерките след 1-ви май. Достатъчно ли е това за тях или все още има доста проблеми за разрешаване? Потърсихме за коментар Наталия Бърборска, собственик на заведение, къща за гости и хотелски комплекс във Вършец и село Спанчевци.

"Още ги е страх хората, много ги е страх и от тази гледна точка ние сме малко зле. Сравнено с по- миналата година оборотите ни са наполовина и не знам изобщо как ще оцелеем. Имаме и друг проблем- с проверяващите, точно нас малките и туризма ни проверяват, нещо страшно се случва при нас. Проверяват ни за трудови договори, графици и за най- малкото пишат актове, няма предписания, а директно пишат актове и глоби и не знам просто как ще оцелеем, ако продължават ... Според мен трябва да отпаднат маските, защото за мен маските са били винаги абсолютно нещо безмислено. Представете си на морето една сервитьорка при 40 градуса с тая маска? Маските трябва да отпаднат- да дишаш с маска в тая жега тоя влажен въздух, тоя мръсен въздух е напълно глупаво."- коментира Наталия Бърборска.

Със затоплянето на времето поканите за културни събития започнаха да се появяват все по- често. Хората на изкуството бяха онази част от обществото ни, която също сравнително трудно понесе наложените мерки и забрани, заради пандемията с COVID-19. Видинският драматичен театър тази година отбелязва 130-годишнина от своето създаване. Как се справя трупата в началото на лятото и трябва ли според директора на институцията Дейвид Славчев да бъдат ревизирани ограничителните мерки?

"Ние искаме да работим, ние имаме нужда от това да работим, защото всички театри пострадаха в тази пандемия. Всички театри се оказаха леко назад финансово. Първо имаше две спирания абсолютно, после имаше ограничение на 30% от капацитета на залата да играем сега стана 50%. Но и в трите случая театърът е ощетен ... Това, което виждам аз е, че хората се радват на това, че могат да посещават театър, вероятно и много други културни събития. Има и хора, които се страхуват. От септември започваме наистина една голяма кампания, по повод 130- годишнината на театъра."- припомни Дейвид Славчев.

До 31 юли бе удължена извънредната ситуация в страната, заради коронавируса. Попитахме видинчани трябва ли да бъдат ревизирани мерките срещу COVID-19:

"Моето мнение е, че всичко е игра, измама. Би следвало да се провери каква е ситуацията, какво е намерението на управляващите ... Маската е до мен, където и да отида маската е на устата ми. Възрастни хора сме ... Трябва да се разхлабят тези мерки, всичко е пресилено. Аз маска не съм носил, няма и да нося."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56