Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Минералните извори във Видин, Сланотрън и Градец ще бъдат отдадени на концесия

Снимка: Радио ВИДИН

Ценно богатство на Видинския регион са минералните извори. Използвани до средата 80-е години наминалия век, след това забравени и изоставени. Община Видин е подготвила всички необходими документи за отдаване на концесия на минералните извори във Видин, Сланотрън и Градец. Започва активна работа с Министерството на здравеопазването, Министерството на околната среда и водите и Министерството на туризма, за да може да се ползват лечебните свойства на трите минерални извора. Община Видин вече има балнеологични оценки, предоставени от Министерството на здравеопазването каза Светла Ангелова - началник на отдел "Екология" в Община Видин:

"Нещо, което не беше свършено досега е тези три извора да им бъдат оправени документите за собственост, т.е. т.нар. процес на актуване, да бъдат вписани в Агенцията по вписванията като общинска собственост, като в тези актове да фигурира и информация за минералните извори... Другото, което трябваше да бъде направено и вече е направено, от края на месец май разполагаме с първоначалните балнеологични оценки. Това са документи, които ни ги предоставя Министерство на здравеопазването и това са най- важните документи, всъщност, за концесията. Без тях не можем да предприемем никакви стъпки. Дълги години не са издавани, но направихме необходимата координация, комуникация и вече са факт, вече са при нас като документ... На нас ни е ясно, че не само от чисто туристическа гледна точка много хора ще бъдат доволни, а и самите населени места малко или много ще се развиват. Защото, знаем всички за демографския, за социалния проблем. Това са нови работни, места, хора, които наистина ще оживят малките населени места"

Предстои да бъде сформирана работна група, след което през сайта на Общината ще бъде отправена покана към инвеститори, които съвместно с Общината да направят сондажни кладенци и тези извори да бъдат отдадени на концесия. В балнеологичните оценки пише, че и трите извора са подходящи за лечение на опорно - двигателни, гинекологични и дерматологични заболявания.


Порталът към минералната баня във ВидинМинералната баня във Видин с две отделения, за мъже и жени, е работила във Видин до 1986 година. Години, след като е закрита Красимир Михайлов издирва документи за извора и ползите от него, ако отново бъде използвано това богатство на града. 

"1959 година се правило проучване за нефт и природен газ. При сондажите се открива минералната вода в Сланотрън и във Видин. Това, което знам, че става дума за едно корито, което е изпълнено с тази вода, като имало известна разлика в химическия състав на водата в Сланотрън и тази във Видин, което се е дължало на скалния състав отдолу. Аз съм израсъл точно до минералната баня във Видин и съм свидетел как там имаше стълкновение от хора, включително и от чужбина", обясни Красимир Михайлов.

Би било по- добре, ако Общината намери средства да направи сондажите предварително, но все пак, ако има инвеститор, който би бил готов да го направи, би било страхотно, допълни Красимир Михайлов:

"Аз съм си представял един санаториум на мястото на бившето поделение до "Баба Вида", което може да се развива нататък към ферибота. Може да има яхтено пристанище и атракциони. Според мен, ако трябва да се мисли стратегически, за да възстанови бившата слава на Видин, би трябвало да се започне именно от минералните води."

Мястото, на което се е намирала минералната баня в СланотрънВидинското село Сланотрън плаща данъци като за курортно селище. Причината е, до 1986 година там е функционирала минерална баня. Местните хора още помнят онези времена и се надяват водата да потече отново. 

"При нас реално би трябвало да се направят два сондажа, защото тази вода е много агресивна. Тук в близост са питейните кладенци и причината да се затапи този извор е смесването на минералната с питейната вода... То, ние имаме и проект готов, който е правен преди години, трябваше да се финансира. Идеята е два сондажа на отстояние един от друг, единият - нагнетателен, другият - смукателен. Използваната вода се връща обратно в басейна долу на 700 дълбочина. За да не влияе на новата вода. 41 градуса е температурата на повърхността, когато излиза. Тази вода рекламира се, според мен, само като извор на здравеопазване. Като съм разговарял със специалисти, те обясняват, че 10% от количеството, капацитетът на тази вода е достатъчна за здравеопазване, за баните, където да работят и да се лекуват хората. Другите 90% могат да се използват за други неща", каза кметът на Сланотрън Венелин Павлов.

Изворът в село ГрадецВодата от минералния извор във видинското село Градец би могла да се използва за лечебни цели, би могла и да се бутилира. Минералната вода е на 561 метра, а изворната река е на 50 метра под земята. Отдаването на концесия, според кмета Илия Томов, е добра идея. 

"Тази идея трябва да се осъществи, защото това е от значение за нашето село Градец, както и за община Видин, защото това ще донесе допълнителни приходи на Общината... Може да се направи един балнеосанаториум. Моята идея е, а и с други хора съм разговарял - специалисти, че балнеосанаториумът не може да бъде там до самия завод за минерална вода, той трябва да бъде тук - в центъра и по-точно до стадиона. Там имаме един басейн, в който навремето е имало селски спартакиади с коридори и този басейн може да бъде използван към балнеосанаториума. Навремето е имало минерална баня тук. Плащало се е, хората са ходели да се къпят и е и била прекарана вода точно от този извор. Един път ще се бутилира минерална вода, след това - трапезна и ще се направи балнеосанаториум от този извор. Затова този извор е много важен за нашето село", смята кметът на Градец Илия Томов.

След като се направи новия сондаж и се сложат нови тръби, водата би могла да се прекара и на чешмата, за да я ползват хората от Градец. 

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

Художници от Монтана откриват изложба за 14 февруари

Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева :  "За втора година организираме такава..

публикувано на 11.02.25 в 14:00

"Шоколадчетата" от Лом ще изнесат концерти в Испания

Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51