Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диня или любеница?

2
Снимка: Радио Видин

3 август се отбелязва като Световният ден на динята
Около 92% от масата на този плод е вода - това е най-високият процент сред плодовете, заради което тя може да утоли не само гладът ни, но и жаждата ни. Празникът се отбелязва най-вече в Съединените щати, а сред най-популярните състезания по време на този празник са замерване с дини и надплюване със семки. 
Плодът на динята е ягодовиден и има гладка кора (зелена или жълта) и сочна, сладка, обикновено червена вътрешност, но се срещат и с жълтеникава сърцевина. Смята се, че динята произлиза от Южна Африка, където видът има най-голямо генетично разнообразие. 
В различните райони в България, динята се нарича още любеница, карпуз, а в някои краища на България дори и бостан. На места пък наричат пъпеша диня, пипон или пепене. Как наричат по видинско този сочен плод и как да познаем коя диня е узряла, когато избираме от купчината? Това попитахме Видинчани.

"Едни тъпат малко по на кухо. На късмет вече ще бъде. Аз съм от белоградчишко и там на това му викам лубеница, а на другото му викаме диня по чернополски... На моето село му викат диня. Чукаш, ако нещо бие да звъни е узряла, ако на тежко бие няма да е узряла... По дупето, трябва да е жълто, ама да не е изсъхнала много дръжката. Това значи, че много отдавна е брано... Така викат по нашия край, понеже ние говорим на диалект, а иначе е диня... Би трябвало да има някакъв особен звук, когато се чука... Диня, а по видински любеница... Според мен трябва да е любеница, защото така си знаеме, а на пъпешите сме казвали диня по рано... Свекър ми ме е научил долу паричката да е по широка, долу дъното дето е... На български си е диня... Ние им казваме любеница, а пък други има казват диня, а на пъпешите ние викаме дини... Видяла съм, че се чука, ама какъв звук тряба да зидаде незнам... Аз не умея, звимам каквото ми падне и това е... Някои по чукането, някои как е отлежала, на която страна е лежала върху земята се получава едно бяло петно, трети със стискане и всеки си има свой метод."

За зрелостта на динята се допитахме до професионалист. На общинския пазар във Видин срещнахме Виолета Кръстева, която продава дини собствено производство. Произвежда ги в село Сланотрън от далечната 1973 година. Ето какви съвети даде тя, за да изберем узряла диня.

"В края на дръжката има едно спирало и едно листенце. Когато двете са зелени, любеничката не е узряла. Когато спиралото е изсъхнало и листенцето е зелено, пак не е узряла. Любеничката е узряла, когато и двете са кафяви. Когато е куха, тя не струва за нищо. Трябва да е тежка любеницата. Когато е куха, тя вече е презряла."

Динята е незаменим източник на мощния антиоксидант ликопен, на фибри, минерали и витамини. Отлична е за хидратация и прочистване на организма, при анемии, за диабетици и като нисковъглехидратна диета. Не е за подценяваме нейното благодатно въздействие върху сияйния вид на кожата, която освен всичко друго пази от стареене и опасните слънчеви лъчи. Динята е незаменим съюзник при анемии, артрит, ревматизъм, гастрит, подагра, камъни в бъбреците, артеросклероза и още редица други заболявания, споделят диетолози. 

Повече за дините чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05