Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Поход към здравето" във Вършец

2
Паметникът на директора на първата държавна баня д-р Дамян Иванов
Снимка: Пламен Генчев

"Поход към здравето" се проведе през почивните дни в града на здравето - Вършец. Събитието бе част от програмата за отбелязване на Празника на курорта, минералната вода и Балкана "Вършец 2021". Организатори са анестезиологът д-р Илко Асенов, който работи в София, но помага и на хората от село Горна Бела речка, и от Катерина Вълчева, кинезиолог и секретар на Народно читалище "Изгрев - 2019" в същото село. Двамата създават платформата "Modus Vivendi", което в превод от латински означава начин на живот, чиято цел е да помогне на хората да се върнат към себе си, обясни Катерина Вълчева:

"Близо две години разговаряме в чисто приятелски кръг за болестите и техните причини - нещо, което е голяма тема за мен, и д-р Асенов като анестезиолог има изключително много опит в работата с човешкото здраве. Той ми разказа една изключително красива история за неговия детски лекар и за това какво е представлявал лекарят като идеал в миналото и си говорихме за това как ние, хората губим контакта със собственото си тяло и с нашите лекари и колко е нужно да изградим отново тази връзка. Тогава Мариана Асенова, съпругата на д-р Асенов, каза: "Защо просто не го направите, защо не се върнете към това, защо не говорите с хората за това" и някак си там се роди това дете, наречено "Modus Vivendi", което цели да върне хората към себе си."

Походът към здравето започна при паметника на д-р Дамян Иванов, който първи оценява даровете на Вършец, премина през "Боров парк" и продължи до "Иванчова поляна". Той бе съпътстван от лекция в движение. Какъв бе акцентът в нея, обясни д-р Илко Асенов:

"Неслучайно избрахме мястото на събитието да е Вършец поради факта, че това е първият курорт в България. Първият балнеолог - д-р Дамян Иванов, внимателно сме проучили какво е вършил той, защото тогава от едно селце Вършец се превръща в един модерен европейски курорт и той е бил визионерът, който е направил и банята, и каптирал извори, направил и санитарно-защитена зона около тях, където съчетал освен лечебното въздействие на минералната вода и разходки на открито. Искаме да акцентираме върху това, което е направил той,  за да запознаем хората, че няма само заведения за кебапчета и кюфтета, а има и нещо друго."

Минералната вода е уникална със своите лечебни качества. Може да се прилага както външно, така и вътрешно, обясни д-р Асенов:

"Тъй като е достатъчно близка по състав на кръвната плазма, има известна радиоактивност, която е в рамките на нормата и е т. нар благоприятна радиоактивност, тоест помага на организма да се чисти и през кожата, и през храносмилателния тракт, от всички токсини и вредни неща, които някога отнякъде сме се излъгали да приемем. Тъй като леко затопля тялото, помага и при  заболявания на периферната нервна система, на костно-мускулната система, на бъбреците, в смисъл на отделителната функция на човека, и на храносмилателния тракт, както и на сърдечносъдовата система..."

Инициативата "Поход към здравето" на платформата "Modus Vivendi"  е насочен към хората от всички възрастови групи. Следващото ѝ издание ще се състои на 28 и 29 август отново във Вършец. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05