Какво не достигна на другите двама наши боксьори в Токио- Станимира Петрова и Даниел Асенов?
- Станимира Петрова получи два удара в началото на втория рунд, които разконцентрираха играта ѝ. Въпреки всичко мачът беше абсолютно равностоен и нямаше да е грешка, ако беше даден на нея. Даниел Асенов- всички знаем възможностите му, трябва малко повече ефективност да има в действията му. Той е ефектен боксьор, но не докрай ефективен. Защитата му е добра, но ударите му не попадат.
Какво е нивото на световния бокс, как видяхте турнира в Токио?
- В последно време има тенденция критериите, по които се оценяват състезателите, преди всичко да са силата на удара и издръжливостта, което донякъде обезценява красотата на бокса. Това най-ярко личи в средните категории, докато в леките и тежките категории видяхме хубав, красив бокс. При жените той е заради липсата на сила, нормално е женската сила да е по-малка, но видяхме хубав бокс с много удари, с много технически прийоми, които бяха оценени.
Съдийството беше ли на ниво? В предишни турнири имаше много дискусионни отсъждания, взимат ли се мерки срещу това?
- Боксът е замразен в Международния олимпийски комитет. Състезанието сега беше организирано от Международния олимпийски комитет, а не от АИБА- Световната боксова асоциация. Въпреки всичко това, видях някои доста учудващи съдийски решения. Имаше оплаквания от доста делегации.
Честите промени в правилата за точкуване отразяват ли се на състезателите и на развитието на бокса?
- Определено се отразяват. Последното нововъведение- да показват след всеки рунд решенията на съдиите, според мен е грешно. Би трябвало накрая да се обявяват победителите. През последните 30 години се промянаха няколко пъти правилата за точкуване на ударите- да е плътен удар, след това започнаха да точкуват всички удари. Тук се объркаха доста нещата. С каски докато беше, стилът беше друг. След свалянето на каските започнаха пък многото контузии. Докато се изчисти това, също беше проблем. Така че има значение какъв е начинът на точкуване. Видяхме сега- печели два рунда и третия пести силите, което не е нормално.
Можем ли да кажем след тази олимпиада, че има възход в нивото на българския бокс? И на какво се дължи олимпийската титла- на държавата, на федерацията или на лични усилия?
- Безусловно държавата, респективно- федерацията, която е член на Министерството на младежта и спорта, има голямо значение, защото, както казахме, преди всичко е подготовката. При националните състезатели тя е на много добро ниво. Надяваме се още повече да се популяризира този спорт в страната след олимпийската титла на Стойка Кръстева и да започне един възход. Все пак от 25 години това е първият олимпийски златен медал в бокса. Неоснователно този спорт се ползва с лошо име.
След пет мача на най-високо ниво Стойка си е "жива и здрава".
- Видяхме я по телевизията- имаше ли някакви следи от пет мача на Олимпиада- по три рунда са общо 15 рунда...
Повече- в прикачения звуков файл.
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..
Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град. Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..