Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вътрешните проверки в МВР не са ефективни

Филип Гунев: Днес полицията продължава да бъде дългата ръка на властта

Филип Гунев
Снимка: БГНЕС


"Основният проблем е политизацията. В МВР министри и зам-министри често са бивши полицаи. Това прави трудно и обективно едно разследване, защото няма ефективен граждански контрол над полицията. Министерството на отбраната упражнява граждански контрол върху армията, по подобен начин трябва да има и върху полицията", каза в "Посоките на делника" Филип Гунев, заместник-министър на вътрешните работи в три правителства.

Според него вътрешните проверки в МВР не са ефективен начин да се противодейства на нерегламентираното поведение.

"Кадрите, които видяхме, в тях границите са прекрачени, следва въпросът - какви мерки да вземем? Другият въпрос, който се очертава е, че МВР не трябва и не може да разследва, особено когато има пряка политическа намеса, трудно се разследват обективно такива случаи. В други държави има създадени комисии, които са извън изпълнителната и съдебната власт. Включително и Прокуратурата не може да бъде обективна, тъй като работи с полицията, познават се, много от прокурорите са бивши полицаи. В Белгия има постоянен комитет към парламента, който включва бивши полицаи, правозащитници, съдии, прокурори, т.е смесица от различни гледни точки, подобно е и във Великобритания, така че трябва да почерпим опит от Западна Европа в създаването на такъв орган. Другата необходима мярка са по-ясните наказания както за полицаи, които превишават правомощията, но същото важи и за другата страна, когато граждани проявяват агресия, тъй като не е ясно какво се случва, ако се хвърли яйце към органите на реда".

Полицията не трябва да бъде използвана за политически цели, посочи още експертът.

"Липсата на това разстояние е причината, че в България когато се каже МВР, хората мислят за полиция. В европейските държави, когато се каже министерство и когато се каже полиция - това са две различни неща. Министерството е форма на граждански или политически контрол над полицията, но са на една ръка разстояние. В България са слети, защото е наследство от комунизма, когато полицията е била дългата ръка на Партията, а и до ден днешен използването на полицията за политически цели е лесно, министърът има пряк контрол върху действията на полицията. Директният политически контрол върху полицията продължава да е много силен. Виждаме, че идват партии и първата им работа е да сменят главни секретари и областни дирекции. Това води до политизация. Полицаите пък чакат новото правителство, новите си политически господари, за да видят накъде да се ориентират. Политизацията е в това, че политиците си слагат своите хора. Полицаите пък търсят политическа закрила, защото го виждат, а единственият начин да оцелееш по върховете е с форма на политическа протекция". 

По темата за реформа в системата на МВР Гунев допълни:

"Не съм привърженик на реформата в Грузия. Трябва поредица от стъпки за реалната деполитизация. В Грузия проблемът беше замърсеност в системата на полицията. 97-98 година трябваше да има такава реформа, сега вече е прекалено. По-скоро са нужни малки стъпки, постепенни стъпки. Крайният резултат е да търсим полиция, която не зависи от политическите промени, не изпълнява прищевки на политици, не дава чадър на бизнеси и престъпници".

В петък, 13ти август, на заседанието на парламентарната комисия, която проверява данни за полицейско насилие на миналогодишните антиправителствени протести, бяха показани видеокадри, на които се вижда как полицаи ритат и влачат протестиращи, преди да им поставят белезници. Видеото е без звук и е от камера, разположена на сградата на Министерския съвет. Кадрите, на които униформени с надпис "Полиция", удрят с палки, влачат, ритат и блъскат протестиращи, бяха показани от адвокат Николай Хаджигенов.

Разговорът с Филип Гунев можете да чуете в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29