Ученици от Професионална гимназия "Професор д-р Асен Златаров" във Видин са с призови места в международния конкурс "Моята българска бродирана риза 2021". Конкурсът се провежда за пета година по инициатива на Културна асоциация "Асен и Илия Пейкови" с иновативно българско училище "АзБуки" в Рим и Колеферо, Италия. Във възрастовата група до 19 години в категорията за мултимедия първа награда спечели екипът на десетокласниците от специалността "Икономика и мениджмънт" във видинската гимназия Рая Петрова, Димитрия Филипова и Анелия Лазарова. За конкурса разработват тема за влашките традиции, която са подготвили за час по философия, разказва Димитрия:
"Този проект е годишен проект по философия. Ние писахме за две традиции от влашкия край и малко по-късно разбрахме за съществуването на този конкурс... Решихме да се запишем, да пробваме късмета си, защото наистина се постарахме доста при заснемането на проекта, при намирането на информация… Темата на годишния проект беше да намерим две традиции от нашия край, които са малко известни."
Виктор Николов със снимката си "Във вихъра на танца" е на второ място в международния конкурс. Трето място с есе и електронна книга печели Анелия Георгиева, която също е десети клас в паралелката по икономика и мениджмънт. Специално се е подготвяла за участието си в конкурса. Темата ѝ е "Български носии във влашкия край на Северозападна България."
"Специално аз се подготвях за този конкурс. За него научих от моята преподавателка г-жа Ели Цветанова. По повод това бях и на практика в Държавния архив… Там научих за спецификата на носиите от влашкия край, за техните бродерии. Намерих там информация от една книга и снимки. Реших да напиша, но и исках да включа и тези снимки, затова го направих като електронна книга"- разказва Анелия.
Поощрителна награда в категорията за мултимедия е присъдена също на ученици от професионалната гимназия за темата "Турлашка сватба", която разработват.
Конкурсът "Моята българска бродирана риза" е за рисунка, художествен текст, мултимедия и фотографии. За четвърта година в него участват ученици от Професионална гимназия "Професор д-р Асен Златаров".
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..
Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..