Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

35 години от откриването на съкровището на Рациария

Автор:


Арча̀р е село в Северозападна България, област Видин, Община Димово. Селото е възникнало още по времето на Римската империя под името Рациария. Рациария е създадена през II век като постоянна станция на римската дунавска флотилия. От античния град започвал важен път през Ниш за Адриатика. По времето на император Аврелиан Рациария станала главен град на провинция крайбрежна Дакия. Рациария бил процъфтяващ град. Много заможни фамилии са живеели там по онова време. 

През 1981 - 1991 г. са проведени научни разкопки от българо-италиански екип съгласно договор между Археологическия институт и музей при Българска академия на науките и катедрата по стара история на университета в Болоня. Финансирането им обаче приключва в началото на 1990-те години и проектът замира. На нещо много интересно се натъква, обаче екипът през 1986 година. Тогава е открито Съкровището от Рациария - в развалините на жилищна постройка, екипът археолози открива съкровище от златни накити. Днес 6-ти септември се навършват точно 35 години от това открите. 

За екипът от археолози, за съкровището, за значимостта му и къде може да бъде видяно разказа за Радио ВИДИН доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН:

"Това е фактически експедицията на нашите предшественици, това е българо-италиански екип, която проучва Рациария по един международен договор между НАИ БАН и университета в Болония, който е изпълняван от 1976 до 1990 година. От университета в Болония тогава Джан Карлос Сузини и Мария Болини ръководят разкопките, от наша страна професор Велков, а археолозите на терен са професор Кузманов, който проучва Резиденцията тогава и Дарио Джорджети, пак от университета в Болония. Екипът на италианските колеги попада на една много интересна находка, тя така е доста романтична в историята на проучванията на Рациария, буквално в един долап, в един зид на късноантична сграда - малко сега северно от сегашната Резиденция, попадат на зазидано съкровище от 13 златни накита и сребърни лъжици... То е резултат от доста интересна историческа ситуация, която и ние я установиихме при разкопките, има и исторически сведения за нея - това е превземането на града от хуните на Атила през 444-445 година, средата на пети век. Тогава столицата на крайбрежна Дакия Рациария е била обсадена от хуните и по това време, явно хората са укрили такова семейно, лично съкровище в сградата и после то е останало там завинаги, и нашите колеги го откриват пре 86 година".

България има своите големи археологически находки и открития, но има и големи археологически загуби. Когато иманяри изпреварват археолозите, почти винаги паметникът бива напълно унищожен. За съжаление такава е и съдбата на античния град Рациария. Въздигнат в град от император Траян, в чест на победата му над Дакия, Рациария се превръща в голям занаятчийски център, с водеща роля на златарството. Там се намирала една от императорските оръжейни. Градът бил опожаряван и разрушаван от варвари, хуни и авари.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изложба представя книжовно-документалното наследство на Христо Ботев

Изложба, проследяваща важни етапи от живота и дейността на Христо Ботев, ще бъде показана във Враца. Експозицията  "Документи, извори, истини. Книжовно-документалното наследство на Христо Ботев“ е създадена от специалисти на Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Тя представя един различен поглед върху живота и делото на поета- революционер,..

публикувано на 22.05.24 в 15:06

Буферният паркинг край Видин е факт, неясно остава как се организира движението

Буферен паркинг за тирове е изграден преди подхода към Дунав мост 2, от 15 май вечерта вече работи. Ден по-късно на среща на транспортните фирми от Видинска област притеснени шофьори се поинтересуваха каква собственост е, каква е организацията на движение, могат ли камионите на видински фирми да не престояват на него.  "Никой не може да..

публикувано на 21.05.24 в 17:50

Ученичка от Монтана с първо място за есе

Мая Асенова, ученичка във Финансово-стопанска гимназия "Васил Левски" Монтана спечели първо място за есе в конкурса "Да запазим внезапността".  Конкурсът се организира от Професионална гимназия по икономика и управление „Елиас Канети“ град Русе, разказва Мая Асенова:  "Това, което ме вдъхнови да напиша поредното си есе, е мотивацията,..

публикувано на 21.05.24 в 15:15

В село Горна Бела речка се готвят за Нефестивала "Козе мляко"

За 20-и път в село Горна Бела речка, община Вършец, ще се проведе нефестивалът "Goat Milk" или в превод "Козе мляко" . Събитието ще започне на 24 май и ще продължи до неделя, 26 май.   Фестивална програма е наситена с разнообразни работилници и ателиета за изкуство, музика, танци, кулинария, образование, общуване с природата, здравето, лечебни..

публикувано на 21.05.24 в 14:00

Ученичка от видинската езикова гимназия се класира за световните финали HIPPO

Осмокласничката Весислава Лъчезарова Лазарова от ГПЧЕ “Йордан Радичков“ Видин се класира на световните финали на Международната олимпиада „Английски без граници“ (HIPPO). Тя е една от двете ученички от България в тази възрастова група, които се класираха на световните финали на това състезание, които ще се проведат през септември в град..

публикувано на 21.05.24 в 13:30

Защо не оцеляват дръвчетата във видинския парк

Повече от година и половина 32 дръвчета се опитват да оцелеят в Крайдунавския парк на Видин, в района между Речна гара и Колодрума. Поводът за тяхното насаждане е Националната конференция на българската адвокатура, която се проведе във Видин преди две години. До всяко дръвче е поставена табелка, на която пише от коя адвокатура в страната е..

публикувано на 21.05.24 в 12:00

Дарителски фонд подкрепя местни инициативи в Оряхово

Създаване на читалня на открито в Оряхово, възраждане на народните танци в Остров и оживяване на моменти от Средновековието ще подкрепи Общественият дарителски фонд "Участвам - дарявам - променям" - Оряхово". Трите идеи ще се финансират със средства, изцяло дарени от местни жители – граждани и фирми, обясни Наталия Фенерска, председател на..

публикувано на 21.05.24 в 11:30