Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

35 години от откриването на съкровището на Рациария

Автор:


Арча̀р е село в Северозападна България, област Видин, Община Димово. Селото е възникнало още по времето на Римската империя под името Рациария. Рациария е създадена през II век като постоянна станция на римската дунавска флотилия. От античния град започвал важен път през Ниш за Адриатика. По времето на император Аврелиан Рациария станала главен град на провинция крайбрежна Дакия. Рациария бил процъфтяващ град. Много заможни фамилии са живеели там по онова време. 

През 1981 - 1991 г. са проведени научни разкопки от българо-италиански екип съгласно договор между Археологическия институт и музей при Българска академия на науките и катедрата по стара история на университета в Болоня. Финансирането им обаче приключва в началото на 1990-те години и проектът замира. На нещо много интересно се натъква, обаче екипът през 1986 година. Тогава е открито Съкровището от Рациария - в развалините на жилищна постройка, екипът археолози открива съкровище от златни накити. Днес 6-ти септември се навършват точно 35 години от това открите. 

За екипът от археолози, за съкровището, за значимостта му и къде може да бъде видяно разказа за Радио ВИДИН доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН:

"Това е фактически експедицията на нашите предшественици, това е българо-италиански екип, която проучва Рациария по един международен договор между НАИ БАН и университета в Болония, който е изпълняван от 1976 до 1990 година. От университета в Болония тогава Джан Карлос Сузини и Мария Болини ръководят разкопките, от наша страна професор Велков, а археолозите на терен са професор Кузманов, който проучва Резиденцията тогава и Дарио Джорджети, пак от университета в Болония. Екипът на италианските колеги попада на една много интересна находка, тя така е доста романтична в историята на проучванията на Рациария, буквално в един долап, в един зид на късноантична сграда - малко сега северно от сегашната Резиденция, попадат на зазидано съкровище от 13 златни накита и сребърни лъжици... То е резултат от доста интересна историческа ситуация, която и ние я установиихме при разкопките, има и исторически сведения за нея - това е превземането на града от хуните на Атила през 444-445 година, средата на пети век. Тогава столицата на крайбрежна Дакия Рациария е била обсадена от хуните и по това време, явно хората са укрили такова семейно, лично съкровище в сградата и после то е останало там завинаги, и нашите колеги го откриват пре 86 година".

България има своите големи археологически находки и открития, но има и големи археологически загуби. Когато иманяри изпреварват археолозите, почти винаги паметникът бива напълно унищожен. За съжаление такава е и съдбата на античния град Рациария. Въздигнат в град от император Траян, в чест на победата му над Дакия, Рациария се превръща в голям занаятчийски център, с водеща роля на златарството. Там се намирала една от императорските оръжейни. Градът бил опожаряван и разрушаван от варвари, хуни и авари.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05