"За 6 септември като един от най-ярките моменти в българската история, в които българският народ се оказва единен и решава проблем, създаден изкуствено срещу него отвън, и успявайки да го защити по най-блестящия начин, е говорено много. Затова не ми се ще да казвам всички факти, които са добре известни, но все пак не мога да се въздържа от една интересна аналогия от ситуацията, в която сме днес, и ситуацията, която е тогава. Защото българското Съединение през 1885 година, на 6 септември, е в обстановка, която никак не е благоприятна за това, което прави българският народ. Фактически в самата държава и тогава, като сега, има разделение, то върви по няколко линии - по линиите на русофили- русофоби, по линията на туркофили- българофили, по линията на интересите на отделните велики сили, противоречията между Англия и Русия, всички останали държави, интересите на Австро-Унгария, съседите ни - кой ли не ни притиска отвън и това резонира върху българското общество. Вътре в него няма единна политическа мисъл, но въпреки всичко има добри политици. Да не забравяме, че по това време ръководител начело на държавата е един велик политик - Петко Каравелов, а председател на Народното събрание е не кой да е, а Стефан Стамболов. Разединеният в политическо отношение български народ обаче е обединен от една велика мисъл, от една велика идея - това е идеята за целокупна България, за събирането на всички разпилени български земи в едно общо отечество".
Това, което искам да кажа за този ден, е, че въпреки политическите страсти, въпреки противоречията между политици, когато има обща цел, когато има обща визия за бъдещето, когато може енергията на един народ да бъде насочена в една правилна посока, то резултатите идват неминуемо след себе си. Независимо кой кой е, независимо кой какъв е. Затова моят призив в такъв ден е наистина да прочетем отново онова, което стои на Народното събрание - Съединението прави силата, призова Захари Захариев.
Повече чуйте в звуковия файл.
Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца. Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..
Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..
Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..
Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него. Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..
Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..
Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията. Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..
Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата. "А съвременната..