Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Челопек- първото Село на книгата в България

Снимка: Радио Видин

Това не е единственият интересен факт за селото. Известно е и с това, че е родното място на българската героиня баба Илийца, възпята от Иван Вазов в разказа "Една българка". Оказва се също, че тук единствени в община Враца са успели да сменят целия си водопровод, а в момента се извършват и доста дейности по облагородяване на селото и ремонти на пътищата към него.

"Сега във връзка с пътя Видин- Ботевград сме оправили и пътя си. Той беше много зле, сега се ремонтира и още не е довършен. Питат ме кога ще поставят осевата линия, докато аз се боря да асфалтират и отбивката пред спирката...", обяснява пред Йорданка Петрова кметът на Челопек, Тихомир Тошев.  

"Когато решихме да правим този път, ремонтът бе разделен на два етапа, понеже това е към АПИ. Пътят Враца- Околчица е републикански път и те могат директно да го финансират. Този пък между Челопек и Люти брод е общински и трябваше да има процедура по прехвърлянето му. И за да не се забави реализацията на цялостния ремонт, той бе разделен на два етапа...

Нашият етап е на довършване. Има банкети в момента, едни регули правят от цимент, мостчета... Смятам, че до месец- месец и нещо може да бъде приключен, т.е. да бъде поставена  хоризонтална и вертикална маркировка. Би трябвало да бъде поставено всичко. Този път никога не е бил затварян за движение, освен трите дни, в които го асфалтираха. Общо взето сме доволни от изпълнението на пътя...

С капиталовите разходи от Общината също ремонтираме. И сега имаме една заявка за по-дребни неща- водоскоци, една отводнителна канавка, ремонт на покрива на здравната служба, която е общинска, преасфалтирахме и една улица...

Ние нямаме безработни. Дори да имаме някаква програма, ние нямаме кого да назначим. А и не ми се иска да назначавам кой да е... Имаме един човек, който е по временна програма за 6 месеца. Преди това имахме две програми за хора с увреждания - от назначените по тях две жени, едната беше с две бастунчета, а другата - с едно. Освен че съумяват да ми изметат някой път центъра и да изхвърлят кошчетата, за друго няма за какво да ги ползвам. Нямаме нито един назначен по тази социална програма за 14-дневките. Когато станах кмет, имах 9. От последните 3 години нямаме нито един. Всички други хора или са пенсионери, или имат някакво друго препитание, не мога да кажа дали не са заминали да работят по София и си пътуват. Има си го това, което е характерно за нашия регион, но и много хора идват от града при нас. Последните две години се строят 4 къщи, ремонтите няма да кажа колко са. Внуците се връщат и ремонтират къщите...

Нямаме училище, нямаме детска градина, но пък ние сме до града. Две училищни автобусчета обслужват децата, които учат там. Имаме и 8 автобуса, които пътуват през деня. По никакъв начин не мога да кажа, че селото запустява..."

В това хубаво село с прекрасна природа, чист въздух, богата история, близо до областния град, но с предимствата на селото и деен кмет, като че ли няма какво още да се иска. Местните също са доволни от кмета си:

"Той е вече втори мандат и пак ще си го изберем, прекрасен човек е. Той си е за народа", аргументират се те.

"Ако му кажеш- има проблем, идва веднага. Помага. Не казва, че няма а дойде, че има ангажименти... Сега ни асфалтираха и пътя. Докато вървеше ремонтът, той беше нон стоп тук. Тича навсякъде... Всичко си е добре в селото.  Не сме като другите села, където няма автобуси. Тук може и да не е както едно време, но засега си имаме всички...", коментираха живота си в селото жители на Челопек.

Целите интервюта с кмета на Челопек Тихомир Тошев, Мария Дончева, член на УС на сдружение "Книгини" и анкета с местни жители- в звуковия файл.  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25