Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поводът е 50-годишнината от основаването на математическата гимназия в града

Математическата гимназия във Видин с тематичен маратон

3
Тома Георгиев, учител по математика и неговият 11 клас
Снимка: ППМГ "Екзарх Антим Първи" Видин


„Математически маратон“ се провежда в  ППМГ "Екзарх Антим l" Видин.  Проявата е посветена на 50-годишнината от основаването на математическата гимназия в града с идеята да се отбележи по  нестандартен начин годишнината.
Първите, които се включиха в него са учениците от 11 клас, каза преподавателят по математика  Тома Георгиев, чиято е идеята за математическия маратон:


 " Идеята дойде съвсем емоционално, тъй като този юбилей е много значим за нас. И аз мислих по този въпрос, реших да бъде числото 50 - 50 задачи по случай 50-годишнинта. А 50 задачи това е значително количество и както всяко изпитание, което е дълго и уморително - да се нарече маратон. И така предложих на учениците да решим 50 задачи и да ги разделим 5 месеца по 10 задачи. Задачите са от учебния материал, не са на по-високо ниво, за да има по-масово участие. Първите 10 задачи вече са изпратени на учениците, Засега има интерес, надявам да е по-голям броят на участниците..Всички ще бъдат обявени за победители ..Тази идея според мен се хареса, обаждат ми се ученици..Надявам се да е успешна тази инициатива ..."Тома Георгиев, учител по математика


Първи в математическия маратон се включват 11-те, споделя техният преподавател по математика Тома Георгиев:


 
" 11 и 12 клас са се включили вече и работят..Учениците трябва да предадат задачите на преподавателя си по математика...Трябва всички задачи да са решили, те могат и да провеждат консултация с учителя за задачи, които са ги затруднили. Важното е да се научат как да се решават тези задачи, не толкова е важен състезателният елемент, а да научат по-добре учебния материал и това да бъде нещо полезно за децата. "



Победители в маратона ще бъдат всички участници, успели да се справят в срок с поставените 50 задачи. Те ще получат грамота за участие и фланелка с логото на маратона, а техните родители- поздравителен адрес от ръководството на гимназията.

Проектът на лого за математическия маратон ще създаде група ученици от 12 клас, които освен с математика се занимават и с рисуване.

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 9 март 2025 година

Всеки град и всяко село има своята история. Известна, но и потайна. В историческите книги е съхранена голяма част от тази история. Академичната. Но има и чисто човешки истории и спомени, които остават в семейството или биват споделени с най – близките. Чисто човешки истории. Спомени. Спомените си за някогашният Видин ще ни сподели коренякът..

публикувано на 09.03.25 в 13:45

Да пазим православната си вяра като зениците на очите си

Първата неделя на Великия пост , която отбелязваме днес, е посветена на светото Православие. Тя е наречена Неделя Православна .       "В името на Отца и Сина и Светия Дух! Първата неделя на Великия пост се нарича неделя на Тържеството на Православието – победа на Православието над лъжеученията и в частност над иконоборческата ерес...

публикувано на 09.03.25 в 09:00

Вече е тук - "Живак. Романът"

След повече от дванадесет години на сцена моноспектакълът „Живак“ на актьора Димитър Живков получи своето логично развитие, прераствайки в „Живак. Романът“. Една трагикомична, брутално откровена история за млад мъж от българския Северозапад, който се изправя лице в лице с живота и е решен да не отстъпи нито на милиметър. То в Северозапада..

публикувано на 07.03.25 в 17:05

Фондация "Проект Северозапад" с книга в подкрепа на хората с психични страдания

Фондация "Проект Северозапад" описва в книга проблемите на хора с психични страдания и интелектуални затруднения, както и начина, по който отговорните институции в община Мездра решават тези проблеми.  Хората с психични заболявания в България се сблъскват с множество предизвикателства, свързани с достъпа до лечение, социалната стигматизация и..

публикувано на 07.03.25 в 16:55

Бижуто - прекрасен падарък за 8 март

Един от най-очарователните подаръци за тези, които искат да зарадват любимата си за 8 март, е красивото бижу. То носи в себе си послание и символика и остава скъп спомен.  Петя Василева e от Враца и е бижутер. Завършила е Златарското училище на Балеарските острови в Испания. Вече 15 години се занимава с това изящно изкуство, защото е нейна..

публикувано на 07.03.25 в 16:30

"Спорт и музика на една сцена" във Видин

Утре, 8 март, на площад "Бдинци" във Видин ще се състои заключителният  концерт "Спорт и музика на една сцена" , който е част от Пролетния фестивал на спорта . Зад тази проява стои Клубът по водни и гребни спортове "Бонония" - Видин . Това събитие се организира в рамките на проекта  "Спортът като превенция срещу рисково поведение на..

публикувано на 07.03.25 в 16:10

Дейви: Американският стаф, който разчупва стереотипите

Днес "97 лапи и 1 опашка" ще ни срещне с един голям красавец, порода американски стафордширски териер , на име Дейви. Когато всички чуят "американски стаф", веднага рязко се стряскат, тъй като този вид кучета са бойна порода, но не бързайте да си правите изводи, тъй като Дейви е мек като памук. Даже е точно на другата крайност на зъл – той е..

публикувано на 07.03.25 в 15:30