Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Росица Кирова: Очаквам парламентът да се занимава с проблемите на хората, а не с пазарене за постове

Снимка: БГНЕС

Започват преговори за съставяне на правителство, предстои и свикването на 47-ото Народно събрание. Какви са приоритетите на депутатите от Северозападна България, очакват ли да има редовен кабинет и за какво ще настояват в новия парламент? Това попитахме в "Посоките на делника".

Най-голяма подкрепа в изборите на 14-и ноември в област Видин получи листата на ГЕРБ-СДС, коалицията обаче ще бъде в изолация и опозиция в бъдещия парламент, ако съдим по предварителите заявки на политическите сили. Народен представител от Видин ще бъде Росица Кирова, която за трети пореден път печели парламентарните избори в региона като представител на гражданската квота в ГЕРБ.

"Очаквам от 47-ото Народно събрание да има повече диалог, очаквам от представителите в 47-ото Народно събрание да не се съсредоточат върху пазарене за длъжности, за постове, каквито вече явно са започнали, да не се пазарят за служби, за бордове на директори, за назначения в полицейски управления, каквито вече са започнали на определи партии, които може би вече се чувстват като спечелили изборите. Да може да разговаряме и да поработим малко за хората, да решим проблема с липсата на довършени процедури за пътя Видин-Ботевград, да решим проблема там, където има такъв, с останалите инфраструктурни проекти, да се погрижим електроенергията за бита да остане на ниски цени, но да не съсипваме и затваряме българския бизнес. Очаквам от 47-ото Народно събрание да се погрижим за интересите на най-уязвимите и слаби групи в България и за интересите на всички онези, които искат да работят и да плащат данъците си в тази държава", коментира Росица Кирова.

На въпрос на Радио ВИДИН за приоритетите ѝ като народен представител от Видин, бившият зам.-председател на Народното събрание отговори:

"Моите приоритети са ясни- да довърша това, което съм започнала още през 2015 година с пътя Видин-Ботевград, което означава да направя така, че сега да започнат да си вършат работата, защото през тези 8 месеца нищо не се работи по този въпрос, само се дават изявления от министри и заместник-министри. Следващите да започнат просто да работят. Да довършат процедурите там, където не са довършени, където е нужна корекция на проектите, да ги направят и да възложат изпълнението по ред, който те преценят за добър. За мен е важно да има път до Видин, който да даде глътка въздух на региона. Да довършим процедурите за тунел под Петрохан. Те също бяха спрени през тези 8 месеца. Нагло бях излъгана от един министър, че всъщност не ги е спрял. Защото, когато имаме завършени проекти, можем да говорим за строителство, можем да търсим строител, можем да търсим инвеститор. Да направя така, че заедно с всички онези, които милеем за Видин и Северозапада, да се преборим за специални преференциални условия за бизнеса тук и, не на последно място, да има целенасочена държавна политика за изравняване на равнищата на всички региони, които са в положението на Видин, защото такива периферни региони в България има много. Ще работя на първо място за това. Ще работя честно, ще бъда искрена, понякога- до болка, няма да губя себе си. Това е цената, която не бих платила за нищо на този свят. Да не забравяме, че всички сме в една лодка и, ако тя бъде пробита, всички ще потънем."

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20