Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Устойчивото и климатично неутрално развитие на България не може да бъде отлагано повече

Деница Петрова, "Грийнпийс": Бъдещето е в децентрализираната енергийна система

Липсва широка информационна кампания относно същността на Зеления пакт

Снимка: БНР


"Нашата визия е за децентрализирана енергийна система: да не зависим от няколко големи ТЕЦ-а, от големи мощности, разположени в страната, а енергията да се произвежда там, където се потребява. Например, покриви на жилищни или общински сгради, да има малки централи съвсем близо до градовете и селата. Хората да бъдат част от енергийни общности, енергийни кооперативи. Ако един квартал, една община, се съберат и искат да си направят такава централа, да могат да я построят, да ползват електроенергията, която са произвели. Това ще промени картата на енергопроизводството. В Плана за възстановяване е записана подкрепа за възобновяеми източници. Това ще позволи на хората да се възползват от предимствата на възобновяема енергия, а с финансова подкрепа - ще станат енергийно независими", каза в "Посоките на делника" Деница Петрова, директор на "Грийнпийс-България".

Неправителствените природозащитни организации "Грийнпийс-България" и WWF България, съвместно с Института за кръгова икономика, обединени в коалиция MOVE.BG, създадоха коалиция през януари, именувана "За зелен рестарт".

"Събрахме се още в началото, когато започнаха приказките за Плана за възстановяване, т.е каква да бъде помощта за всяка една страна в ситуацията на COVID-19. Това съвпадна с темата за зелените политики. Какъв тип възстановяване след такава голяма криза, която засяга всички нас, затова няколко организации се събрахме да настояваме за зелено рестартиране на икономиката. Грийнпийс-България се занимава много с това въглищните централи постепенно да излизат от начина, по който в България се произвежда електроенергия. Те замърсяват водите, въздуха, Бобовдол замърсява Струма, излязохме с проучване как климатичните промени ще се отразят на Марица. Ако не се вземат мерки, в един момент ще има конкуренция къде да отива водата - дали за охлаждане на ТЕЦ-ове или да бъде в реките така че да поддържа тяхното екологично състояние".

Устойчивото и климатично неутрално развитие на България не може да бъде отлагано повече, аргументират се от "Грийнпийс"-България.

"Само една такава политика може да реши всички въпроси, всички проблеми, които са пред страната и пред региона. Зелената сделка е възможност: насочва вниманието към иновации, инвестиции в други технологии, които имат за цел и да помогнат за справяне с промените в климата. Ще има и средства, които могат да направят така че страните да се ангажират, но и да тръгнат по този път, който да ги направи модерни и прогресивни, да използват технологии, които не замърсяват въздуха". 

Според Петрова липсва широка информационна кампания относно същността на Зеления пакт.

"Хората не разбират, но то не е и правилно обяснено какво точно е Зеленият пакт. Проучване сочи, че 80 % от хората не знаят каква е позицията на България, за какво е Зелената сделка. От друга страна, имат желание да направят нещо да направят нещо за околната среда, имат съзнанието, че климатичните промени са тук. Зеленият пакт е политика на ЕС, която всъщност цели да направи живота ни в Европа по-добър като качество, като въздух, изобщо като околна среда. Цели да направи преход да не използваме изкопаеми горива, да намалим емисиите си". 

Интервюто с Деница Петрова можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45