Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътна полиция във Враца с мерки срещу рисковите участници в движението

Снимка: БГНЕС

Безопасността зависи от условията на трасето, състоянието на автомобила, но най-вече от водачите. През есенните и зимни месеци вниманието им трябва да е повишено заради метеорологичните условия и защото се налага да се шофира повече в тъмните часове на денонощието.

Само на територията на област Враца за десетте месеца от началото на годината са установени над 28 000 нарушения, свързани със скоростта, каза старши инспектор Светослав Николов, началник група в сектор "Пътна полиция" към Областната дирекция на МВР:

"Предприети са активни превантивно-информационни кампании и мерки, насочени към рисковите участници в движението, включително за опазване от пътно-транспортни произшествия на деца и юноши. Към момента се провежда "Акция зима", като насочеността на същата е контрол по отношение на техническата изправност на автомобилите и тяхната подготовка за настъпващия зимен сезон."

В региона на Враца рисков участък е кръстовището с кръгово движение на обхода на областния център, който е с повишена концентрация на пътно-транспортни произшествия.

За лошо състояние на международния път Е-79 между София и Видин в участъците Мездра-Враца и Враца-Монтана алармира Борис Стефанов, слушател на радио Видин:

"Е-79 между София-Видин е осеян с големи дупки като кратери. По този път минават много автобуси, тирове и коли, може да се случи нещо като на  магистрала „Струма“. Хубаво е да се вземат мерки, да бъдат запълнени тези дупки. Плащаме винетки, а пътищата не се подържат. Лошото състояние е в следните участъци: 1. Люти дол; 2. Мездра-Враца и Враца-Мездра; 3. Околовръстен път на Враца; 4. Враца-Монтана- целия участък, особено след камерата за отбивката за с. Краводер - там е дупка до дупка. При валеж на дъжд тези дупки се запълват с вода и не се виждат, а така се чупят и колите." 

За повишаване безопасността на движението по първокласния път I-1 Видин – София през предстоящите зимни месеци в момента се изкърпват най-компрометираните участъци на територията на област Враца, съобщиха в отговор от пътната агенция. Допълват, че през миналата седмица е изкърпена настилката на пътя в област Монтана. В писмото се посочва още, че Агенция "Пътна инфраструктура" извършва всички необходими действия трасето на скоростното направление Видин – Ботевград да бъде изградено поетапно, което ще подобри значително свързаността на Северозападна България със столицата и с автомагистралите "Хемус", "Тракия" и "Струма". 

Строителни дейности се извършват в близо половината от трасето. За останалата част от направлението се работи по проектирането, отчуждаването на засегнати от строителството имоти, извършване на всички необходими административни дейности по теренното осигуряване на трасето, посочват от пътната агенция.

В момента в изпълнение са близо 88 км от бъдещото скоростно направление Видин – Ботевград, съобщават от АПИ. Уточняват, че през 2019 г. работата е започнала от едни от най-сложните отсечки – Мездра – Ботевград и Видин – пътен възел "Макреш", с обща дължина 62,4 км. В участъка от път I-1 Мездра – Лютидол в края на миналата година е готово едното платно и трафикът в отсечката се осъществява двупосочно по него с временна организация и временна пътна маркировка. Строителните работи продължават паралелно в съседното платно, както и по целия километраж на обекта. През май тази година са започнали   строителните дейности в още два участъка – от пътен възел "Макреш" до пътен възел "Бела"  /с дължина 13,6 км/ и от пътен възел "Бела" до пътен възел "Ружинци" /с дължина 11,1 км/. Срокът за изпълнение на тези близо 88 км по договор е краят на 2023 г.


 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00