"Това е главният път от началото на селото...Аз имам нещастието да живея на този главен път, който води към центъра на селото. Проблемът е по протежението на целия път, който беше направен преди 2 години ... Пътят беше ужасен преди това и хората си минаваха както трябва с 40-50 км. След като се направи, оттогава с влизане в селото се минава със 130 км/час. Точно пред моя дом има контейнер на другия бряг, има и пешеходна пътека, но е абсолютно невъзможно да пресека магистралата. Освен пешеходна пътека от двете страни има табели за ограничаване на движението -40 км. Никой не спазва този знак... Това е проблем за мен, за животните, котки и кучета се газят на килограм, една възрастна жена беше блъсната... Много е брутално, но всеки ден събирам умрели котки по шосето... Непрекъснато ги газят!.."
Високата скорост на автомобилите е проблем и за хората, които живеят на главния път. Гълъбина Митева е писала до кмета на община Мизия, до Общинския съвет, до Комисията по безопасност на движението:
"....Хората реагираха и дойдоха на място да видят, в отговор на молбата ми. От тяхна гледна точка всичко е наред... Говорихме за "легнал полицай" ...Според тях всички необходими мерки са взети, защото пред дома ми има пешеходна пътека , има и знаци... Всички са в стрес и паника, моите съседи... Молбата ми е да се сложи "легнал полицай", защото само това ще може да спре автомобилите. Има две причини поради, които не могат да ми сложат "легнал полицай" - първо, липса на средства и второ, понеже пътното платно е в гаранция и няма право да се прави каквото и да било ...Но това е проблем на абсолютно всички пешеходци..."
Изпратихме въпроси до община Мизия:
1. Каква е процедурата да бъде поставен "легнал полицай" на пътя?
2. На какви условия трябва да отговаря мястото, на което може да се постави изкуствена неравност на пътя?
3. Достатъчни ли са сигналите от жителите на дадено място за блъснати и убити на място животни, за да се постави такова ограничение?
4. Какво трябва да се случи, за да бъде поставена изкуствена неравност на пътя?
5. Възможно ли е да бъде монтирана изкуствена неравност на пътя в село Крушовица, на улица "Минко Костадинов" №33, Крушовица.
Към момента не сме получили отговор.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..