Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инфлация и доходи в края на годината- каква е заявката на новите управляващи?

Снимка: Радио Видин

Инфлацията ще се ускори до 4,5% до края на годината, според прогнозата на Министерството на финансите в актуализираната есенна оценка за икономиката. Тази година ще бъде отчетен ръст от 4%. Силното разпространение на коронавирусната инфекция продължава да влияе негативно на потреблението в страната, но оценката за растежа на икономиката остава непроменена спрямо есенната оценка, актуализирани са единствено факторите. Макар до края на годината да ни очаква по- висока инфлация, средногодишното поскъпване на цените ще бъде 2,4%, уточняват още от Министерството на финансите. Догодина, обаче средногодишната инфлация ще бъде 4,2%, което пряко ще се отрази на реалния доход на домакинствата. Актуализираната есенна прогноза бе изготвена на базата на допускането, че ще постъпят средства и ще започне работа по проекти на Плана за възстановяване догодина. Задържа ли се ръстът на инфлация в края на годината и какво се случва с доходите ни? Потърсихме за коментар Цветан Цветков, началник отдел Видин към Териториалното статистическо бюро Северозапад: 

"Последните данни, с които разполагаме са за октомври 2021 година. Спрямо предходния месец септември индексът на потребителските цени е 101.8%, тоест имаме увеличение от 1.8%. При хранителните стоки увеличението е с 1.6%, при нехранителните имаме увеличение от 3%, в общественото хранене имаме увеличение от 1% и при услугите увеличението е 0.7%. На годишна база в сравнение със същия месец на 2020 година индексът на потребителските цени е 6%, като при хранителните стоки има увеличение с 5.8%, нехранителните със 7.1%, в общественото хранене увеличението е с 4.9% и съответно при услугите увеличението е с 4.8%."- уточни Цветан Цветков.

Ден преди да бъде връчен мандатът за съставяне на правителство на "Продължаваме промяната" от Министерството на финансите публикуваха проектобюджета за догодина. Над седем милиарда лева дефицит и потенциален нов дълг от над 10 милиарда лева са заложени в него. От служебния кабинет предложиха от догодина минималната работна заплата да е 710 лева. Максималният осигурителен доход, който бе една от червените линии в коалиционните преговори, е определен от служебния кабинет на 3400 лева. Максималният размер на пенсията ще бъде 1500 лева и то от 25 декември тази година. С оглед повишаване ефективността на семейните помощи за деца, се предвижда увеличаване на доходния критерий от 410 лв. на 510 лв.- за получаване на пълния размер на помощта. Постижими ли са тези изчисления? Потърсихме за коментар Адриан Николов от Института за пазарна икономика.

"Ние в момента сме доста на тъмно от гледна точка на тези предложения, тъй като стана ясно, че проектобюджета за 2022 година няма да е това, което най- вероятно ще се гласува през януари или февруари. Има едно ясно политическо съобщение, което ни казва, че ще има конкретни мерки точно по отношение на цените на тока, подкрепа на бедните пенсионери и борбата с инфлацията ... Що се отнася до самата инфлация, на този етап нямаме индикации за нейното забавяне, броени дни преди публикуването на данните за ноември."- поясни Адриан Николов.

Максималният нов дълг догодина не може да надвишава 10,2 милиарда лева, като изрично е записана възможността да излезем на външните пазари. Нещо повече- лимитът по програмата за теглене на дълг на международните пазари се увеличава от 10 млрд. на 15 млрд. евро, но той няма как да бъде изпълнен изцяло в следващата година. Според средносрочната прогноза през 2024-та общо държавният дълг може да достигне 49 милиарда и 100 милиона лева. Дефицитът за догодина е изчислен на 5,1% от брутния вътрешен продукт, като се очаква той да започне да намалява през следващите две години и да спадне до 2,8% от БВП през 2024 г. У нас ръстът на минималната работна заплата отново породи полемики през последните дни по оста- работодатели и синдикати. Може ли ръстът на минималната заплата да доведе до проблем за икономиката ни- това попитахме още Адриан Николов от Института за пазарна икономика:

"Като че ли у нас имаше един много интересен дебат преди кризата, предложен от няколко работодателски организации за механизъм на минималната работна заплата, който да обвърже с някаква обективна икономическа характеристика от типа на ръст на цените, динамиката на пазара на труда, разширяването на БВП и т.н. Кризата, обаче сложи край на този дебат."

Видинчани също коментираха ръста на инфлация в края на годината и не скриха притесненията си от предстоящо евентуално повишение на цените на електроенергията за бита, което може да доведе до нов ръст на инфлацията в началото на следващата година. Нереалистичното увеличение на минималната работна заплата може да доведе до затваряне на цели сектори и да се окажем в ситуация на структурен проблем в икономиката. Такава е позицията на Асоциацията на индустриалния капитал в България. На преговори от последните дни синдикатите и работодателите не успяха да постигнат съгласие за ръста на минималната работна заплата в България за догодина. Потърсихме работодателска организация- разговаряме с Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение за малък и среден бизнес в България:

"Със сигурност ще окаже влияние върху редица сектори, защото много хора са на минимални работни заплати и когато това не е по линия на някаква подкрепа на заетостта, това вече е сериозен проблем за работодателите и те трябва да си променят стратегията и да преценят дали да уволняват хора, дали да съкращават работни места или да се преструктурират. Това, като се случва в края на годината и се имат предвид и другите разходи се превръща в един огромен проблем, особено за най- малките бизнеси."- подчерта Елеонора Негулова.

Какво казват синдикатите? Икономическият съветник на КТ "Подкрепа" Ваня Григорова открои увеличението на пенсиите и доходите като съществен елемент от преговорите между коалиционните партньори преди дни. Според нея вдигането на минималната работна заплата до 700 лв. не е достатъчно, за да доближи страната ни до своите партньори в ЕС. Противоречията с работодателите по този въпрос продължават:

"Алтернативата на административното увеличение на минималната работна заплата е това ние с тях да договорим някаква формула, някакъв механизъм, по който да се определя минималното плащане за страната. Ние такова разбиране няма как да постигнем помежду си, тъй като те настояват така да бъде формулирано ограничението за минималната работна заплата, че тя да е по- ниска и от настоящата. Очевидно е, че синдикатите няма как да се съгласят с подобна постановка."- обясни Ваня Григорова.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00