Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как енергийните сътресения се отразиха на икономиката на Северозапада?

Снимка: Радио Видин

Още през септември от КНСБ прогнозираха, че поскъпването на тока ще излезе от параметрите на социално поносимата цена, а според представители на бизнеса, индустрията в България няма да издържи на това нарастване. От Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори заявиха, че освен това вече се наблюдава и нарастване на всички останали стоки по веригата. От Асоциацията на индустриалния капитал в България предложиха и през декември да се използва създаденият вече механизъм за компенсиране на високите цени на електроенергията, който важеше за месеците октомври и ноември. Според тях, предвид повишената цена на тока, компенсацията трябва да се увеличи до 3/4 от цената за ноември, което е 190 лева за мегаватчас. През октомври и ноември компенсацията беше 110 лева за мегаватчас. Пред колапс ли е бизнесът заради високите цени на тока и защо се стигна в крайна сметка дотук? Потърсихме за коментар икономиста Ваня Григорова от КТ "Подкрепа":

"Още, когато ние проведохме протеста в София на 13 октомври, още тогава имахме среща с представители на Европейската комисия, ние от "Подкрепа" бяхме инициатори. Беше ни казано ясно, че не ни задължават да си затворим ТЕЦ-овете към определена година- това ние си го решаваме, но ако ползваме парите от фонда за справедлив преход, то тогава трябва да ги затворим до 2030-та година, което очевидно е вече предопределено."- подчерта Ваня Григорова.

Как се отрази върху бизнеса в Северозапада шоковото поскъпване на тока? Потърсихме Диана Върганова, управител на дружество във Враца, занимаващо се с проектиране, производство и асемблиране на електронни изделия.

"Държавата е абдикирала от всички задължения и е оставила бизнеса на самотек, както виждате. Не може АЕЦ да изнася енергия, а ние да купуваме на 780 лева, това е някакво безумие и аз честно казано не го разбирам. Надяваме се следващата година да бъде някак си по- разумно от страна на управляващи и сега общо взето се стараем да завършим годината. До такава степен съм разочарована от политическата обстановка в страната, че за мен тук се прехвърлят едни топки от едни в други и така."

Андрей Колев е президент на фирма в Монтана, специализирана в производството на машини за раздуване на полиетиленови продукти. Фирмата е специализирана в производството и на нужната екипировка за крайна продукция, за да могат клиентите да произвеждат висококачествени преформи и бутилки. Поскъпването на тока за бизнеса не е оказало съществено влияние върху работата на предприятието, обясни Андрей Колев:

"Няма сътресения, а според мен има много спекулации с тая тема. Например аз вчера проверих сметката за тока и тя е същата като миналата година. Може би си зависи от производството. Тук има игра и с междинните фирми, които продават. Тук постоянно ни обсипваха с всякакви оферти. При нас има варианти за оптимизация, например заварчик, който заварява като намали дъгата и компенсира разходите."- обясни Андрей Колев.

Разговаряхме и с Мартин Петров, директор на предприятие за технологични компоненти във Видин:

"Предприятието и индустрията ни не е толкова енергоемка, както други такива. Отделно, от много време работим по повишаване на енергийната ефективност на производството ни. Да, цените на енергията вече са двойни в сравнение с миналата година, визирам електричество, газ за отопление, технически газове, по които пера разходите ни са двойни, но поради горните причини това все още не се отразява значително негативно върху работата ни. В последните 24 месеца търсенето на продуктите ни, значително и в пъти надминава производствените ни капацитети, затова в момента правим всичко възможно да ги увеличим до максималния потенциал на сградата и оборудването. От ноември преминахме и на непрекъснат режим на работа 24/7, като това отвори възможност за наемането на още 100-130 служителя. Така че, не само нямаше съкращения а напротив, в кампания сме по набирането на още персонал ... Имаме предостатъчно работа, персоналът вече е над 150 служителя и продължаваме наемането до достигане на максималния капацитет на съоръженията, а това значи около 220-240 ... Така, че сме оптимисти и оставаме такива."

От началото на януари работодателите предлагат помощта да бъде в размер на 75% от разликата между борсовата и прогнозната цена на КЕВР, съобщи Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал. Той се аргументира с непрекъснатото нарастване на цените. 

В крайна сметка бизнесът ще получи компенсация за цената на тока през декември, съобщи вицепремиерът Корнелия Нинова след среща с работодателските организации в понеделник. Снощи пък министърът на енергетиката Александър Николов обясни, че компенсации на обща стойност 1.5 млрд. лв., които да действат до края на месец март 2022 г. предлага Министерството на енергетиката в защита на потребителите от високите енергийни цени. Заради поскъпващия ток на енергийната борса бизнесът ще получи от държавата компенсации и за декември, както и за първото тримесечие на новата година. Планирано е новите мерки, които надграждат програмата на служебното правителство за компенсиране на бизнеса, да обхващат също и потребителите на природен газ на битовия пазар, както и електроразпределителните дружества за технологичните им разходи. Компенсациите за бизнеса за м. декември се изчисляват като 75% от разликата между базовата цена 185,59 лева за мегаватчас и реалната средномесечна борсова цена на сегмента "ден напред" на БНЕБ (Българската независима енергийна борса) за съответния месец, но не повече от 30% от реалната борсова цена за месец юли 2021 година. Този вид подпомагане на бизнеса е на обща стойност около 940 млн. лв. до края на периода. Финансовият източник за всички тези компенсации са приходите във фонда "Сигурност на електроенергийната система", държавните енергийни дружества под шапката на БЕХ, както и Държавният бюджет. Обявените мерки трябва да получат одобрение и от Европейската комисия, която да прецени дали въпросната помощ не противоречи на правилата за конкуренцията.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Радовене- живописна природа и млади хора с желание за по-добър живот

След дълго пътуване по пътищата на Северозападна  България, екипът на радио Видин пристига в село Радовене. То се намира в община Роман, на 4 км е от общинския център.  На около 1 км от селото се намира жп спирка на линията София - Варна. С общинския център има и автобусна връзка.  Радовене е едно красиво полупланинско село, разположено в..

публикувано на 23.05.25 в 12:25

Във Видин най-много зрелостници ще се явят на втора матура по английски

Утре е вторият задължителен зрелостен изпит за дванадестокласниците. Той е по предмет, който е избран от учениците. В област Видин най-много зрелостници ще се явят на матура по английски език - 156. Следват предпочитанията към изпита по география и икономика, където ще се явят 28 души. 26 зрелостници са пожелали да държат матура по история. Началото на..

публикувано на 22.05.25 в 14:54

Тома Ушев: Срастването с държавата превръща Църквата в административна услуга

Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото.  Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха.  Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята?  Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Синдикат "Образование" подкрепя учебния предмет "Добродетели и религия"

"Синдикат "Образование" направи няколко проучвания по въпроса. 97% смятат, че образователната система не се справя с възпитателната си функция. Очевидно това не е по вина на учителите, те не са спрели да възпитават през всичките тези години, макар и до голяма степен да им беше ограничено това право или призвание. Крайният резултат е, че нашите ученици,..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Стабилни ли са приходите ни и за какво харчим повече?

Ръстът на доходите в България отново изпреварва този на разходите през първото тримесечие на годината, сочат данни от Националния статистически институт. Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие е 3271 лв. и нараства с 15.2% спрямо същия период на 2024 година, изчисляват от националната статистика. В..

публикувано на 21.05.25 в 10:45

Защо се бави пътят Видин-Ботевград: заради политическата криза, не е приоритет или проектът е саботиран

Строителството на пътя Видин-Ботевград или не е приоритет за настоящото правителство, или наблюдаваме политически саботаж. Така обясни забавянето на инфраструктурния проект народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Андрей Цеков , който е бивш регионален министър: "От години основната болка на Видин е..

публикувано на 20.05.25 в 12:32

Как да се предпазим като потребители от некоректни туроператори

Сивият сектор в туризма- онези случаи, когато пътувания се организират без регистрации, договори, застраховки, засяга не само потребителите, но и коректните фирми в бизнеса. Една част от тези туроператори изпълняват все пак някакво пътуване, но по-неприятният случай е когато потребителите остават излъгани- хората се подлъгват, плащат и не..

публикувано на 19.05.25 в 15:25