Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пещерата "Башовишки печ" става защитен природен обект

Снимка: Радио ВИДИН

Българското пещерно дружество внесе в Министерството на околната среда  (Вх.N48-00-704/21.09.2021) ново, актуализирано предложение за обявяването на пещерата "Башовишки печ" край гара Орешец, област Видин, за защитен природен обект със статут на природна забележителност. От пещерното дружество съобщиха, че се очаква подписът на министъра под заповедта. 
Как се стигна до края на 11-годишната сага за опазване на пещерата- в "Еко свят" говорим с Алексей Жалов- член на УС на Българското пещерно дружество.

Пещерняците от Видин наричат пещерата "Башовица" и я определят като природен феномен. Още през 60-те години на миналия век в района се изгражда кариера, а входът на пещерата е запушен. Години след това пещерняци от Видин наемат фадрома и след няколко часа отварят отново пещерата. Започва нейното интензивно изследване.

"Последно време се организираха няколко поредни експедиции за проучването в резултат на които тя е картографирана. Нейната дължина е 4 километра и 100 метра, което я прави най- дългата пещера в Северозападна България. Та е проводник на подземни води и там има няколко странични притока", разказа Алексей Жалов.

В пещерата се срещат образувания, типични за водните пещери. През есента пещерата се обитава от прилепи. При проучванията са установени и ендемични видове- слепи пещерни животинки.

"Там бяха открити и вкаменелости от пещерна мечка, хиена и други животни, които отдавна не живеят на планетата Земя."

На 12 ноември т.г. със свое писмо, МОСВ уведомява БПД, че след съгласуване с други институции, счита за целесъобразно направеното от тях предложение за обявяване на пещерата за природна забележителност и възлага на РИОСВ - Монтана да свика комисия, която да вземе решение по казуса. Такава комисия е свикана и представителите на съответните заинтересовани страни са разгледали предложението за обявяване на пещерата за защитен природен обект със статут на природна забележителност. Дадени са следните становища и предложения: в границите на природната забележителност се забранява внасяне на неприсъщи растителни и животински видове; дейности, свързани с къртене, чупене, пробиване и разширяване на галерии и отвори в пещерата; унищожаване, повреждане и изнасяне на елементи от пещерната структура, изнасяне на палеонтоложки или археологически находки с изключение на провеждане на регламентирани научни изследвания; палене на огън, използване на пиротехнически, димни и огнени ефекти, използване на взрив в пещерата; поставяне на надписи и знаци; забранява се използване на пещерата за производствени и складови дейности; за провеждане на масови мероприятия; влизане на селскостопански животни. Природната забележителност ще включва галериите на пещерата представени с координатен регистър, буферна зона от 50 метра около пещерните галерии.

Предложението на комисията от 21 декември е екоминистърът да издаде заповед за обявяване на пещерата "Башовишки печ" за природна забележителност.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18

Първото екоучилище във Враца е "Никола Войводов"

СУ "Никола Войводов" стана първото екоучилище в град Враца. Учебното заведение получи зелен флаг- символ за отлични екологични показатели. Главният учител Дафина Сарафска разказа, че през годините са се включвали в подобни инициативи, свързани с опазване на околната среда и това са дейности, които децата вършат с желание. "До финала на..

публикувано на 27.06.24 в 16:08

Музеят във Враца предлага занимания за децата през лятото

Множество активиности за деца организира това лято Регионалният исторически музей (РИМ) във Враца. Интерактивно-образователните игри започват от юли месец. Част от тях включват "Кюар код приключение", "На лов за стари сгради и забележителности във Враца", "В обувките на археолога", "Търсачи на загадки и артефакти", обясни за Радио ВИДИН Тихомир..

публикувано на 27.06.24 в 14:00