Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Общината Видин определят решението като "разчупена околна среда" и "нов модерен облик"

Паркинг или тротоар?!

7
Новият паркинг на ул"Бдин" във Видин
Снимка: радио Видин
Нов и различен вид паркинг във Видин предизвика полюсни дискусии в социалните мрежи. Паркоместата се появиха през миналата седмица в централната градска част на Видин (по улица "Бдин" и улица "6 септември", зад МОЛ Видин) и съдейки по маркировката ще бъдат част от настоящата Синя зона. Новоразчертаните паркоместа обхващат и значителна част от прилежащия тротоар, което според част от видинчани е недопустимо, а според други - са необходими повече паркоместа в нашия град и не намират проблем в отнемането на тротоара, показа анкета на Радио ВИДИН:


"Смятам, че не е редно да се прави така паркинг тук, би трябвало по друг начин да се регулира, дали въобще да се спира тук... В случая не е редно.. Явно не е помислено достатъчно. Мисля, че много нелепо е направен - върху тротоара и самия път... Можело  е да се намери друго решение... Никъде не съм виждала по този начин да се прави паркинг, не изглежда добре... Преди тук не се спираше... Удобно е, че е близо до площада и клиенти имам тук... Колкото повече, толкова по-добре... Видин има нужда от паркинги... Тротоарът е асфалтиран, не е с плочки и трябва да се обособи като тротоар. Добре е да има повече паркинги, дали е такъв е друг въпрос, колите са повече от хората."


Новият паркинг на ул

На улица "Бдин" тротоарът, оставен за пешеходците, след разчертаването, е 80 см, показа наше измерване. В Закона за движение по пътищата е написано, че превозните средства в населено място паркират така на пътя, че да има 2 метра място за преминаване на пешеходците:


"За престой и паркиране в населените места пътните превозни средства се спират възможно най-вдясно на платното за движение по посока на движението и успоредно на оста на пътя. Допуска се престой и паркиране на моторни превозни средства с допустима максимална маса до 2,5 тона върху тротоарите само на определените от собствениците на пътя или администрацията места, успоредно на оста на пътя, ако откъм страната на сградите остава разстояние най-малко 2 метра за преминаване на пешеходци."


Във Фейсбук-страницата "Забелязано във Видин" един от коментарите за новия паркинг зад МОЛ-а е, че мястото винаги е било паркинг, а тротоарът е поставен не където трябва и нищо нередно няма в това, че няма къде да минават майките с колички и пешеходците са ощетени.


Новият паркинг на улицаНа новия  паркинг на ул. "Бдин" все още не се взима такса, разбрахме от служителя на Общината, който събира таксата за Синя зона. 


Потърсихме за информация общинската управа. Ето отговорите, които получихме:


Радио Видин:
Кое наложи в тази част на улица "Бдин" да се направи платен паркинг?

Община Видин: Необходимостта от затварянето на идеална централна градска част, която да попада в обхват на регламентирано и урегулирано паркиране, както е във всички цивилизовани и развити градове в България и по света.

Радио Видин: Защо в обсега на паркинга е включен и тротоарът?


Община Видин: Основната причина е ширината на уличния участък; съобразено е с приетото от Общински съвет Решение №156, взето с протокол №11/30.11.2021 с условия и обхват на "Синя зона"; отворилата се възможност за разчупена околна среда с нов и модерен облик

Радио Видин: Къде да минават пешеходците и децата?


Община Видин: Направление на преминаване на пешеходно движение е съсредоточено основно през ул. Княз Борис I - Стамбол Капия – парк "Рова", както и през отсрещния тротоар по ул. "Бдин".

Радио Видин: Точно тук има  детска площадка. Не е ли опасно за децата паркирането на автомобили на това място?


Община Видин: Автомобилите се паркират в обхвата на пътното плътно, а не на детската площадка. Но все пак Община Видин не е приключила процеса по урегулирането на уличния участък.


Повече чуйте в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10