Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За съживяване на овцевъдството: Механизация, достойно финансиране, пасища и категоризация на труда

Снимка: Радио ВИДИН


Сектор овцевъдство и други уязвими сектори са намерили място в Националния стратегически план по Общата селскостопанска политика на България. Стратегическият план се обсъжда в Тематичните работни групи, а председателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев защитава правата на заетите в сектора. 

"Препоръките са относно приоритетите, които са в бъдещия Стратегически план и липсата на адекватни приоритети най-вече към малките и средни животновъди и производители, неглижиращотно отношение към сдружаването на земеделските производители от чувствителните сектори... Нашите претенции и предложения са били взети под внимание и в Стратегическия план има корекции..."

Симеон КараколевКонкретно за сектор овцевъдство от НОКА искат да има по-голям интензитет на помощта за проекти, да се обърне внимание и на сдружаването, посочи Симеон Караколев: 

"Не може с 35 % интензитет да привличаш инвестиции в сектор, в който в близо 80% от стопанствата механизацията е никаква, примитивна, там имаме крещяща нужда от инвестиции... След един предприсъединителен и два програмни периода и толкова милиарди, хвърлени в мерките на ПРСС- какъв е резултата?"    

Овцевъдството и козевъдството са несъмнено най-уязвимите сектори на животновъдството в Европейския съюз. Процентът на изоставяне на дейността и застаряване на специалистите в тази област е много висок. Това, заедно с тежките здравни кризи, засегнали тези отрасли на животновъдството през последните години, доведе до загубата на 25 милиона животни от 80-те години досега, се посочва в доклад на Европейската комисия. У нас картината не е по-различна.

През 2020 година се проведе преброяване на земеделските стопанства, а цифрите показват, че у нас се отглеждат 244 000 кози и 1  276  800 овце. Стопяват ли се стадата у нас и какво ни казват цифрите? 

"Цифрите показаха, че има окрупняане на стадата, че много земеделски стопанства са прекратили своята дейност- малки и средни... Средното стопанство в страната е около 130 до 150 овце." 

Според Симеон Караколев, политиката по обвързаната подкрепа, която се прилага от 2015 година, е довела до роене на развъдните организации, което отблъсква хората. В Стратегическия план е залегнало и предложение, което касае начина на сдружаване, посочи Караколев:

"Има предложение, в което са дадени критерии за представителност на регионално, областно и национално ниво на различните организации... Подкрепяме това, което е предложено и касае националната представителност..."   

Според предложението, за да бъде национално представителна една организация, то тя трябва да представлява собствениците на 30% от даден вид отглеждани животни. В противен случай, те са областни или регионални. 

Симеон Караколев е категоричен, че за да се съживи овцевъдния сектор у нас, трябва да има повече финансиране и инвестиции за механизация, да се работи в посока сдружаване, да се уреди въпроса с пасищата и те да се отдават с приоритет на местни животновъди. Трябва да се промени категоризацията на труда на животновъдите  - най-вече по отношение на малките и средни фермерии  и те да могат да се пенсионират като втора категория труд. Положителна тенденция според него е това, че макар и с бавни темпове, през последните години се увеличава консумацията на овче месо и продукти от овче мляко, но държавата и съответните региони трябва да помислят как местната храна може да бъде  включена като част от обща концепция за развитието на туристически маршрути... Все неща, за които трябва дългосрочна визия. Има ги заложени и в коалиционното споразумение, остава да видим дали и кога ще се осъществят. 

Извън темата за Стратегическия план, на Атанасовден Светла Бондова ни среща с един именик от Ново село- Наско от Агроаптеката, за да ни каже как един млад човек може да развива успешен малък бизнес в едно не много голямо населено място. 

Атанас Николов  е от семейство на агрономи, самият той е завършил "Растителна защита" и с удоволствие се занимава с продажба на семена и торове, включва се и в отглеждането на зеленчуци през лятото, които предлагат по пазарите във видинска област. И макар да е малко срамежлив, винаги е готов да даде съвет на своите клиенти. През пролетта зарежда своята аптека с посадъчен материал,  есента доставя фиданки по заявка на хората, затова и неговата агроаптека е търсена не само от новоселяни, но и от жители на цялата община, че и Бреговско. От близо десет години удовлетворява още една нужда на любителите градинари - поставя капкови системи за напояване. Да отговаря на безброй въпроси, да търси нови сортове и да ги предлага на населението, ако трябва да откара със своя превоз голямата торба тор, торфена смес или друга обемиста стока до дома на клиента, за него е ежедневие. Аптеката е отворена шест дни в седмицата от 9 до 13 часа. А след обяд продължава работата в семейната градина от около 20 дка, в която отглеждат предимно домати, пипер, зеле, праз. Трудолюбието на младия човек  се отплаща. Учтивост, коректност, проучване и предлагане на новостите в професията правят малкия бизнес на Наско от Агроаптеката, както го наричат всички в Ново село, успешен и му позволява да получи лично удовлетворение и да задоволи нуждите на семейството си. Честит празник! 

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Нели Стоянова и дъщеря ѝ Мишел

Нели Карамели кани малките читатели от Видин на магично приключение

Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор,..

публикувано на 02.04.25 в 13:00
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Полицията проверява кметския наместник на Периловец след сигнали за побои

За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница.  80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител.  "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Цветелина Цветкова

Цветелина Цветкова: Радвайте се на този живот!

На 1 април отбелязваме  Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях.    Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..

публикувано на 01.04.25 в 13:00

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16