Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отново предлагат Закон за старите български столици

Видин със статут на стара българска столица- ще оценят ли величието на града?

Шест български града предложени за статут на стара столица

Предложение за Закон за старите столици на Република България внесоха от "Има такъв народ" за обсъждане в Народното събрание. Той трябва да урежда отношенията, свързани с формирането и провеждането на държавна политика за опазване и развитие на историческите градове в България, които в определени периоди са били средновековни столици. 


Сред шестте исторически града е и Видин, център на отделна българско царство през 14 век. Статут на стари български столици се предлага и за Плиска, Велики Преслав, Велико Търново, Силистра и Никопол. Тези историческите градове трябва да са обект на особена грижа, коментира Пламен Николов, парламентарен секретар на "Има такъв народ":


"Това не е нова идея, която се ражда сега, а просто подновяване на един стар проект, който би трябвало да бъде направен в един по-организиран вид, с оглед не само да акцентира върху историческите и културните последствия от един такъв законопроект или пък оценка във връзка с въздействието, опазването на старите столици, но така и да постигне някои икономически ползи, които биха могли да бъдат директно генерирани във връзка с него."


През годините са правени два опита за прокарване на такъв закон, но по различни причини се провалят, припомни Пламен Николов. Според него градовете, включени  в този законопроект са символи на българската историческа памет, а техният потенциал досега е силно подценяван.


Въпросът е поставен още по време на коалиционните преговори за съставяне на кабинет и по думите на Пламен Николов, тогава коалиционните партньори са се обединили около идеята, че "един такъв законопроект би бил чудесно решение в икономическия смисъл за туристическия бранш в тези пет области, в които са предложени шестте исторически града, които са били стари столици."


Призив към всички народни представили да подкрепят закона за старите български столици отправи професор Вили Лилков. Като депутат от 43-то Народно събрание той е сред вносителите на предишен законопроект за старите столици на България. Добави, че предложението е с дълга история. Още през 2014 година подобен законопроект е внесен от групата на ГЕРБ, но той не стига до разглеждане в зала.  През 2016 година е вторият опит за прокарване на такъв закон. Предложението на "Реформаторския блок", от която група тогава е и професор Лилков е разглеждано в три от парламентарните комисии, но среща отпор от патриотичните формации. Отново в 44-то НС отново ГЕРБ е инициатор на такъв закон. Тогава от него отпада Видин, а предложението не стига до обсъждане в зала:


"Сега аз прегледах законопроекта. Радостното е, че Видин е включен в Закона за старите столици. Законопроектът е подписан от всички депутати от парламентарната група на "Има такъв народ", което ми дава основание да вярвам, че вероятно той ще бъде съгласуван и с другите партии в управляващото мнозинство. Би трябвало да получи и подкрепата на ГЕРБ, тъй като ГЕРБ са участвали като инициатори през 2014 година на внасянето на такъв закон и аз не виждам причина той да не бъде приет. Разбира се, той ще бъде променен в някои части, но основните принципи на законопроекта са спазени- засилено взаимодействие между институциите при планиране и управление на дейностите в старите столици, участие на местната общност в изготвянето на програмни документи, целево финансиране на старите столици, т.е  предвиждахме всяка година държавата да определи целеви средства в бюджета, които да осигуряват популяризирането  и развитието на старите столици, да се развива политика по рекламиране на старите столици, целенасочено с цел туризъм, защото, ако такива градове като Видин, Плиска, Преслав, дори и Велико Търново разчитат само на своите сили, за да рекламират историческите си ядра и историята, през тях и историята на България, няма да може това да се случи, така че се разчита на сериозна държавна помощ."


Подкрепа на предложението за Закон за старите български столици обяви и заместник-председателят на 47-о Народно събрание Росица Кирова, народен представител от Видинския регион:


"Аз категорично ще подкрепя законопроекта за старите столици на България по една основна причина- Видин е включен в този законопроект. Този законопроект ще ни даде възможност за  достъп до много по-лесно финансиране по отношение на културните ценности, които имаме."


"Ако предложението бъде прието, ще е от огромна полза за развитието на Видин и за развитието на туризма в България по начин, по който той да бъде насочен към старите столици, още повече, че сега не само че Видин не е пренебрегнат, но обхватът е разширен, разбира се, абсолютно заслужено. Въз основата на исторически данни в него влизат Плиска, Велики Преслав, Велико Търново, Видин, Силистра и Никопол. Когато бъде създаден един такъв общ туристически продукт, една туристическа марка със старите столици на България, това ще е изключително полезно" коментира Ваня Ставрева от Регионалния исторически музей във Видин.


Вече са насрочени дати за обсъждане на законопроекта в някои от парламентарните комисии.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20