Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жените са по-уязвими от измененията на климата

Снимка: Радио ВИДИН

Женският пол е по-уязвим към измененията на климата заради по-крехката физиология, по-ниския среден доход, зависимото положение в обществото, специфичните активности при изпълняване на семейните задължения... В световен мащаб природните бедствия като суша, горещи вълни, наводнения и бури убиват повече жени, отколкото мъже, особено засегнати са жените в по- млада възраст. Това се посочва в доклад на междуправителствената комисия по изменение на климата. Данните са публикувани в "Климатека"- онлайн платформата, която има за цел да направи науката за климата достъпна за всички.

"Това вече е официално признато.... за първи път се обръща внимание на това, че жените са една от уязвимите групи към изменение на климата. Защо е така? Освен физиологична, така да се каже ние сме по- слабия пол, зависима роля в обществото, по- ниски доходи, по- висока безработица, някои традиционни дейности във връзка със семейните задължения поставят жените в уязвима позиция спрямо мъжете", каза Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерството на здравеопазването и част от авторския екип на "Климатека". 

С увеличаването на глобалната температура на въздуха и летата стават по- горещи. Горещите вълни увеличават своята честота. Това представлява период на задържане на горещото време. Горещите вълни са свързани с увеличение на смъртността, а в Европа е установено, че повечето жертви са жените.

"Такива изследвания в други континенти не потвърждават тази тенденция, но това е свързано вече с начина на живот на мъжете. Например, по-голямо количество време прекарват навън и се излагат на риск от жеги. Докато за Европа категорично всички проучвания показват, че жените са по-уязвими. Освен това, в местата с по-топъл климат се наблюдава по-ранно менархе- първа менструация при жените и по-кратък репродуктивен период. Също така, при големи жеги се наблюдава и нарушение в менструалния цикъл на жените", обясни Зорница Спасова.

По- ниската поносимост към топлина на жените се обяснява с това, че те имат по-висока температура на тялото и на кожата и са по-малко толерантни към горещината в сравнение с мъжете. България е европейска държава, но е най-бедна в Европейския съюз. Адаптацията към изменение на климата изисква средства. България е на последно място по снабденост с климатици в домовете, сочи предпоследното преброяване на населението.

"Около половината от населението не разполага с такива в домовете. Друга неблагоприятна особеност, специално за България, това е, че имаме голям дял на хората, които страдат от хронични заболявания- над 40%", каза още Зорница Спасова.

Установено е, че повечето от хронично болните са жени. Жените преобладават в половата структура на нашето население, като особено изразено е това във високите възрастови групи, които обичайно са по-уязвими към климатичните опасности. Според данните от третата вълна на Европейското здравно интервю, 40,2% от българите страдат от хронични заболявания или някакъв продължителен здравословен проблем. Водещ здравен проблем е високото кръвно налягане (хипертония). 
Още данни за влиянието на климата върху женския организъм чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Христос възкръсна!

Днес Христовата църква празнува Възкресението на нашия Господ и Спасител Иисус Христос. Няма в историята на човечеството събитие, по-велико от възкресението на нашия Спасител Иисус Христос! Велико е, защото е необяснимо и немислимо, защото за нас, хората с нашите технически свръхвъзможности не е възможно да върнем някого към живот след..

публикувано на 05.05.24 в 09:00

Нинко Кирилов: Срещите ми във Видин са с приятели и читатели

На 8 май е премиерата във Видин на седмата книга на писателят Нинко Кирилов . Стихосбирката "Портокал" излезе миналата година и е посрещната много позитивно от критиката. Роденият и израснал във Видин Нинко Кирилов приема с охота определението за книгата като "Вселюбовна поема", наречена така от Антония Апостолова. С Нико Кирилов..

публикувано на 03.05.24 в 17:33

Приказката на "Малката пекарна": Две години по-сладка

Преди близо 2 години  в едно не голямо видинско село отвори врати една никак не голяма пекарна. А зад щандовете, приютили всякакви благоуханни печива, ни посрещна една никак не голяма пекарка. Това е Криси Иванова . Смело момиче, на безсрамно крехка възраст, поело върху плещите си смелите си мечти и големите си очаквания. Днес, почти 2 години,..

публикувано на 03.05.24 в 12:10

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг...

публикувано на 02.05.24 в 16:50

Доволни ли са колоездачите от новата велоалея във Видин

С дългоочакваното отваряне на ремонтираното платно на видинския булевард "Панония" колоездачите в града вече могат да ползват нова велоалея. За да бъде защитена от недобросъвестни шофьори, спиращи автомобилите си върху зоната, тя е маркирана със знаци, изградена е дори вертикална преграда с колчета. Подобни места за хората, обичащи да се..

публикувано на 02.05.24 в 15:55

В "Музикална зона" на Велики четвъртък слушаме произведения от разнообразни автори

Седмицата на Христовото страдание, както и последващото Възкресение са вдъхновение за редица композитори. Преди да чуем музиката, инспирирана от евангелската история обръщаме поглед към класическия композитор и виртуозен виолончелист  Луиджи Бокерини . Следват  Жан Батист Люли  и  Te Deum ,  Йохан Себастиан Бах  -  Air ,  Йозеф Хайдн  с  ораторията..

публикувано на 02.05.24 в 09:00

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26