Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското зърно- фактор на световния пазар

Снимка: Радио ВИДИН


Земеделие и търговия преплитаме в "Земята, която ни храни". Защото не е тайна, че всеки производител разчита да продаде стоката си и да реализира печалба, която хем да покрие направените разходи, хем да осигури средства за последващо производство и за извършване на инвестиции, когато е необходимо. Ние, потребителите пък, сме от другата страна, и за нас е важно това, което купуваме, да е на приемлива за нас цена, и ако може- с добро качество.

Покрай ситуацията в Украйна се заговори за продоволствието на народа. Стана ясно, че държавата ще изкупи за своя резерв над 1 милион тона пшеница, слънчоглед и царевица, което ще бъдат добавени към наличните количества. Към бюджета на Министерство на земеделието са осигурени и средства. 

Колко е зърното у нас и очаква ли се продоволствена криза- събеседник по темата е Борис Ангелов, представител на Софийската стокова борса в Монтана. 

"Няма място за притеснения за количеството зърно и качеството, необходимо за вътрешния ни пазар. Зърно има- и в складовете на държавата, и при отделните стопани- около 3 милиона тона е пшеницата, около 2 милиона и повече тона е царевицата, над 1 милион тона е наличният слънчоглед- това е достатъчно при пазарните условия да функционира икономиката ни... Спокойствие трябва да има и ценово, и количествено... Търсенето е по-голямо от предлагането, защото не се знае какъв ще е ценовият интерес, защото насрещните стоки, необходими за производството, при тях има смущение на пазара... Спекула на вътрешния пазар може да има, но е нормално стоката да се задържа в очакване на по-висока цена- тук спекула няма, има пазарен механизъм"- каза Борис Ангелов. 

Около 450 до 500 лева доскоро е била изкупната цена на царевицата у нас, пшеницата се е търгувала за около 500 лева. Това е нормално за периода и за свободния пазар. В суматохата обаче цената започва да нараства, най-осезаемо е при слънчогледа. Допреди седмица се е търгувал за 1 100 лева, сега вече цената на предлагане гони 2000 лева... Страната ни е сред водещите производители и износители на зърно, но цените винаги се диктуват от външния пазар- там играчите са силни. Според Борис Ангелов от стоковата борса в Монтана ситуацията в Украйна ще се отрази и на пазара:

"Обемът, който се произвежда в Украйна, е показателен. Той започва да липсва на външния пазар и тогава започва да се проявява интерес към външни купувачи и към нашата продукция- това е естествен процес... Ние не можем да влияем на търсенето, но погледите към нашата продукция влияят върху цената... По производство на слънчоглед ние сме едни от основните производители в света. Около 45-50 млн. тона е производството на слънчоглед в световен мащаб, България произвежда около 2 млн. тона- това не е малко... Ние сме и добър износител на слънчоглед, а цената е конюнктурна... "

Русия е първенец по производство на зърно, 70-80 милиона тона пшеница задоволяват пазара, Украйна също е фактор в Европа и света. Египет и арабският свят са най-големите вносители, а заради ситуацията в Украйна сега погледите са насочени и към българския пазар, който не е за пренебрегване, коментира Борис Ангелов:

"Като пазар ние от Северозападна България сме интересни за Гърция- заради транспорта. Сега обаче и транспортът става фактор за цената на изнасяната продукция. Всеки търси, където е по-късо разстоянието... Изнасяме и за Италия. Износът от речните ни пристанища към Европа също представлява интерес, но увеличението на цената на горивата и пандемията- също дава отражение... Но това, че нашата продукция представлява интерес, е благоприятно, тя е не само като количество, но и като качество интересна за външния пазар, налице е и стимул за производство..." 

При пазарните условия въпрос на усет е къде и как производителите ще изтъргуват стоката си и не винаги става въпрос за спекула. Зърно има, а спокойствие ще има, когато бъде овладян вътрешният пазар, особено при търговията на дребно, категоричен е Борис Ангелов от стоковата борса в Монтана. 

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 4 май 2025 година

„Неделник“-а е тук. Той е много приключенски и най-вече вкусен. По традиция бях на 15-то издание на кулинарно-фолклорния фестивал „Гергьовден 2025“ във видинското село Антимово . Прекрасен празник на вкуса, традициите и нашите корени. Гости имаше от много читалища от цялата видинска област и от Софрониево, област Враца. В това предаване..

публикувано на 04.05.25 в 14:48

С молитва да се подготвяме за молитва

В  Трета неделя след Пасха , Църквата ни дава за пример мъжеството на  светите жени Мироносици . "Братя и сестри, подвиг е да се пребъдва постоянно в молитва, човек да си постави да му бъде начин на живот. Изкушение е словото – да ни бъде като Витлеемската звезда. И всичко това да бъде в служба за Бога… Братя и сестри, Когато..

публикувано на 04.05.25 в 08:00

Тайната на "Столетниците – благословия или орисия"

Когато човек отвори книгата „Столетниците – благословия или орисия“ на телевизионната журналистка Мира Добрева, в повечето случаи го прави поради една причина – заради Мира Добрева. Когато я затвори обаче, пред очите му нейният образ вече се е изгубил, за да отстъпи място на нейните герои, и точно в това се състои тайната на добрата журналистика..

публикувано на 02.05.25 в 17:10

На 5 май отбелязваме Световния ден на пулмоналната хипертония – болестта на сините устни

България се включва в глобалната кампания "Дари дъх", с която за 13-ти път у нас ще бъде отбелязан Световният ден на пулмоналната хипертония- 5 май. Макар да се числи към редките заболявания, то засяга много хора по целия свет. Според официалната статистика около 25 млн. души в световен мащаб страдат от заболяването, обясни председателят на Българското..

публикувано на 02.05.25 в 16:44

Лина Куроки - момичето, което рисува с чувства и текстура

"Професия хоби" ни среща с една млада и вдъхновена артистична личност -  Цветелина Павлова . За нея изкуството не е просто занимание, а естествено продължение на самата нея. Още от дете рисува, без да си спомня конкретен момент, в който е започнала, сякаш моливите и четките винаги са били част от ръцете ѝ. Вярва, че творческата ѝ натура е..

публикувано на 02.05.25 в 16:30

СУ "Цар Симеон Велики" във Видин откри дарителска кампания за книги

Видинското Средно училище "Цар Симеон Велики" навършва 143 години от своето създаване. По този повод гимназията е подготвила поредица от събития. Една от тях е дарителската кампания "Четем, за да знаем, че не сме сами", която започна днес. Идеята на инициативата е училищната библиотека да събере и съхрани личните читателски предпочитания на..

публикувано на 02.05.25 в 16:10

Сезонът на кърлежите започна - как да се пазим

С настъпването на пролетта кърлежите се активизират и вероятността от среща с тях става все по-голяма. Обикновено това се случва в места с висока тревна растителност, сянка и влага. Освен в природата, кърлежите се срещат в паркове и градини, които не са окосени и поддържани. Срещата с тях е повод за притеснение не само за родителите на малки деца,..

публикувано на 02.05.25 в 15:48