Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се научим ли да пестим енергия и какви са бъдещите алтернативи?

Снимка: Архив

Цените на енергоносителите растат, а с тях и сметките за изразходваната енергия. Безспорно всеки потребител, който иска да намали сметката си за ток, трябва най- напред да проучи собственото си потребление. На първо място са старите електроуреди. Според експерти може да се пести и без да се инвестира в нови електроуреди. Те препоръчват да се проучат внимателно настройките на уредите, тъй като днес един рутер например може да изразходва точно толкова електроенергия, колкото и един хладилник, а осветлението вече не е най- големия проблем. Благодарение на икономичните LED-лампи изключването на осветлението вече не играе толкова голяма роля за сметката ни за ток. Жизненоважно е всички сектори на обществото да се ангажират с пестенето на енергия и да търсят ефективност при използването. Индустриалните сектори използват най- много енергия и така генерират замърсявания. Терминът "енергийна ефективност" е съотношението между изходното и вложеното количество енергия, т.е. с по- малко енергия да се извърши дадена услуга. Потреблението на електроенергия в Европа за последните 10 години се е увеличило с 2 %. България, обаче остава в дъното на класациите за енергийна ефективност. У нас около 40% от потреблението отива за отопление, докато в останалите страни на ЕС- не повече от 25 %. Според Националния Статистически институт, 38% от домакинствата у нас се отопляват на ток. С промяна на навиците за потребление, високите сметки могат да бъда предотвратени. Умеем ли да пестим енергия? 

Инвестирането в чиста енергия трябва да върви ръка за ръка с енергийната ефективност и икономията на енергия. Иновативните решения могат фундаментално да променят начина, по който произвеждаме, съхраняваме, транспортираме и използваме енергията. Преходът от изкопаеми горива към възобновяеми енергийни източници и чиста енергия може да повлияе на общности, зависими от изкопаемите горива в краткосрочен план. С целенасочени политики и инвестиции в нови производствени умения чистата енергия може да осигури нови икономически възможности. Какви са новите енергийни алтернативи- разговаряхме с Цвета Наньова, енергиен експерт и изпълнителен директор на българо- австрийска компания, ангажирана по проекта за подмяна на отоплителните уреди в община Видин:

"Алтернативите винаги са били около нас, но някак си като че ли досега не ни вълнуваха и си живеехме като по социалистическо време, където цената на тока беше достатъчно ниска и така беше определена, защото сме с ниски доходи. Ние сме част, обаче от един свят, където цените са такива каквито са и нищо че за битовите потребители и в момента са на регулиран пазар, това в обозримо бъдеще ще бъде променено."

Санирането на жилищните сгради е от съществено значение за енергийната ефективност занапред, на това акцентира още енергийният експерт Цвета Наньова:

"Аз истински бих насърчила както общинските власти, които трябва също да подпомагат този процес, така и гражданите на Видин. В обозримо бъдеще пак ще бъде отворена такава схема и предстои още сгради да бъдат обновени. нека гражданите да попитат съседите си, които вече са минали през този процес, защото спестената енергия води до много добри резултати."

Предвид ситуацията в Украйна ще расте ли все повече броят на европейските проекти, свързани с енергийната ефективност, за да може и страната ни да се приспособи към новите условия и предизвикателства на енергийния пазар?

"Още през тази година в България ще тръгнат именно по линия на енергийната независимост проекти за възобновяеми източници. За Видин с пълна сила ще важи тази схема и хората ще имат достъп до публичен ресурс, финансова подкрепа да поставят фотоволтаици по най- лесния начин на покривите си."- допълни още енергийния експерт Цвета Наньова.

Емил Кирилов, родом от Видин, заедно с екипа си се занимават с изработката на хардуерни продукти. Според него българинът вече умее да пести енергия:

"Ние вече сме тръгнали по  пътя на пестенето на енергия. Наблюдаваме през последните години как хората започват да гледат много внимателно какъв енергиен клас уреди купуват, крушките, които ползваме за осветление, вече почти изцяло са сменени с диодни, които са в път с по- ниска консумация. Относно бизнеса също има известни промени. Хората вече гледат по всевъзможен начин да оптимизират производствените процеси, да оптимизират логистиката ... От друга страна трябва да се повишат инвестициите в намирането на нови енергоизточници. За съжаление, обаче това не може да се случи от днес за утре." - уточни Емил Кирилов.

Фотоволтаичните системи са част от бъдещите енергоизточници. Потърсихме за коментар Слави Рангелов, изпълнителен директор за България на най- големия производител на соларни панели в света.

"До средата на миналата година имаше основно търсене на фотоволтаици за 30 kW-ви централи, което беше с комерсиална цел, за продажба. След обединяването на нашата борса с гръцката и румънската цената на енергията драстично се вдигна и оттам големите консуматори и производствени предприятия изпитват огромна необходимост от това да инсталират собствени централи, за да намалят сметките си за ток. Това е в момента основното търсене- работодатели и предприятия, които консумират и са на свободен пазар."- поясни Слави Рангелов.

Ще се научим ли да пестим енергия заради растящите цени- това попитахме и видинчани:

"Българинът умее да пести от всичко, предполагам, че умее да пести и енергия. Има хора, които се топлят на дърва, които се топлят и на пелети и с алтернативни източници ... Ние сме твърде зависими не само от Украйна, имаме много други зависимости и от други големи държави, така че трябва да се търсят алтернативи за такива извънредни ситуации ... Това трябва да дългосрочна стратегия. Трябва да се мисли за постепенното отдалечаване на Европа от енергийната зависимост на Русия. Никой тук в Европа не очакваше, че Русия ще нападне Украйна и ще се стигне дотам."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00