Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изпълними ли са готвените промени в Закона за етажната собственост

Снимка: Радио ВИДИН

Промени в Закона за етажната собственост искат от Асоциацията на дружествата управляващи етажната собственост. Причината е, че законът е остарял. Приет е през 2009 година, като преди това е имало Правилник за реда и надзора в етажната собственост, който датира от 1953 година. Редица трудности възникват при управлението и поддръжката на сградите, защото законът не е съобразен със съвременната динамика, смятат от Асоциацията. 

"На първо място проблемите са свързани с високи кворуми за приемане на решения. Голяма част от сградите в България са необитаеми. Това означава, че хората трайно не участват във взимането на решения, в провеждането на Общи събрания. Затова ние предлагаме намаляване на кворума за започване на Общо събрание до 51%. На второ място предлагаме възможност за участие дистанционно в самите решения, защото вече живеем във време, в което свикнахме да може дистанционно да участваме в много типове мероприятия. Така че, защо Общото събрание на собствениците да не бъде едно от тях. Също така предлагаме повишаване на ангажиментите на управителния орган, на домоуправителя на сградата, за да може да се постигне по- прозрачно управление на етажната собственост и да могат да бъдат ангажирани повече хората с поддръжката и управлението", посочи причините за исканите промени секретарят на Асоциацията Ламбро Попов. 

Друга искана промяна е заплащане за физическите лица като домоуправители, които в момента го правят на добра воля. Трябва да се създаде и единен регистър на сградите в режим на етажна собственост, в който да се регистрират всички управители на тези сгради. В момента режимът е уведомителен. Поканата е отправена към Министерството на регионалното развитие и благоустройството. 

Според Христина Иванова, домоуправител на вход А в блок 6 във видинския комплекс "Вида", трудностите при работата идват от неплатежоспособността на хората:

"Трудностите са най- вече от това, че сме много малко хора и таксите се делят на много малко бройки хора. Таксата става по- голяма, хората нямат възможности и просто това, което говорим, че за Видин е много ниско заплащането и много малко хора работят в семействата и е трудно да се заплащат тези такси", каза Христина Иванова. 

Онлайн участие в събрание е добро решение, но би било трудно за хората. Професионален домоуправител във Видин е решение, защото никой от живущите във входа няма да бъде ангажиран с работата на домоуправителя, но хората трудно биха се съгласили да плащат още, смята Христина Иванова.

Блок 10 в комплекс "Строител" във Видин е осеметажен, с три входа, с по 3 апартамента. Обитаеми са около 55 %. В блока съседите са си създали вътрешни правила, за да могат да се събират такси, да се плащат общите разходи и ако се наложи да се ремонтират общите части.

"Домоуправителят е ангажиран със спазването на вътрешния ред. Провежда се събрание един път месечно на домуващите в самия вход. 50+1 се събираме на обитаемите апартаменти. .ората идват на събрания, решаваме проблем, който е настъпил. Примерно, повреда на асансьора. Трябва да се събират пари и се гласува дали тези пари ще бъдат определени на семейство или на член от семейството", каза Елка Нинова- председател на сдружението на собствениците в блока.

Трудно се стига до консенсус заради безработицата и финансовото положение на хората, допълни Елка Нинова. Блокът е саниран и в момента хората не събират пари за ремонти. Чистотата в блока се поддържа от живеещите. 

Какво смятат за предлаганите промени в закона за етажната собственост Елка Нинова и Христина Иванова може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45