Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Петров, "Възраждане": Българското правителство действа неадекватно

Снимка: ПП "Възраждане"

"В момента се бият два братски народа и позицията на партия "Възраждане" е, че когато двама братя се бият, ние не трябва да им даваме оръжия, а трябва да се опитаме да ги помирим. На следващо място трябва да помогнем на българите, които живеят на територията на Украйна. Тук включвам и 17-те български моряци, намиращи се на кораба "Царевна", който в момента е блокиран от украинските власти. Ние входирахме официално искане в Народното събрание да бъдат извикани и изслушани министър-председателят Кирил Петков, външният министър Теодора Генчовска и военният министър Драгомир Заков", това каза в "Посоките на делника" народният представител от "Възраждане" Петър Петров в коментар за българската позиция към войната в Украйна.

"Възраждане" поиска оставката на правителството и предсрочни избори. Причината е допълнителното разполагане на натовски войски у нас, което се обосновава с укрепване на източния фланг на НАТО заради конфликта в Украйна.

"Не сме съгласни с българската държавна позиция по отношение на конфликта в Украйна. От началото на този конфликт ние винаги сме считали, че България би трябвало да запази пълен неутралитет и да не се намесва. Тотално неадекватна е позицията на правителството, действията, които то извършва, са само и единствено в полза на чуждите господари, наречени "евроатлантически партньори". Действията, които българското правителство понастоящем предприема, не са действия на една независима държава. Ние не трябва да приемаме повече натовски сили в България. В Народното събрание идват на изслушване началниците на всички военноразузнавателни служби. Ако те ни казват, че всичко е наред и че няма никаква опасност за българския народ и население, тогава защо се налага да идват повече натовски сили в България? Отговарям си, че българското правителство не е независимо, действа само и единствено в полза на едната страна в този военен конфликт и защитава едниствено нейните интереси, а не защитава българския интерес, който следва да бъде неутралитет, за да избегнем всякакви негативни последствия върху българската икономика", обясни депутатът.

Според Петров официалната позиция на държавното управление към войната в Украйна се разминава с общественото мнение:

"От това, което наблюдавам като статистики и анкети, виждам, че българинът се доказа като мъдър и разсъдлив човек и че той не желае България да се намесва директно или индиректно в един такъв конфликт. Когато изпратиш оръжие на едната страна в конфликта, де факто вземаш участие в него. Виждам, че българското общество желае България да запази неутралитет."

Народният представител от "Възраждане" не смята, че по-умерена позиция на България към конфликта в Украйна ще развали отношенията ни със западните партньори:

"От взаимодействието с тях какво точно сме спечелили, освен че голяма част от България емигрира в Западна Европа, за да работи под наем? Особено в Северозападна България не мисля, че сме се обогатили от сътрудничеството си с нашите евроатлантически партньори. Би трябвало да заемем своя собствена позиция- по-умерена и по-мъдра в този случай. Разбира се, трябва да помогнем на всички, които бягат от този конфликт."

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28