Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Вили Лилков: Вярвам, че изборът на България за принадлежност към цивилизования свят е категоричен

Освен че доведе до напрежение в международната политика и повишена инфлация, войната в Украйна има и друго отражение- предизвика поредното разделение в българското общество. Този път се разделихме на русофоби и русофили. Темата коментира в "Посоките на делника" десният политик, роденият във Видин проф. Вили Лилков:

"Това, което се случва в Украйна, категорично е агресия срещу една независима държава и на второ място- това е широкомащабна война. Война, която по варварство може да се сравни с войните от 20 век. Това, което в момента извършва Русия, е варварството на 21 век, насочено срещу мирни хора, при това с една обосновка, която няма абсолютно нищо общо с реалността. Това, което се случва в момента, е толкова неприемливо и абсурдно дори за руснаците, които живеят в Украйна, че Путин загуби категорично подкрепа. Когато трява да застанем на страната на правото, когато трябва да оценим кой е агресорът и кой е потърпевшият, когато виждаме, че се разрушават градове, когато се убиват деца, когато се бомбардират мирни жители, с нищо не може да бъде оправдано. Гледната точка тук категорично трябва да бъде суверенитетът на една държава, правото на нейните жители на живот и на защита. Другата гледна точка е много слаба."

Вили Лилков е на мнение, че част от българското общество симпатизира на Русия заради наслоенията от комунистическото минало на страната ни.

"Влиянието на Русия, на СССР, на Руската империя в България винаги е било много силно. Освен това се е поддържало много години с помощта на много агентура, на хора, които са влияели в тази посока. Да не забравяме и 45 години категоричното доминиране на комунистическата идеология, възпитанието на българина в коленопреклонство и любов към Съветския съюз. Не забравяйте, че по времето на комунизма в България се казваше, че патриотизмът не е изобщо любов към родината, а любов към социалистическата родина и патриотизмът на българина трябва да съчетава в себе си любов към социалистическа България и към СССР. Винаги трябва да отчитаме тази голяма следа, която е оставило това възпитание у българите."

България трябва да заеме по-твърда позиция срещу руската инвазия, категоричен е проф. Лилков:

"Не трябва да забравяме, че съдбата на Украйна може да сполети и всяка една от другите държави, които са близо до Русия и които Съветският съюз и Русия винаги са смятали част от своята сфера на активно влияние. В този смисъл подкрепата за Украйна във всякакви измерения- и хуманитарна, и военна, е всъщност гаранция за нашето бъдеще. България винаги е била място, в което Русия, респ. СССР, е смятал, че е негова сфера на активно влияние. В това отношение политиката на Русия е една имперска политика, която се следва от повече от 100 години по отношение на България. Големият въпрос пред България винаги е бил дали принадлежим на Европа или на Изтока с доминиращото влияние на Русия. Този избор винаги е бил дилема и пред политиците, това няма скоро да изчезне. Този въпрос стои и пред българския народ и ще трябва да се препотвърждава неговият отговор. Според мен правилният отговор е, че България принадлежи на Европа и че тя трябва да полага всички усилия, за да може да не се прекъсва тази връзка. Добри отношения с Русия- разбира се, като с всяка друга държава, но категорично ние принадлежим на западната цивилизация."

Според Вили Лилков българското правителство трябва да излъчва много по-ясни послания:

"Това, което виждам в нашето политическо ръководство на държавата, в поведението на тази странна коалиция от четири партии, е много голяма нерешителност и липса на политическа смелост. Един от нашите министри каза, че трябва да помагаме на Украйна, за да можем след войната да получим повече облаги от нейното възстановяване. Това е една цинична позиция. Чувам други, които казват да помагаме само хуманитарно и по никакъв начин да не участваме с военна помощ, да запазим неутралитет, защото ще получаваме по-ниски цени на газа. Това е една балканска, байганьовска пресметливост. В момента цивилизованият свят е изправен пред избора на доброто и злото. Когато си изправен пред такъв избор, категорично трябва да застанеш на страната на доброто с всичките последствия, които може да понесеш, но това е моралната, това е силната позиция. За радост, това, което виждам в българското общество, което излиза като поведение на отделни групи от хората, протестите срещу войната в Украйна, поведението на повечето от нашите интелектуалци, хората на науката, хората на изкуството, ми дават основание да вярвам, че тези хора, които оценяват войната в Украйна като варварски акт на Русия, са повече. Това ми дава основание да вярвам, че изборът на България за принадлежност към цивилизования свят е категоричен."

Русия изгражда нова Берлинска стена пред себе си и ще остане дълго време в изолация, прогнозира политикът.

"Путин вече е загубил войната, защото той морално загуби войната в очите на целия свят. От друга страна тази война консолидира украинската нация и дълги години, за съжаление, Русия ще бъде враг на Украйна. Никой не е успял да победи един народ, когато се посяга на неговата земя, когато се посяга на неговите граждани и когато се извършва агресия, която е необоснована по никакъв начин. Смятам, че дългосрочно ще се издигне една нова Берлинска стена, която мога сега да нарека Украинска стена, пред Русия, която ще я разграничи рязко и в културно, и в технологично, и в техническо, и във военно, и в икономическо отношение от останалата част на Европа. Това ще има много сериозни последствия за Русия, защото изолацията ще обрече самата Русия на упадък, ще засили влиянието на Китай върху Русия и в крайна сметка всички тези апетити и мания за световно господство и за господарско положение в Източна Европа ще бъде провалена и цената ще плати руският народ, за съжаление."

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28