Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Намират ли работодателите подходящи хора за работа?

2
Снимка: Радио Видин

През последните години ситуацията около пандемията от COVID-19 значително ускори прехода към гъвкави модели на работа. За да се приспособят към новата реалност, много работодатели въвеждат дългосрочни промени в стратегиите си за работното място и работното време. За много ръководители управлението на екипи от хора, разположени на различни места, все още е нова и трудна задача. Трудно е да се предвиди как ще ни засегнат последиците от пандемията и войната в Украйна и затова е препоръчително нуждите на служителите да се променят, като за това се правят необходимите периодични проучвания. Успяват ли работодателите да намерят подходящ персонал за своите предприятия и какво се случва с тези, които не успеят да се справят с тази задача- това попитахме Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение за малък и среден бизнес в България:

"Нека да бъдем наясно, че дори в периоди на кризи, както в момента има наслагване на няколко кризи, има бизнеси, които се развиват и даже печелят от тях, тъй като намират възможности за по- голям пазар или пък нови ниши, където да се диверсифицира. За съжаление това е една много малка част от бизнеса и по- голямата част или затварят, особено сега както се наложи да се правят нови изчисления на цените на стоки и услуги във връзка с покачването на доста фактори в ценообразуването, не само енергоносителите, така че за една част от колегите дори е въпрос дали да продължат да работят."- обясни Елеонора Негулова

Каква е ситуацията в българския Северозапад- разговаряхме с Диана Върганова, управител на дружество за електронни изделия във Враца:

"Не знам докога в България правителството ще се занимава с неща, които нямат нищо общо и кога ще разбере, че докато я няма икономиката държавата не съществува. Говорим за цените на тока ... Ние работим повече от 5-6 години в сферата на дуалното обучение и за мен това е единственото спасение за бизнеса, и единственото нормално решение. Учениците, които идват при нас след 11 клас, а от догодина след 10 клас- често тях остават при нас във фирмата, те са свикнали с условията и идват съвсем обучени и се чувстват съвсем комфортно."- отбеляза Диана Върганова и допълни, че в момента бизнесът среща административни трудности при желание да наеме на работа бежанци от Украйна с необходимото за целта образование. 

Защо някои работодатели все по- трудно се намират хора за работа- това попитахме видинчани:

"Те искат да работят без пари хората, те предпочита парите да бъдат при тях, а не при нас ... Младите няма как, като не им се внасят осигуровки и хората бягат. Всичко е за пари ... Младите хора не ги приемат никъде, защото има и пенсионери, които работят и не освобождават местата ... Всичко е индивидуално, всеки си е за себе си. Те са тези, които определят нещата. Пенсионерите наистина са в тежест на бизнеса, защото заемат места, които могат да бъдат заети от млади хора."- коментираха видинчани.

Оценяват ли работодателите предпочитанията на своите служители? Много дружества извършват проучвания сред служителите си, за да отговорят на индивидуалните предпочитания и обстоятелства. Това е една добра възможност за наблюдение на баланса между половете по отношение на тези, които желаят да се върнат в офиса. Поддържането на постоянна комуникация с всички служители, независимо от местонахождението им, е изключително важно. Съществува ли у нас все още разлика в икономическото развитие на севера и юга- разговаряхме с Катя Стайкова, представител на най- големия клъстер у нас, ситуиран край Пловдив:

"В Пловдив безработицата мисля, че е около 3- 4 процента, много е ниска. Все още се намират хора за работа и то привличайки работници от близките на Пловдив области, съответно градове и по- малки села. При нас са над 200 фирми и реално тук е индустрията на България. Все още намираме подходящи хора за работа, но истината е, че вече търсим и хора извън пределите на България и мисля, че това е една изключително благородна идея. От 29 години аз не спирам да повтарям, че ние трябва така да направим икономическите условия и стандарта на живот, че да успеем да върнем нашите деца и нашите родители, защото много от нашите родители помагат на възрастни хора в чужбина."- каза Катя Стайкова.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23