Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Намират ли работодателите подходящи хора за работа?

2
Снимка: Радио Видин

През последните години ситуацията около пандемията от COVID-19 значително ускори прехода към гъвкави модели на работа. За да се приспособят към новата реалност, много работодатели въвеждат дългосрочни промени в стратегиите си за работното място и работното време. За много ръководители управлението на екипи от хора, разположени на различни места, все още е нова и трудна задача. Трудно е да се предвиди как ще ни засегнат последиците от пандемията и войната в Украйна и затова е препоръчително нуждите на служителите да се променят, като за това се правят необходимите периодични проучвания. Успяват ли работодателите да намерят подходящ персонал за своите предприятия и какво се случва с тези, които не успеят да се справят с тази задача- това попитахме Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение за малък и среден бизнес в България:

"Нека да бъдем наясно, че дори в периоди на кризи, както в момента има наслагване на няколко кризи, има бизнеси, които се развиват и даже печелят от тях, тъй като намират възможности за по- голям пазар или пък нови ниши, където да се диверсифицира. За съжаление това е една много малка част от бизнеса и по- голямата част или затварят, особено сега както се наложи да се правят нови изчисления на цените на стоки и услуги във връзка с покачването на доста фактори в ценообразуването, не само енергоносителите, така че за една част от колегите дори е въпрос дали да продължат да работят."- обясни Елеонора Негулова

Каква е ситуацията в българския Северозапад- разговаряхме с Диана Върганова, управител на дружество за електронни изделия във Враца:

"Не знам докога в България правителството ще се занимава с неща, които нямат нищо общо и кога ще разбере, че докато я няма икономиката държавата не съществува. Говорим за цените на тока ... Ние работим повече от 5-6 години в сферата на дуалното обучение и за мен това е единственото спасение за бизнеса, и единственото нормално решение. Учениците, които идват при нас след 11 клас, а от догодина след 10 клас- често тях остават при нас във фирмата, те са свикнали с условията и идват съвсем обучени и се чувстват съвсем комфортно."- отбеляза Диана Върганова и допълни, че в момента бизнесът среща административни трудности при желание да наеме на работа бежанци от Украйна с необходимото за целта образование. 

Защо някои работодатели все по- трудно се намират хора за работа- това попитахме видинчани:

"Те искат да работят без пари хората, те предпочита парите да бъдат при тях, а не при нас ... Младите няма как, като не им се внасят осигуровки и хората бягат. Всичко е за пари ... Младите хора не ги приемат никъде, защото има и пенсионери, които работят и не освобождават местата ... Всичко е индивидуално, всеки си е за себе си. Те са тези, които определят нещата. Пенсионерите наистина са в тежест на бизнеса, защото заемат места, които могат да бъдат заети от млади хора."- коментираха видинчани.

Оценяват ли работодателите предпочитанията на своите служители? Много дружества извършват проучвания сред служителите си, за да отговорят на индивидуалните предпочитания и обстоятелства. Това е една добра възможност за наблюдение на баланса между половете по отношение на тези, които желаят да се върнат в офиса. Поддържането на постоянна комуникация с всички служители, независимо от местонахождението им, е изключително важно. Съществува ли у нас все още разлика в икономическото развитие на севера и юга- разговаряхме с Катя Стайкова, представител на най- големия клъстер у нас, ситуиран край Пловдив:

"В Пловдив безработицата мисля, че е около 3- 4 процента, много е ниска. Все още се намират хора за работа и то привличайки работници от близките на Пловдив области, съответно градове и по- малки села. При нас са над 200 фирми и реално тук е индустрията на България. Все още намираме подходящи хора за работа, но истината е, че вече търсим и хора извън пределите на България и мисля, че това е една изключително благородна идея. От 29 години аз не спирам да повтарям, че ние трябва така да направим икономическите условия и стандарта на живот, че да успеем да върнем нашите деца и нашите родители, защото много от нашите родители помагат на възрастни хора в чужбина."- каза Катя Стайкова.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

/musicbbn~

Вижте още

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00