Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фотографията, която отнема миг от времето

Денис Димитров: Стремя се в кадрите ми да има детайл, който да задържи погледа на наблюдателя

10
Снимка: Любослав Лозанов, Денис Димитров



Денис Димитров е от Видин и се занимава с фотография от една година. Приема снимането като хоби и не би искал то да се превръща в задължение, защото фотографията за него е муза. Денис скоро ще навърши 20 години. Завършил е Математическата гимназия, а в момента е втора година студент в Техническия университет в София със специалност "Авиационна техника и технологии". За краткия си опит Денис е предпочитан фотограф на редица вечерни клубове във Видин. Силните му страни са отговорността към поставената задача и изпипването на малките детайли. Това, което го отличава е креативността, нестандартните идеи и стремежа към персонифициране на всяка фотосесия. 

Приятелите и семейството на Денис са главните виновници, които през цялото време са го подтиквали да започне да снима, спомня си той.

"Главно майка ми ме подтикна да си купя фотоапарат, за което страшно много ѝ благодаря, защото ако не беше тя, нямаше да го направя. Постепенно започнах да снимам, като го комбинирах с ученето в университета. И така продължава и до днес. Мисля да продължа въпреки, че уча тотално различно нещо. Намирам себе си в това хоби, някак си си почивам с него."

Да фотографира хора е любимото на Денис. 

"С тях мога много да експериментирам като поза, като изражение. Целта ми е просто като хората видят снимките, да усетят емоцията на човека, който снимам. Да усетят именно идеята на фотосесията, която съм измислил. В главата си измисляш точно идеята как да стане, човека... защото не всеки човек пасва на идеята която имаш."















За Денис организацията е най-предизвикателната част в това един човек да бъде фотограф.

"Още от дете са ме учили, както и до ден днешен... аз винаги обичам да съм точен, винаги стриктен, изпивам детайлите - точно както съм си го помислил. От време на време ми се случва някой друг да закъснее и това е сложното, защото когато си запазиш да снимаш един ден, просто трябва да си отделиш целия ден за снимки."

За Денис най-голямото вдъхновение да направи една снимка са мястото и хората. 

"Примерно преди два дни снимах едно момиче (една моя позната) с носия и беше в едни съборени плевни, в едни съборени къщи, които са от едно време и просто се вдъхнових от мястото. Не че идеята беше да снимам с носия, просто видях мястото и си казах: "Тук ще стане интересно!" - мястото прави всичко... Вдъхновявам се главно от места, но и от хора, защото хората са различни и всеки е красив, всеки си има своята външна и вътрешна красота. Ние хората сме уникални."

Най-важното да бъде удовлетворен от крайния резултат на една фотосесия е, да я направя точно така както си я представя, споделя Денис.

"Мога да кажа смело, че каквото и да съм си представял, почти всеки път се получава, за което много се радвам. Надявам се така да бъде и за в бъдеще."

Денис сбъдва негова мечта - да фотографира любимите си изпълнители Криско и Боро Първи:




"Радвам се, че имах възможността да направя тези снимки и да взема участие в най-новия проект на Криско и Боро Първи- Бяла Роза. Евала момчета, че ми се доверихте! А сега нека гърмим с тази абсолютна класика!"

Последния проект на Дени е с българската национална носия:

"До сега не съм имал такава фотосесия, надявам се да се хареса на аудиторията ми. Беше цял ден снимки, в едно село тук до Видин. И наистина много се вълнувам точно за тази фотосесия, понеже много хора ще я усетят по-близо, защото настина много емоции сме вкарали в нея и много различни роли."














Обработката на снимките е любима част от процеса на Денис: 

"Като цяло работата на фотографа е не само да снима, а и да обработва. Затова аз все още се уча и ще продължавам да се уча, защото това е много сложна материя, особено да се борави с програмите Fotoshop и Lightroom, които са наистина доста сложни. Но да, обичам да обработвам. Даже да снимам не чак толкова, колкото да обработвам и да видя крайния продукт."

Дени има много предстоящи проекти и ги замисля от една година, но тъй като учи, не му остава много свободно време да снима. С идването на лятото обаче, той ще има достатъчно време да реализира голяма част от тях: 

"Имам още много идеи и различни хора замесени в тях."

Едни от най-успешните му проекти са тези, в които снима неговата приятелка Анна. Тя е и първият му модел на първата му сесия във видинската галерия: 

"Един от любимите ми хора, главно от женската част е Анна. През фотосесия са нейни, защото много лесно се работи с този човек. Много я бива да влиза в различни роли, да се преобразява. Много може да се експериментира с нея и образите, в които влиза. Най-любимият ми проект е може би последния с нея. Ние с нея много бързо ги правим нещата, защото сме си свикнали един с друг."


Снимките на Денис Димитров може да видите не негова страница: https://www.facebook.com/Dimitrovbphotography575

Чуйте цялото интервю в прикачения звук*








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46