Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди 22 години Веселин Гоцов започва със стадо от десетина кози

С упоритост и позитивизъм- над 20 сезона в редиците на овцевъдите

Снимка: Радио ВИДИН


Овцевъдството е сред чувствителните браншове у нас. Наскоро съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев съобщи, че само за един сезон поголовието е намаляло с 30 хиляди бройки. На фона на тази информация, един млад и амбициозен човек от монтанското село Безденица всяка година увеличава животните. Дни преди празника на овцевъдите- Гергьовден, потърсих отново Веселин Гоцов, за да каже как успява да се задържи над 20 сезона. В сутрешните часове го намирам във фермата, където дои. 

450 бройки е стадото на Веселин Гоцов- отглежда основно реплянска порода. Има и двайсетина козички- за разкош. Посреща празника с позитивизъм и смята, че той е в основата на успеха. Каквито и да са трудностите, човек трябва да е гъвкав, казва той, да съобразява производството и породите с условията, при които отглежда животните си:

"Имам наблюдение върху колеги, които не си подбират правилно нито породата, спрямо района, в който живеят... Голяма част от тях се държат като началници- искат повече работна ръка, а по-малко да участват в процеса на отглеждане на животните- оттам идват и икономическите проблеми за тях... Ние, българите, обичаме да се оплакваме, все някой друг да ни е виновен, основната причина е в нас самите. Каквито и да са трудностите, каквито и спънки да произлизат от некомпетентност на тези, които управляват сектора, човек трябва да бъде гъвкав... Например, колега, фермата му е в балканския район, иска да отглежда високо млечни животни, да кажем, порода Асаф... Да, но тази порода не е предназначена за такъв район, за по-сурови условия. Това са културни, високопродуктивни животни, които се отглеждат с доста фураж, с механизирано доене... Те искат това, но не са в подходящия район- оттук идват и бедите... Едно е да си любител и да гледаш някаква порода просто за кеф, друго е, когато правиш някакво производство- трябва да си го съобразил, за да можеш да спечелиш, защото, в крайна сметка, развиваш някаква дейност за поминък, за заплата на работници... За да има фатален резултат накрая, много неща не са съобразени по веригата..." 

Голяма част от животновъдите разпродават стадата си, защото не издържат на високите цени на фуражите. Това не е проблем за Веселин Гоцов. Заради меката зима дори е успял да спести от храната, защото стадото му е било на паша. Няма проблем нито с изкупуването на млякото, нито с изкупуването на агнетата, дори страда, когато преди празници не успява да задоволи търсенето. И може би е единственият, който казва, че субсидиите му стигат: 

"Българинът обича да си мрънка..., а субсидиите са помощ... Дошли са по няколко пера за животните, ако пресметнем, с едно от перата съм си подсигурил фуража... "

Веселин не се оплаква от нищо, работи основно със семейството си, от две години не разчита на чужди работници и все още дои на ръце, въпреки, че има закупена доилна система. Признава, че животните го зареждат. За затваряне на цикъла все още не мисли, защото казва, че човек трябва и да си почива- доколкото животните му  позволят обаче. Над 20 сезона Веско е в редиците на овцевъдите и е убеден, че трудностите ги има, за да се преодоляват. Необходимо е добре да се планира всяко едно производство, а ако човек е позитивен, успехът е гарантиран. При него поне е така.... 

"Да посрещнем празника, да гледаме напред- не в краката си и всичко ще е наред"- пожела на колегите си Веселин Гоцов. Чуйте повече в звуковия файл. 


За всеки един, който е посял или ще засява, е важно какво ще е времето. През май ще има условия за слани, на места ще има и градушки. През третото десетдневие валежите ще са със стопанско значение. Чуйте агропрогнозата от Леночка Ангелова от метеорологичната станция в Монтана.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00