Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди 22 години Веселин Гоцов започва със стадо от десетина кози

С упоритост и позитивизъм- над 20 сезона в редиците на овцевъдите

Снимка: Радио ВИДИН


Овцевъдството е сред чувствителните браншове у нас. Наскоро съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев съобщи, че само за един сезон поголовието е намаляло с 30 хиляди бройки. На фона на тази информация, един млад и амбициозен човек от монтанското село Безденица всяка година увеличава животните. Дни преди празника на овцевъдите- Гергьовден, потърсих отново Веселин Гоцов, за да каже как успява да се задържи над 20 сезона. В сутрешните часове го намирам във фермата, където дои. 

450 бройки е стадото на Веселин Гоцов- отглежда основно реплянска порода. Има и двайсетина козички- за разкош. Посреща празника с позитивизъм и смята, че той е в основата на успеха. Каквито и да са трудностите, човек трябва да е гъвкав, казва той, да съобразява производството и породите с условията, при които отглежда животните си:

"Имам наблюдение върху колеги, които не си подбират правилно нито породата, спрямо района, в който живеят... Голяма част от тях се държат като началници- искат повече работна ръка, а по-малко да участват в процеса на отглеждане на животните- оттам идват и икономическите проблеми за тях... Ние, българите, обичаме да се оплакваме, все някой друг да ни е виновен, основната причина е в нас самите. Каквито и да са трудностите, каквито и спънки да произлизат от некомпетентност на тези, които управляват сектора, човек трябва да бъде гъвкав... Например, колега, фермата му е в балканския район, иска да отглежда високо млечни животни, да кажем, порода Асаф... Да, но тази порода не е предназначена за такъв район, за по-сурови условия. Това са културни, високопродуктивни животни, които се отглеждат с доста фураж, с механизирано доене... Те искат това, но не са в подходящия район- оттук идват и бедите... Едно е да си любител и да гледаш някаква порода просто за кеф, друго е, когато правиш някакво производство- трябва да си го съобразил, за да можеш да спечелиш, защото, в крайна сметка, развиваш някаква дейност за поминък, за заплата на работници... За да има фатален резултат накрая, много неща не са съобразени по веригата..." 

Голяма част от животновъдите разпродават стадата си, защото не издържат на високите цени на фуражите. Това не е проблем за Веселин Гоцов. Заради меката зима дори е успял да спести от храната, защото стадото му е било на паша. Няма проблем нито с изкупуването на млякото, нито с изкупуването на агнетата, дори страда, когато преди празници не успява да задоволи търсенето. И може би е единственият, който казва, че субсидиите му стигат: 

"Българинът обича да си мрънка..., а субсидиите са помощ... Дошли са по няколко пера за животните, ако пресметнем, с едно от перата съм си подсигурил фуража... "

Веселин не се оплаква от нищо, работи основно със семейството си, от две години не разчита на чужди работници и все още дои на ръце, въпреки, че има закупена доилна система. Признава, че животните го зареждат. За затваряне на цикъла все още не мисли, защото казва, че човек трябва и да си почива- доколкото животните му  позволят обаче. Над 20 сезона Веско е в редиците на овцевъдите и е убеден, че трудностите ги има, за да се преодоляват. Необходимо е добре да се планира всяко едно производство, а ако човек е позитивен, успехът е гарантиран. При него поне е така.... 

"Да посрещнем празника, да гледаме напред- не в краката си и всичко ще е наред"- пожела на колегите си Веселин Гоцов. Чуйте повече в звуковия файл. 


За всеки един, който е посял или ще засява, е важно какво ще е времето. През май ще има условия за слани, на места ще има и градушки. През третото десетдневие валежите ще са със стопанско значение. Чуйте агропрогнозата от Леночка Ангелова от метеорологичната станция в Монтана.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10